حکمت پنهان

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی اهالی یک روستا و اتفاقات روزمره‌ی زندگی‌شان، همراه با پند و حکمت‌هایی برای مخاطبان

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مناسبات و موقعیت‌های غیرکودکانه در این سریال متعددند؛ مثلاً مناسبات بین زن و شوهر، یا سوءاستفاده و بهره‌کشی از دیگران.
  در بعضی صحنه‌ها از عبارات بزرگسالانه استفاده می‌شود: تو این زمونه مامانِ فولادزره عمل می‌کنه می‌شه ماه‌پیشونی، مَرده و شکمش، سلیقه خانوما که به اوج برسه همینه دیگه.
  کودکان با بعضی عناصر زندگی روستایی مانند جغرافیا و پوشش و معماری آشنا می‌شوند؛ هرچند این عناصر به منطقه‌ی خاصی مربوط نمی‌شوند و تنها تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های مربوط به زندگی روستایی‌اند. صدای موسیقی ایرانی هم در پس‌زمینه شنیده می‌شود.
  سریال، صحنه‌های خشن و ترسناکی ندارد. بعضی اتفاقات ناگوار مثل دزدی و از دست دادن مال و منال یا بیماری رخ می‌دهد. یا گاهی شخصیت‌ها با زدوخورد خشم‌شان را بروز می‌دهند؛ مثلاً در یک صحنه میرزا با چوب به شیشه‌ی دوربین راوی می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  حکمت پنهان که با تکنیک کات اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی مردم یک روستا است که بنا به موضوع داستان در هر قسمت، نقش‌های متفاوتی را برعهده می‌گیرند. تلاش شده داستان‌ها حاوی نکاتی پندآموز باشند که در پایان هر قسمت، مخاطب را متوجه حکمتی اخلاقی در مورد موضوع آن قسمت کنند؛ حکمت‌هایی چون نداشتن غرور، سوءاستفاده نکردن از محبت دیگران، یا اهمیت باسواد بودن؛ هرچند خیلی از قسمت‌ها پایان روشنی ندارند و داستان‌ها به صورتی منطقی و معنادار به آخر نمی‌رسند. فضای روستا و ظاهر و پوشش شخصیت‌ها به زمان و مکان خاصی تعلق ندارند و به شکلی طنزآمیز و اغراق‌گونه، عناصری از زندگی مدرن مثل لپ‌تاپ و آیفون تصویری، وارد موقعیت‌های روزمره‌ی زندگی در قدیم شده است.
  استفاده از عبارت‌های بزرگسالانه و خلق موقعیت‌هایی چون دعواهای زناشویی یا سوءاستفاده از دیگران، در بعضی از قسمت‌های این سریال به چشم می‌خورند. با وجود تلاش سازندگان در انتقال پند و حکمت به مخاطب، در بسیاری از داستان‌ها موقعیت‌های غیراخلاقی مثل دروغ گفتن یا بدرفتاری دیده می‌شود که داستان، تلاشی برای به سرانجام رساندن آن‌ها نمی‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها، زبان و گفتار شخصیت‌ها و مسائل بزرگسالانه‌ای که در سریال وجود دارد، برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال در روستایی خیالی اتفاق می‌افتند. در هر قسمت، شخصیت‌ها نقش‌های متفاوتی به خود می‌گیرند و ماجراهایی را رقم می‌زنند و پندهایی به مخاطبان می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با سریال شکرستان دارد؟ کدام را بیشتر دوست دارید؟
  چه موضوعاتی در این سریال برای شما جالب‌اند؟ کدام یک از شخصیت‌ها را بیشتر دوست دارید؟
  به نظرتان داستان‌ها و گفتگوهای این سریال برای بچه‌ها مناسب‌تر است یا بزرگ‌ترها؟ چرا این‌طور فکر می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۵