جین و اژدها

(Jane and the Dragon)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی از تلاش یک دختر نوجوان برای شوالیه شدن، در کنار اژدها و دوستانش، همراه با تجربه‌ی حل مسئله و جبران اشتباهات

سال: 2005
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی جین با اژدها، به عنوان بهترین دوست، و دیگر دوستانش و تلاش آن‌ها برای حفظ رابطه و حل تعارضات‌شان، برای کودکان معنادار است. جین با پشتکار برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کند و با تجربه‌های مختلفی که کسب می‌کند، رشد می‌یابد.
  جین و دوستانش ارزش زیادی برای یکدیگر قائل‌اند و در مواقعی که در رفتاری زیاده‌روی می‌کنند و باعث ناراحتی همدیگر می‌شوند، از هم عذرخواهی می‌کنند و سعی می‌کنند رفتار نادرست‌شان را جبران کنند. جین کلیشه‌های جنسیتی درباره‌ی دختران را زیر سؤال می‌برد و پشتکار، شجاعت و شهامت بی‌نظیری از خود نشان می‌دهد.
  شخصیت‌ها گاهی از عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل کله‌پوک، احمق یا بدترکیب استفاده می‌کنند.
  جین همیشه یک شمشیر همراه دارد و صحنه‌هایی از مبارزه‌ی تمرینی با چوب‌دستی و شمشیر وجود دارد. او در مواردی در خطر قرار می‌گیرد، می‌ترسد یا از ارتفاع سقوط می‌کند. قیافه‌ی اژدهای غول‌پیکر با چشم‌ها و بینی‌های بزرگ ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد؛ اما رفتار او دوستانه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال جین و اژدها یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، بر اساس کتابی به همین نام، نوشته‌ی مارتین بینتون است. داستان در مورد دختری نوجوان در انگلستان قرون وسطی است که مصمم است به جای ندیمه شدن، به یک شوالیه تبدیل شود. تلاش‌های او در راه رسیدن به هدفش درس‌هایی از پشتکار، شجاعت و شهامت در بر دارد. همچنین، رابطه‌ی او با اژدها و دیگر دوستانش در قصر و تلاش آن‌ها برای حفظ دوستی، حل تعارضات و جبران اشتباهات‌شان برای کودکان معنادار و آموزنده است. جین با چنین تجربه‌های مختلفی، ضمن به چالش کشیدن کلیشه‌های جنسیتی درباره‌ی دختران، به مراحل بالاتر رشدی دست می‌باید.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک جدی‌ای ندارد اما جین به عنوان یک شوالیه همیشه یک شمشیر به همراه دارد و در صحنه‌های متعدد در خطر قرار می‌گیرد یا می‌ترسد. همچنین قیافه‌ی اژدهای غول‌پیکر ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد؛ البته او به زبان انسان‌ها حرف می‌زند و رفتاری دوستانه دارد. شخصیت‌های نوجوان در عالم دوستی و گاه برای شوخی از عبارت‌های بی‌ادبانه‌ای استفاده می‌کنند؛ هرچند به نظر نمی‌رسد باعث رنجش طرف‌شان شده باشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جِین دختر نوجوانی در انگلستان قرون وسطایی است که مصمم است به جای تبدیل شدن به ندیمه‌ی قصر، به شوالیه‌ها بپیوندد. او، علاوه بر اژدها به عنوان بهترین دوستش، دوستانی هم در میان کارکنان قصر دارد. ماجراهای او در هر قسمت با دوستانش در قصر و آموزش‌هایش برای شوالیه شدن، درس‌ها و تجربه‌های جدیدی از شجاعت، حل تضادها و رسیدن به رشد به همراه دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  جِین هرچه بزرگ‌تر می‌شود با چه چالش‌های جدیدی در رابطه با اطرافیانش روبه‌رو می‌شود؟ تاکنون مجبور شده‌اید بین دوستان‌تان داوری کنید؟
  در این قسمت، جین و دوستانش چه چیزهایی آموختند؟
  شخصیت‌های این سریال چگونه از خود شجاعت نشان می‌دهند؟ به نظرتان شجاعت ویژگی شخصیتی مهمی است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۰۵