حماسه‌ی وینلند

(Vinland Saga)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه ای درباره‌ی مبارزات وایکینگ‌ها، تلاش برای پیدا کردن قاتل پدر با کمک مادر، همراه با مضامینی چون مسئولیت‌پذیری و صلح‌طلبی

سال: 2019
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تورفین همراه با خواهر بزرگ‌ترش در خانواده‌ای گرم و صمیمی زندگی می‌کند. پدر آن‌ها توجه ویژه‌ای به خانواده دارد و مادر نیز شخصیتی مهربان است. تورفین پسری شجاع، ماجراجو و مشتاق یادگیری است. او انگیزه‌ی زیادی برای برد در نبردها دارد و لمس پیروزی به او احساس توانایی می‌دهد. ماجراجویی، اشتیاق برای شنیدن اتفاقات گذشته و تلاش و پشتکار در اکثر اتفاقات داستان حضور دارد. از دست دادن پدر برای تورفین غم و اندوهی بزرگ است و احساس خشم را در او بیدار کرده است.
  ثورس مهربان و صلح‌طلب است، او به ارزش‌های انسانی اهمیت می‌دهد و در تلاش برای از بین بردن بردگی است. از مفاهیم اصلی داستان شجاعت و تلاش مستمر شخصیت‌ها برای پیروزی در نبردها است. اعضای هر گروه با همکاری و مشارکت بی‌نظیری وارد نبردها می‌شوند. تورفین باهوش و چابک است و آرزوی او تبدیل‌شدن به مبارزی حرفه‌ای مانند پدرش است. در داستان سریال مهارت‌هایی مانند حل‌مسئله، تصمیم‌گیری، انعطاف‌پذیری پررنگ شده است.
  شخصیت‌های منفی داستان با بستن انسان‌ها به زنجیر برده‌داری می‌کنند و آن‌ها را با میش و گوسفند معاوضه می‌کنند. مرگ شخصیت‌ها در داستان به‌وفور اتفاق می‌افتد و کودکان شاهد از بین رفتن اعضای خانواده و دوستان خود هستند.
  در طول سریال از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند: آدم بی‌خاصیت، من یک احمق ام، پیرمرد کله‌پوک، پیرمرد ازکارافتاده، به‌دردنخور استفاده می‌شود. همچنین برای ترساندن کودکان آن‌ها را تهدید به کتک زدن می‌کنند.
  تماشای این سریال مخاطب را با تاریخ وایکینگ‌ها، مبارزات آن‌ها و سرزمین ایسلند آشنا می‌کند. همچنین موضوعات و مهارت‌های مختلفی مانند مسئولیت‌پذیری، همدلی و حل مسئله در طول سریال مطرح می‌شود.
  داستان در دهه‌ی 1013 میلادی اتفاق می‌افتد و سبک زندگی روستایی، نوع تغذیه و آداب‌ورسوم زندگی در سرزمین ایسلند را روایت می‌کند.
  سرمای شدید و طاقت‌فرسای سرزمین ایسلند مردم را می‌ترساند و نگران یخ زدن اعضای خانواده و دام‌های خود هستند. در صحنه‌های زیادی از این سریال زد و خور های فیزیکی، قتل، خونریزی، فریاد و توهین وجود دارد. در نبردها سلاح افراد شمشیرهای برنده و بزرگی است و صحنه‌های خونریزی، قطع عضو و غرق شدن در دریا قسمت اعظمی از داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمه‌ی سریالی حماسه‌ی وینلند برگرفته از مانگایی به همین نام و نوشته‌ی ماکوتو یوکیمورا است. در دهه‌ی 1013 میلادی در ایسلند، ثورسِ دلیر به دنبال مهاجرت به وینلند برای کسب آرامش است. با شروع جنگ‌های عظیم بین دانمارک و انگلیس ثورس دریکی از نبردها کشته می‌شود و حالا هدف و انگیزه‌ی تورفین تنها پسر ثورس، پیدا کردن قاتل پدرش است. تورفین پسری باهوش، ماجراجو، با انگیزه و شجاع است. او با کمک آموزه‌های مادرش توانایی خارق‌العاده‌ای برای پیروزی در نبردها کسب می‌کند. ثورس فردی صلح‌طلب و مهربان است و بعد از مرگ او تورفین با مسئولیت‌پذیری در نبردها مبارزه می‌کند. در سریال مفاهیمی مانند صلح‌طلبی، ازخودگذشتگی، تلاش و حفظ ارزش‌های انسانی پررنگ است.
  در سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی وجود دارد؛ زدوخورد، کشتار و خونریزی در این سریال انیمه‌ای بسیار دیده می‌شود. تصاویر قتل و کشتن آدم‌ها با شمشیر، مرگ اعضای خانواده، یخ‌زدگی از سرما، غرق شدن افراد در دریا بارها نمایش داده می‌شود. همچنین در برخی از موقعیت‌ها نیز شخصیت‌ها با لحنی توهین‌آمیز با یکدیگر صحبت می‌کنند. برده‌داری و فروش برده‌ها در ابتدای داستان وجود دارد که در دنیای کودکان معنادار نیست، اما ممکن است برای نوجوانان قابل درک باشد. تماشای این فیلم برای نوجوانان بالای 17 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  ثورس جنگجویی دلیر و صاحب‌نام در میان وایکینگ‌ها است. ثورس در میدان نبرد شجاعانه با دشمنان می‌جنگد و ترس را بر اندام دشمنان می‌اندازد، اما از این سبک زندگی خسته شده است و ترجیح می‌دهد خشونت را کنار بگذارد و روزهای باقی عمر خود را به کشاورزی در وینلند بپردازد. درنهایت ثورس دریکی از جنگ‌ها ناپدید می‌شود و برای یافتن یک زندگی آرام به همراه همسر و دخترش از سرزمین خود می‌گریزد. این تصمیم، زندگی افراد زیادی ازجمله خود او و تنها پسرش «تورفین» را تغییر می‌دهد. تورفین قصه‌ی «وینلند» را دوست دارد؛ سرزمینی گرم و سرسبز که جایی برای جنگ ندارد. همه‌چیز در وینلند نقطه‌ی مقابل ایسلند، زادگاه تورفین، است. سال‌ها بعد تورفین در وینلند، وارد جنگی خونین می‌شود. جنگی بزرگ میان انگلیس و دانمارکی‌ها پا می‌گیرد که روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود. گروه‌های مختلفی از وایکینگ‌ها با هدف کسب اعتبار برای خود و به دست آوردن غنائم جنگی به دو طرف ملحق می‌شوند، اما تورفین در میان این‌همه آشوب، تنها یک هدف را دنبال می‌کند؛ انتقام گرفتن از مردی که پدرش را به قتل رسانده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه عاملی خشم تورفین نسبت به قاتل پدرش را کنترل می‌کند؟
  آیا دوست دارید به ایسلند سفر کنید؟ درباره‌ی آداب و رسوم آن‌ها چه می‌دانید؟
  به نظر شما کار گروهی در مبارزات وایکینگ‌ها چه تأثیری دارد؟ آیا راهی برای پیروزی قطعی بر دشمنان وجود دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۵
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۲۴
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Wit Studio
  بازیگران نائویا اوچیدا، هیروکی یاسوموتو، یوتو اوئمورا
  سال انتشار ۲۰۱۹