حنا، دختری در مزرعه

(Katri, Girl of the Meadows)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی دختری هفت ساله و زندگی او همراه پدربزرگ و مادربزرگش در مزرعه، اوضاع سخت اقتصادی آن‌ها و کار و تلاش او برای کمک به خانواده

سال: 1984
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حنا پدرش را از دست داده و جدا از مادرش، همراه با مادربزرگ و پدربزرگش زندگی می‌کند. زندگی او در مزرعه سرشار از تجربه‌های مختلف، دوستی و قهر و آشتی و بیم و امیدهای کودکانه است و می‌تواند برای کودکان الهام‌بخش و همذات‌پندارانه باشد.
  حنا دختری مهربان، مسئولیت‌پذیر، سخت‌کوش و خوش‌قلب است. او در کارهای خانه به مادربزرگ و پدربزرگ کمک می‌کند و با کار در مزارع دیگر برای کمک به رفاه خانواده تلاش می‌کند. پدربزرگ و مادربزرگ حنا به او بسیار اهمیت می‌دهند و برای رفاه او تمام تلاش‌شان را می‌کنند. بقیه شخصیت‌های سریال نیز خاکستری‌اند و مجموعه‌ای از نکات مثبت و منفی را در خود دارند.
  کار در کودکی موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و فقر و فشار اقتصادی روی حنا و خانواده‌اش ممکن است در مقایسه با تجربه‌های زیسته‌ی بسیاری از کودکان، سنگین و بزرگسالانه باشد.
  داستان به تجربه‌ها و موقعیت‌های مختلف زندگی، مثل آشپزی، خانه‌داری و زندگی در مزرعه می‌پردازد.
  زندگی در روستایی در فنلاند قرن 19 میلادی، طبیعت این منطقه، سبک زندگی، نوع لباس پوشیدن، تفاوت رفتار و برخورد افراد و کشاورزی در سریال به تصویر در آمده است.
  تصور جدایی حنا از مادرش به‌خاطر کار او در آلمان و از دست دادن پدرش، برای کودکان ناراحت‌کننده است. خطر تهدید شدن اهالی روستا از طرف حیوانات جنگل مانند خرس در قسمت‌های ابتدایی داستان نیز ترسناک است. تنبیه شدن حنا توسط رئیس مزرعه با چوب و سختی‌هایی که در زندگی تحمل می‌کند و اجبار به کار کردن در مزرعه‌ی دیگران نیز موضوعاتی‌ هستند که ممکن است برای بعضی کودکان آزاردهنده باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که در ایران با نام حنا، دختری در مزرعه معرفی شده، بر اساس رمانی به نام چوپان، دختر خدمتکار و زن خانه‌دار، نوشته‌ی آنی نولیوارا ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختری به نام حنا است که جدا از مادرش و همراه پدربزرگ و مادربزرگش در روستایی در فنلاند زندگی می‌کنند. حنا دور از مادر و با اوضاع سخت اقتصادی در مزرعه دست به گریبان است. او تلاش می‌کند برای کمک به اوضاع اقتصادی خانه، در مزارع همسایه کار کند. کار در مزرعه برای دختری به این سن سخت است اما او روحیه‌ی خوبی دارد و با مسئولیت‌پذیری و خوش‌قلبی سعی می‌کند بر مسائل و سختی‌های زندگی غلبه کند و مادربزرگ و پدربزرگش را خوشحال و امیدوار نگه دارد.
  این سریال صحنه‌های مرسوم ترسناک و خشنی ندارد ولی جدایی حنا از والدینش ممکن است برای کودکان ناراحت‌کننده و ترسناک باشد. همچنین، کار در کودکی موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و فقر و فشار اقتصادی روی حنا و خانواده‌اش ممکن است در مقایسه با تجربه‌های زیسته‌ی بسیاری از کودکان، سنگین و بزرگسالانه باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات تلخ و غم‌انگیز داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی دختری به نام حنا است که سه سال از زمانی که مادرش برای کار به آلمان رفته، می‌گذرد. حنا همراه پدربزرگ و مادربزرگش در روستایی در فنلاند زندگی می‌کنند. بیشتر از یک سال است که هیچ نامه‌ای از مادر حنا به دست او نرسیده است. اوضاع در مزرعه نیز خوب نیست؛ محصولات خراب شده‌اند و آن‌ها مجبور به فروختن گاو شیرد‌ه‌شان شده‌اند و اوضاع مالی خوبی ندارند. حالا حنا هفت ساله است و می‌خواهد برای کمک در مسائل مالی خانه در مزارع همسایه کار کند. هرچند او روحیه‌ی خوبی دارد اما کار در مزرعه برای دختری به این سن سخت خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما شخصیت حنا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شخصیت آن ‌شرلی و هایدی دارد؟
  به نظرتان حنا از این‌که مجبور است در مزرعه کار کند چه احساسی دارد؟
  زندگی در روستایی که حنا در آن زندگی می‌کند، چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟ فکر می‌کنید زندگی در روستا از زمانی که سریال حنا ساخته شده با الان تفاوت کرده؟ تا به حال چه روستاهایی دیده‌اید که شبیه محل زندگی حنا بودند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۹۸۴