جیمبو و هواپیمای جت

(Jimbo and the Jet-Set)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌‌ی یک هواپیمای جت کوچک، ماجراجویی‌های همیشگی او، تلاش برای انجام درست مأموریت‌ها و ثابت کردن خود به دیگران

سال: 1986
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت شاد و کنجکاو جیمبو، کوچک بودن و در عین حال توانمند بودنش، ماجراهایی که تجربه می‌کند، ارتباطش با رئیس باند و دیگران و چالش‌هایی که به آن‌ها برمی‌خورد، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
  جیمبو شاد و باروحیه و خستگی‌ناپذیر است. او با وجود ابعاد کوچکش در مقایسه با هواپیماهای دیگر، به خود و توانایی‌هایش اعتماد دارد و این را به دیگران هم نشان می‌دهد. او همیشه برای کمک به دیگران آماده است. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال هم خوش‌رفتار و مسئول‌اند و هر جا به کمک‌شان نیازی باشد، آماده‌اند.
  گاهی از کلمات ناسزا مثل دست ‌و پا چلفتی استفاده می‌شود و گاهی نیز شخصیت‌ها لحن خشن یا تمسخرآمیز دارند.
  کودکان با بعضی از انواع هواپیماها و برخی مناسبات باند فرودگاه و پرواز آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقات ترسناکی می‌افتد؛ مثل آتش‌سوزی در جنگل یا ریزش کوه، ولی در فضای شاد و طنز سریال، آزاردهنده نیستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، ماجرای مأموریت‌های هیجان‌انگیز هواپیمای جت کوچکی به نام جیمبو است که به‌خاطر اشتباهی در طراحی، در اندازه‌ای کوچک ساخته شده است. ابتدا همه تصور می‌کنند او به درد نمی‌خورد و نمی‌تواند مأموریت‌های حساس و مهمی را انجام دهد ولی جیمبو به‌تدریج توانمندی‌های خود را نشان می‌دهد و با اعتماد‌به‌نفس و روحیه‌ی مثبتی که دارد، دیگران را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. او به جاهای مختلف سفر می‌کند، در شرایط جوی نامساعد پرواز می‌کند، با آدم‌هایی از کشورها و فرهنگ‌های دیگر آشنا می‌شود و با رفتار دوستانه و محترمانه‌اش و با اشتیاقی که برای کمک به دیگران دارد، داستان‌های سرگرم‌کننده و دلنشینی را رقم می‌زند. ماجراجویی، دوستی، همکاری و شجاعت از مضامین مورد تأکید در این سریال‌اند.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت و صلح‌آمیز است و همه چیز به آرامی پیش می‌رود و با خوشی به پایان می‌رسد. گاهی اتفاقات ترسناکی مثل آتش‌سوزی یا خراب شدن موتور هواپیما رخ می‌دهند، ولی در فضای شاد و طنز سریال، آزاردهنده و ترسناک نیستند. داستان‌های هر قسمت به موضوعاتی مثل ماجراجویی، رفتن به کشورها و شهرهای مختلف، آشنایی با هواپیما و فرودگاه و برخی مناسبات پرواز مربوط می‌شوند که برای کودکان خردسال زیاد قابل ارتباط نیستند؛ به‌خصوص این‌که از کلمات و جملاتی استفاده می‌شود که برای کوچک‌ترها سنگین‌اند اما می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر الهام‌بخش و لذت‌آفرین باشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جیمبو هواپیمای جت کوچکی است که به‌خاطر یک خطا در طراحی، از هواپیماهای جت معمول خیلی کوچک‌تر ساخته شده و به همین خاطر جیمبو نام گرفته است. او به یک فرودگاه برده می‌شود و در آن‌جا، با داشتن موتوری قوی و توانمندی‌های بسیار، تبدیل به سریع‌ترین هواپیمای کشور می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ از چه چیزی در آن لذت می‌برید؟
  می‌دانید این کارتون خیلی قدیمی است؟‌ تفاوت کارتون جیمبو با کارتون‌های جدیدتر در چیست؟ در داستان است یا در نقاشی و انیمیشن؟ یا هر دو؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  به نظر شما جیمبو چگونه توانست با ظاهر کوچکش این‌قدر مهم و مورد توجه باشد؟ برای شما مهم است که مورد توجه باشید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۵
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۸۶