خال‌خالی خیالباف

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی قورباغه‌ای کوچک، خیالبافی‌های او در هر قسمت و ارتباطش با بقیه‌ی حشرات و حیوانات

سال: 1380
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های خال‌خالی و دوستانش، ارتباط‌شان با هم و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان می‌تواند برای کودکان خردسال معنادار باشد.
  مادر خال‌خالی مهربان و حمایتگر است و همیشه با آغوش باز و زبان خوش از او استقبال می‌کند.
  لحن خشن و تمسخرآمیز در سریال زیاد شنیده می‌شود. از عبارات توهین‌آمیز هم استفاده می‌شود: بیجا کردی، دفعه‌ی آخرت باشه، فهمیدی یا حالیت کنم؟، زشت، جرات داری، پر رو، هر چی دیدی از چشم خودت دیدی، بی‌لیاقت، دست‌وپا چلفتی‌ها، کشتم‌تون.
  کودکان با اسامی بعضی از حیوانات آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقات خشن یا ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً در یک قسمت، زنبور به بادکنک‌ها نیش می‌زند و قورباغه به پایین پرت می‌شود یا اردک دست قورباغه را گاز می‌گیرد یا قورباغه بال مگس را می‌کند. قورباغه در خیلی از قسمت‌ها با حیوانات دیگر بدرفتاری می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌‌اوت ساخته شده، ماجراهای قورباغه‌ای به نام خال‌خالی است که در هر قسمت با ماجراهای تازه‌ای روبه‌رو می‌شود. او به نظر، خودخواه و بدرفتار می‌رسد و خیلی از مواقع دوستانش را اذیت می‌کند. گاهی هم که نمی‌تواند به خواسته‌هایش برسد، دست به خیالبافی می‌زند و در خیال‌هایش به آرزوهایش می‌رسد. در پایان هر قسمت او متوجه رفتار اشتباهش می‌شود و به آغوش مادر مهربانش برمی‌گردد. البته گاهی دیگران با زور او را متوجه اشتباهش می‌کنند.
  رفتار قورباغه با بقیه‌ی موجودات خشن است. او هم حیوانات و حشرات دیگر را می‌زند و هم با حرف‌های تند و لحن تمسخرآمیزش آن‌ها را اذیت می‌کند. تغییر رفتارهای او در پایان هر قسمت، منطقی نیستند و نمی‌شود فهمید چرا متوجه رفتار اشتباهش شده و پشیمان است. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  قورباغه‌ای کوچک به نام خال‌خالی با مادرش در یک برکه زندگی می‌کند. او هر زمان چیزی می‌خواهد و آرزویی دارد، دست به خیالبافی می‌زند و در خیالش هرچه که می‌خواهد تجربه می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ از داستان‌های آن سر درمی‌آورید؟
  امروز خال‌خالی با چه مساله‌ای روبه‌رو شد؟ او چگونه توانست مسئله را حل کند؟
  به نظر شما خال‌خالی با بقیه‌ی حشرات و حیوانات دوست است؟ از کجا می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۱۳۸۰