خانه‌ی ما

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای بازیگوش و خانواده و دوستانش، خرابکاری‌های او و درس‌هایی در مورد رفتار درست و بهنجار

سال: 1382
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعات مطرح‌شده در این سریال موضوعات جاری در زندگی کودکان‌اند: درگیری‌های بین خواهر و برادر، دوستی، درس و مشق و مدرسه و نمره و امتحان، یا چالش با والدین، و می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  بعضی مناسبات بزرگسالانه، مثل کلیشه‌های جنسیتی در مورد زن در بعضی از قسمت‌ها وجود دارد؛ مثلاً مادر رانندگی بلد نیست و نگران عصبانیت پدر موقع آموزش رانندگی است یا مادر همیشه در حال پخت‌وپز نشان داده می‌شود.
  در خیلی از صحنه‌ها از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه استفاده می‌شود: بترکه چشم حسود، بی‌‌خانواده، بی اصل و نسب، من دیگه رفتنی‌ام. گفتگوهای سرزنش‌آمیز و تهدیدآمیز و همراه با تذکر و تحقیر در سریال زیاد به گوش می‌خورد.
  در قسمت‌های مختلف سریال، آموزش‌هایی در مورد مصرف درست آب، صرفه‌جویی، مراقبت از محیط زیست و نیز در مورد رفتارهای درست در موقعیت‌های مختلف اجتماعی داده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان‌های این سریال استاپ‌موشن خمیری، با محوریت شخصیت پسرکی به نام بهمن روایت می‌شود. او و خانواده و دوستانش، در هر قسمت ماجراهای مختلفی را از سر می‌گذرانند و در پایان هر قسمت، پیامی در مورد رفتار درست منتقل می‌شود. هدف از ساخت این سریال، آموزش رفتارهای بهنجار و نابهنجار به کودکان است؛ بنابراین عموم اشتباهات به کودکان اختصاص دارد و بزرگ‌ترها معمولاً نقش راهنما و اصلاح‌کننده‌ را ایفا می‌کنند. بهمن که شخصیت اصلی سریال است، اشتباهات و ناپختگی‌های زیادی در رفتارهایش دارد، مدام خرابکاری می‌کند، تذکر می‌گیرد یا سرزنش می‌شود و دست آخر به اشتباهاتش پی می‌برد و رفتارش را اصلاح می‌کند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشنی ندارد ولی از عبارت‌های دختر خوب و پسر خوب بسیار زیاد استفاده می‌شود و عموم آموزش‌ها به صورت کلامی داده می‌شوند. نگاه تربیتی سریال که رویکردی از بالا به پایین نسبت به کودک دارد و طبق آن تلاش می‌شود دختر و پسر خوب تربیت شود، ممکن است از نظر خیلی از والدین مناسب نباشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در هر قسمت را پیدا کنند.

  چکیده داستان

  بهمن همراه پدر و مادر و خواهرش، سارا، در خانه‌ای واقع در بازارچه‌ای زندگی می‌کند. ارتباطات بین اعضای خانواده و اهالی محل و همچنین اتفاقات بازارچه، بستر قصه‌های این سریال را شکل می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟
  به نظر شما بهمن نسبت به سارا چه احساسی دارد؟ چه رفتارهایی از سارا بهمن را ناراحت می‌کند؟ رابطه‌ی بین آن‌ها را می‌پسندید؟
  به نظرتان رفتارها و صحبت‌های شخصیت‌های سریال چقدر به رفتارها و شخصیت بچه‌ها نزدیک است؟ چقدر به رفتار و گفتار شما نزدیک است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۵
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۴
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۸۲