خال‌خالی

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی تلاش همیشگی یک شکارچی برای شکار یک یوز ایرانی و ترفندهای یوز برای فرار از دست او

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان در صورت همراهی بزرگ‌ترها با اهمیت حفظ گونه‌های زیستی رو به انقراض، به‌خصوص یوز ایرانی آشنا می‌شوند.
  شلیک و زدوخورد و تعقیب و گریز فراوان است. رفتارهای یوزپلنگ با شکارچی آزارگرانه است؛ انگار شکارچی آدم بدی است و یوز مجاز است هر بدرفتاری‌ای با او بکند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی و بدون کلام، درباره‌ی ماجراهای بین یک شکارچی نادان و یک یوز ایرانی زیرک و داناست. در هر قسمت، شکارچی با حیله‌هایی ساده و خام، سعی دارد یوزپلنگ را شکار کند و یوزپلنگ هم با ترفندهایی زیرکانه از دست او فرار می‌کند. گاهی هم سر به سر شکارچی می‌گذارد و برایش دردسرهایی درست می‌کند. این سریال با هدف حساس کردن کودکان نسبت به موضوع انقراض یوز ایرانی و اهمیت جلوگیری از شکار این گونه‌ی در حال انقراض ساخته شده است.
  صحنه‌ی ترسناک خاصی در سریال وجود ندارد ولی ارتباط شکارچی و یوزپلنگ سرشار از شلیک و زدوخورد و تعقیب و گریز است؛ البته همه‌ی این موقعیت‌ها جنبه‌‌ی طنزآمیز دارند. اما از طرف دیگر، رفتارهای یوز با شکارچی خیلی آزارگرانه و همراه با بدجنسی است؛ انگار شکارچی آدم بدی است که یوز مجاز است با او هر رفتاری بکند. از آن‌جایی که فضای سریال، موقعیت‌های بین شکارچی و یوز و ظاهر و رفتارهای دو طرف، شباهت کمی به واقعیت دارد، ممکن است کودکان کوچک‌تر را که هنوز تجربه‌های زیسته‌ی چندانی ندارند، دچار سوءبرداشت کند و تصورات نادرستی در مورد یوزپلنگ یا رابطه‌ی شکار و شکارچی در آن‌ها ایجاد کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوع انقراض و اهمیت جلوگیری از آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یک شکارچی نادان و بی دست و پا همیشه به دنبال یوز ایرانی است. ولی یوزپلنگ زیرک و دانا با ترفندهای مختلف، نه‌تنها از دست او جان سالم به در می‌برد، که همیشه برای او دردسرهایی هم درست می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا قبل از تماشای این کارتون در مورد یوز ایرانی شنیده بودید؟
  می‌دانید چرا مهم است موجودات در حال انقراض را شکار نکنیم؟
  فکر می‌کنید بچه‌ها و خانواده‌هایشان چه کمکی می‌توانند در این مورد بکنند؟ آگاه شدن از این موضوع چه فایده‌ای دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۳
  سال انتشار ۱۳۹۶