خاله‌ریزه و قاشق سحرآمیز

(Mrs. Pepper Pot)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی زنی با یک قاشق سحرآمیز، کوچک شدن او و تجربه‌هایش از ارتباط با حیوانات و دیدن دنیا از نگاه یک آدم کوچولو

سال: 1983
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای تجربه‌های خاله‌ریزه، روابطی که با حیوانات دارد و دوستی و ارتباطش با لیلی می‌تواند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  خاله‌ریزه مهربان و خوش‌رفتار است. او با حیوانات و لیلی دوستانه برخورد می‌کند و سعی می‌کند به همه در حل مشکلات‌شان کمک کند. لیلی هم همیشه هوای خاله‌ریزه را دارد و وقتی او کوچک می‌شود و به دردسر می‌افتد، به او کمک می‌کند.
  گاهی شخصیت‌ها با لحن تند و خشنی حرف می‌زنند یا از کلماتی مثل بی‌رحم استفاده می‌کنند.
  وقتی خاله‌ریزه کوچک می‌شود، گاهی اتفاقات ترسناکی برایش می‌افتد؛ مثلاً از دره پرت می‌شود یا حیواناتی مثل عقاب یا عنکبوت می‌خواهند او را بخورند یا به خاطر رفتارهایش او را تنبیه کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که با اقتباس از داستانی با نام خانم فلفل‌دان نوشته‌ی آلف پرویزن ساخته شده و در فارسی خاله‌ریزه و قاشق سحرآمیز نام گرفته، درباره‌ی زن نسبتاً مسنی به نام خاله‌ریزه است که همراه همسرش در یک دهکده‌ی کوچک زندگی می‌کند. قاشق چای‌خوری‌ای که همیشه از گردن او آویزان است، گاهی او را به اندازه‌ی یک قاشق کوچک می‌کند و در این حالت، خاله‌ریزه می‌تواند با حیوانات صحبت کند و دنیا را از دریچه‌ی چشم یک آدم کوچولو ببیند. این اتفاق در عین جذابیت‌هایش، برای او دردسرساز هم هست و خطرات مختلفی از جانب حیوانات جنگل او را تهدید می‌کنند. دختری به نام لیلی در این موقعیت‌ها به داد خاله‌ریزه می‌رسد و با حمایت‌های او، همه‌ی اتفاقات به خیر و خوشی ختم می‌شوند.
  وقتی خاله‌ریزه کوچک می‌شود اتفاقات ترسناکی برایش می‌افتد؛ مثلاً ممکن است توسط حیوانات بزرگ شکار شود یا از بلندی پرت شود اما همه‌ی این اتفاقات به خیر می‌گذرند. خود موضوع کوچک شدن ناگهانی خاله‌ریزه و این‌که همیشه باید این را به‌صورت یک راز نگه دارد و حتی از همسرش هم پنهان کند، ممکن است برای کودکان کوچک و حساس آزاردهنده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خاله‌ریزه زنی خوش‌رو و شاداب است که با همسر نقاشش در کلبه‌ای کوچک نزدیک جنگل زندگی می‌کند. خاله‌ریزه همیشه یک قاشق چای‌خوری سحرآمیز به گردن دارد که باعث می‌شود گاهی به اندازه‌ی خود قاشق کوچک شود و در این حالت می‌تواند با حیوانات حرف بزند. تنها کسی که از راز او با خبر است، دختری به نام لیلی است که تنها در جنگل زندگی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دوست دارید مثل خاله‌ریزه کوچک شوید؟ به نظرتان این اتفاق چه خوبی‌ها و چه بدی‌هایی دارد؟
  این کارتون قدیمی را دوست دارید؟ چه تفاوت‌هایی با کارتون‌های جدید دارد؟
  شما فکر می‌کنید چرا خاله‌ریزه رازش را از همسرش پنهان کرده؟ اگر شما جای او بودید چکار می‌کردید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۹۸۳