جیک و دزدان دریایی سرزمین رؤیایی

(Jake and the Never Land Pirates)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند دزد دریایی خردسال و تلاش گروهی آنها برای مقابله با دزدان دریایی شرور

سال: 2011
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای این سریال بیشتر شبیه بازی است که در آن، بچه‌ها باید مخفی‌گاه و دارایی‌هایشان را از دست دزدان دریایی شرور محافظت کنند؛ آنها این کار را با درگیر کردن مخاطب کودک و کمک خواستن از او انجام می‌دهند و در هر مرحله سکه‌هایی برنده می‌شوند. خبری از خانواده‌ی بچه‌ها نیست و آنها خودشان به تنهایی باید این کار را انجام دهند.
  جیک همیشه بر انجام کار درست و رفتار منصفانه تأکید دارد؛ هرچند ناخدا هوک در مقابل رفتار نادرستی از خود نشان دهد. جیک و گروهش برای حل مشکلات هم‌فکری می‌کنند و کارها را به صورت گروهی انجام می‌دهند. هریک از آنها توانایی خاصی دارد که در موقع لزوم به کل گروه کمک می‌کند.
  در هر قسمت چند مورد عبارت‌هایی نظیر بی‌صاب‌مونده، کله‌پوک، آفتابه‌دزد، یا دلقک به کار می‌رود که به نظر می‌رسد در دوبله به کارتون اضافه شده باشند. ناخدا هوک با لحن بدی با زیردستانش حرف می‌زند.
  آنها سعی می‌کنند راهکارهایی برای مشکلاتشان پیدا کنند؛ هرچند مشکلات آنها در رویارویی با دزدان دریایی در جزیره‌ای دورافتاده چیزی نیست که بچه‌ها در زندگی واقعی با آن روبه‌رو شوند. آنها در پایان هر قسمت، سکه‌هایی را که از انجام کارهای درست به دست آورده‌اند، می‌شمارند.
  صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود ندارد، اما در هر قسمت سوانحی نظیر لیز خوردن، پرتاب شدن به هوا و سقوط از بلندی وجود دارد، و از آنجا که اغلب شخصیت تبهکار داستان دچارش می‌شود، خوشایند هم هست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال جیک و دزدان دریایی سرزمین رؤیایی، انیمیشنی کامپیوتری در مورد گروهی از کودکان کم‌سن است که باید مخفی‌گاه و اموالشان را از دست دزدان دریایی شرور محافظت کنند. جیک همیشه بر داشتن رفتار درست و منصفانه تأکید دارد، حتی اگر ناخدا هوک در مقابل رفتار نادرستی داشته باشد. هر یک از کودکان توانایی خاصی دارند، اما برای حل مشکلات هم‌فکری و همکاری می‌کنند؛ موضوعی که می‌تواند برای کودکان آموزنده و معنادار باشد، به ویژه که با کمک خواستن از مخاطب کودک او را نیز درگیر فرآیند حل مساله می‌کنند؛ اگرچه مشکلات آنها در برابر دزدان دریایی چیزی نیست که بچه‌ها در زندگی واقعی با آن روبه‌رو شوند. خبری از والدین کودکان نیست و آنها خودشان به تنهایی باید مسائلشان را حل کنند. فضای سریال بیشتر شبیه بازی است و کودکان با موفقیت در هر مرحله سکه‌هایی برنده می‌شوند. اما در این سریال به انگیزه‌های درونی برای انجام کار درست پرداخته نمی‌شود.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی ندارد، اما در هر قسمت مواردی از لیز خوردن و افتادن وجود دارد که اغلب ناخدا هوک و افرادش به آن دچار می‌شوند و از این رو خوشایند هم هست. ناخدا با لحن بدی با افرادش حرف می‌زند و از عبارت‌هایی نظیر کله‌پوک، دلقک، آفتابه‌دزد برای تحقیر دیگران استفاده می‌کند. بچه‌ها اسم رمز خود را یوهو عنوان کرده و آن را تکرار می‌کنند که ممکن است کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال سریال را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد رفتارهای نابهنجار شخصیت‌ها با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سه کودک کم‌سن به نام‌های جیک، ایزی و کابی به همراه طوطی کوچکشان، اسکالی، در جزیره‌ی دزدان دریایی با ماجراها و مشکلاتی مواجه می‌شوند که ناخدا هوک، دزد دریایی شرور، برایشان ایجاد می‌کند. آنها با هم‌فکری و همکاری یکدیگر راهکارهایی پیدا می‌کنند تا از خود و اموالشان در برابر ناخدا و افرادش محافظت کنند و در مقابل، سکه‌هایی برنده می‌شوند که به گنجینه‌شان اضافه می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از کجا می‌توان فهمید جیک، ایزی و کابی با هم دوست‌اند؟ رفتار آنها با هم چه تفاوتی با رفتارشان در برابر ناخدا هوک دارد؟
  بچه‌ها در این قسمت از کدام توانایی‌های خود استفاده کردند؟ به نظر شما، مهم‌ترین خصوصیت کار گروهی چیست؟
  آیا شما هم برای خود گنجینه‌ای دارید؟ چه چیزهایی برای شما ارزشمندند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۲۰۱۱