حرکت

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای تلویزیونی درباره‌ی نوجوانان و مسائل و دغدغه‌های مشترک آن‌ها، همراه با معرفی نوجوانان موفق با هدف ترغیب دیگران به هدفمندی و تلاش برای موفق شدن

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مورد اشاره در هر قسمت به مسائل و دغدغه‌های جاری در زندگی عموم نوجوانان مربوط می‌شوند؛ از جمله خودشناسی، مواجهه با احساسات مختلف، نه گفتن، هدفمندی و تلاش برای رسیدن به اهداف، کمبود اعتماد‌به‌نفس، مسائل تحصیلی، انتخاب رشته، استفاده از رسانه‌های مجازی و سایر موضوعات برجسته در زندگی نوجوانان.
  نوجوانانی که در برنامه حضور دارند، باانگیزه و هدفمندند، رؤیاهایی در سر دارند و برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنند. بزرگ‌ترهایی مثل کارشناس و مصاحبه‌کنندگان هم حمایتگر و مهربان‌اند، با نوجوانان همدلانه برخورد می‌کنند، به دغدغه‌های آن‌ها گوش می‌‌دهند و سعی می‌کنند برایشان مشوق و انگیزه‌بخش باشند.
  در یکی از فصل‌ها که دو مجری زن و مرد برنامه را اجرا می‌کنند، مجری برادر مدام خواهرش را مسخره می‌کند و دست‌می‌اندازد.
  مخاطبان نوجوان به شناخت خود و مسائل و دغدغه‌هایشان، به پیدا کردن راه‌حل برای مسائل‌شان، به ارتباط مؤثر با دیگران و نیز به هدفمندی و تلاش برای دنبال کردن اهداف و رؤیاهایشان ترغیب می‌شوند.
  این موضوع که تمرکز برنامه روی هدفمندی و داشتن برنامه برای آینده است و مدام از نوجوانان موفقی حرف می‌زند که به دستاوردهایی در زندگی رسیده‌اند، می‌تواند برای مخاطبان نوجوان بسیار اضطراب‌برانگیز باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ی تلویزیونی که در حال و هوای نوجوانی ساخته شده، شامل بخش‌های مختلفی است که در هر قسمت، همه حول محور یک موضوع رایج در دوران نوجوانی شکل گرفته‌اند. برنامه با ارائه‌ی یک یا دو مجری آغاز می‌شود که ارتباط بین خودشان نیز به چالش‌های نوجوانی اشاره دارد. سپس آیتم‌های مختلفی در ارتباط با موضوع برنامه نمایش داده می‌شوند؛ آیتم‌هایی مثل گفتگوی یک کارشناس مسائل فردی با نوجوانان، نمایش، مصاحبه با نوجوانان موفق و میان‌برنامه‌های مختلف. برنامه سعی دارد در هر قسمت، موضوعاتی چون کمبود اعتمادبه‌نفس، چالش در ارتباط با دیگران، شناخت ویژگی‌های فردی، شناخت اهداف و موانع رسیدن به آن‌ها و موضوعاتی از این دست را از زوایای مختلف بررسی کند و به نوجوانان کمک کند تا با شناخت عمیق‌تر از خودشان و اهداف‌شان، موانع رسیدن به اهداف را از میان بردارند و تبدیل به نوجوانانی موفق شوند.
  موضوعات طرح‌شده در برنامه به مسائل جاری در زندگی نوجوانان بزرگ‌تر مربوط می‌شود و نوجوانانی که در برنامه حضور دارند نیز، عموماً آن‌هایی هستند که در دوره‌ی متوسطه‌ی دوم تحصیل می‌کنند؛ در حالی که فضای برنامه به اندازه‌ی کافی برای این گروه سنی جذاب و درگیرکننده نیست. در یکی از فصل‌های برنامه که یک مجری مرد و یک مجری زن آن را اجرا می‌کنند و خواهر و برادر معرفی می‌شوند، برادر مدام خواهر را دست می‌اندازد. اما این رفتارهای او پیامدی به همراه ندارند و به نظر می‌رسد صرفاً برای خنده صورت می‌گیرند؛ در حالی که این موضوع هم می‌توانست به‌عنوان یکی از چالش‌های خواهر و برادرهای نوجوان معرفی شده و به آن پرداخته شود. همچنین، این موضوع که تمرکز برنامه روی هدفمندی و داشتن برنامه برای آینده است و مدام از نوجوانان موفقی حرف می‌زند که به دستاوردهایی در زندگی رسیده‌اند، می‌تواند برای مخاطبان نوجوان بسیار اضطراب‌برانگیز باشد. تماشای این برنامه برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این برنامه‌ی تلویزیونی با هدف پرداختن به مسئله‌ها و دغدغه‌های رایج در دوران نوجوانی و آموزش بعضی از مهارت‌های فردی و اجتماعی مورد نیاز در این دوران ساخته شده است. در هر قسمت ابتدا مجری یا مجریان، موضوع آن قسمت را با مخاطبان در میان می‌گذارند و سپس در آیتم‌های مختلفی از جمله گفتگو با کارشناس، میان‌برنامه، نمایش، مصاحبه با نوجوانان موفق در بیرون از استودیو و دعوت از نوجوانان موفق برای حضور در برنامه، به موضوع آن قسمت از زوایای مختلف پرداخته می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با تماشای این برنامه مسائل خودتان را بیشتر می‌شناسید؟ این برنامه توانسته برای شما در حل مسائل‌تان الهام‌بخش باشد؟
  نوجوانان و دغدغه‌هایشان در این برنامه به درستی به تصویر کشیده شده‌اند؟ نوجوانان در برنامه به آن‌هایی که شما اطراف‌تان می‌بینید شباهت دارند؟ برنامه برای شما جالب است؟ اگر شما جای سازندگان بودید چه تغییراتی در آن می‌دادید؟
  فکر می‌کنید دوران نوجوانی ویژگی‌های خاص خودش را دارد؟ به دوران کودکی نزدیک‌تر است یا بزرگسالی؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هر دو دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی"]
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۱۳۹۷