حمله به تایتان‌ها

(Attack on Titan)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۶ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و اکشن از مبارزه‌ی انسان‌ها با غول‌های آدمخوار و تلاش برای کشف ماهیت آن‌ها

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات و تجربه‌های شخصیت‌های نوجوان سریال، نظیر کنجکاوی، تلاش برای یافتن حقیقت، برقراری امنیت در جامعه و روبه‌رو شدن با ترس‌ها می‌تواند برای نوجوان‌ها معنادار باشد.
  ارن کنجکاو است و اشتیاق فراوانی برای شناختن دنیای بیرون دارد. او به باورهای کلیشه‌ای رایج اعتقادی ندارد و خود به دنبال یافتن حقیقت است. او برای رسیدن به هدف با تمام وجود تلاش می‌کند. نوجوان‌ها به دوستانشان وفادارند و با ترس‌هایشان روبه‌رو می‌شوند. سربازان مبارز هم از دختران‌اند و هم از پسران. نوجوان‌ها با توانایی‌های فردی‌شان سنجیده می‌شوند، نه جنسیت.
  غول‌ها، چه مرد و چه زن، کاملاً برهنه‌اند؛ اگرچه اندام جنسی ندارند. در مواردی به نوشیدن اشاره می‌شود و گاه گفتگوهای معناداری بین نوجوان‌ها رد و بدل می‌شود. موضوع نجات مردم از دست غول‌ها موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در نسخه‌ی دوبله به ناسزاهایی همچون لعنتی، احمق، عوضی، دیوانه یا چه غلطی می‌کنی بسنده می‌شود؛ هرچند در نسخه‌ی اصلی تعداد و تنوع ناسزاها بیشتر است.
  غول‌های بزرگ یا همان تایتان‌ها از آدم‌ها تغذیه می‌کنند و تصاویر واضحی از له شدن، تکه‌تکه شدن، خورده شدن آدم‌ها توسط غول‌ها و پاشیدن خون وجود دارد. به‌ویژه، در قسمت اول، یکی از غول‌ها مادر شخصیت‌های اصلی را می‌خورد که برای بچه‌های حساس ناراحت‌کننده خواهد بود. همچنین، در قسمت‌های دیگر هم نوجوان‌ها دوستان خود را در مبارزه با غول‌ها از دست می‌دهند. انسان‌ها با شمشیر و ابزارهای پیچیده‌ای با غول‌ها می‌جنگند، آن‌ها را به بند می‌کشند، با میخ‌هایی به زمین می‌کوبند یا شکنجه می‌کنند و اگرچه هدف اصلی خود را نجات انسان‌ها عنوان می‌کنند، اغلب به قصد انتقام می‌جنگند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال حمله به تایتان‌ها انیمه‌ای است بر اساس یک مانگای ژاپنی اثر هاجیمه ایسایاما، که در آن شهرهای انسان‌ها با چند لایه دیوار بلند و دایره‌ای‌شکل احاطه شده تا از گزند غول‌های آدمخوار مصون بمانند. سال‌هاست که همه ‌چیز آرام بوده و مردم نمی‌خواهند بپذیرند که اوضاع ممکن است تغییر کند. اما ارن، نوجوان جسور و کنجکاو می‌داند که این دیوارها برای همیشه نفوذناپذیر نخواهند بود و دیر یا زود باید با غول‌ها مبارزه کنند. او علاقه‌مند است بفهمد بیرون از دیوارها چه خبر است و از ماجراجویی استقبال می‌کند اما خانواده‌ی او نگران جانش هستند. احساسات ارن و نوجوان‌های دیگر نظیر کنجکاوی، حقیقت‌جویی، شهامت و مبارزه برای وطن احساساتی معنادار برای نوجوان‌هاست؛ اگرچه در سایه‌ی فضای خشن و ترسناک سریال کمتر به چشم می‌آیند.
  تصاویر خشن و ترسناک متعددی از غول‌های بزرگ آدم‌خوار همراه با تصاویری واضح از له شدن و تکه‌تکه شدن آدم‌ها و خورده شدن‌شان توسط غول‌ها و پاشیدن خون وجود دارد، که برای کودکان حساس ناراحت‌کننده خواهد بود؛ به‌ویژه، وقتی شخصیت‌های اصلی اعضای خانواده یا دوستان خود را از دست می‌دهند. انسان‌ها نیز در مقابل، از شمشیر و ابزارهایی پیچیده برای مبارزه با غول‌ها استفاده می‌کنند. غول‌ها کاملاً برهنه‌اند اما فاقد اندام جنسی و توانایی زادآوری‌اند. همچنین، عبارت‌های بی‌ادبانه‌ی متداول در قسمت‌های مختلف، زیاد به کار می‌رود. تماشای این سریال برای نوجوان‌های بزرگ‌تر از ۱۶ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  انسان‌ها شهرهای محل زندگی خود را داخل چند لایه از دیوارهای دایره‌ای‌شکل محصور کرده تا از غول‌های آدمخوار مصون باشند. اما این دیوارها برای همیشه نفوذناپذیر نمی‌مانند. سه دوست نوجوان وقتی تخریب دیوار توسط غول‌ها و وحشیگری آن‌ها در شهر را می‌بینند، بیش از پیش مصمم می‌شوند به گروه‌های شناسایی بپیوندند و برای نجات بشریت با غول‌ها بجنگند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال بدون محتوای خشن و ترسناک چگونه خواهد بود؟ شخصیت‌های آن چگونه با هم رفتار خواهند کرد؟
  میکاسا، به‌جز مهارت‌های رزمی، چه ویژگی‌هایی دارد که او را به یک سرباز موفق تبدیل می‌کند؟ این ویژگی‌ها در رابطه‌ی او با برادر و دوستانش چه تأثیری دارد؟
  آرمین خود را ترسو و ضعیف می‌داند اما وفاداری به دوستانش او را وادار به پیوستن به گروه شناسایی می‌کند. وفاداری به دوستان و همراهی با آن‌ها چطور به پیشرفت یا پسرفت ما کمک می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["اکشن","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["اکشن","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۳