خانواده‌ی خرس‌ها

(The Wombles)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی درباره‌ی گروهی حیوان خرس‌مانند و تلاش آن‌ها برای بازیافت زباله‌های انسان‌ها و استفاده‌ی دوباره از آن‌ها

سال: 1973
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط وامبل‌ها با هم و تجربه‌ها و ماجراجویی‌هایشان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. آن‌ها شبیه اعضای یک خانواده‌ی بزرگ‌اند که هر کدام شخصیتی متفاوت و نقشی مجزا در خانواده دارند.
  وامبل‌ها خونسرد و صبورند و همیشه به هم کمک می‌کنند. روابط‌شان با هم نیز عموماً محترمانه است.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: بهت نشون می‌دم، مگه دیوونه شدی؟، عجب آدمیه، پرت نگو. گاهی هم شخصیت‌ها با لحن خشن و سرزنش‌آمیز با هم حرف می‌زنند.
  کودکان با مفهوم بازیافت و استفاده‌ی دوباره از وسایل دورریختنی آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال استاپ‌موشن عروسکی که با اقتباس از مجموعه داستان‌هایی با عنوان وامبل‌ها، نوشته‌ی الیزابت برست‌فورد ساخته شده و در فارسی خانواده‌ی‌ خرس‌ها نام گرفته، درباره‌ی موجوداتی پشمالو است که شبیه خرس و گورکن هستند و به‌ صورت گروهی، جایی دور از انسان‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها همیشه در حل گشت‌وگذار در طبیعت اطراف‌شان هستند و از وسایل دورریختنی انسان‌ها دوباره استفاده می‌کنند. شعارشان این است که از زباله‌های بد می‌شود استفاده‌های خوب کرد. این سریال که در دهه‌ی ۷۰ میلادی در انگلیس ساخته شده، یک سریال دوستدار محیط زیست به شمار می‌آید و تلاش می‌کند کودکان را نسبت به محیط زیست و اهمیت بازیافت زباله‌ها حساس کند.
  رویکرد این سریال در آموزش، غیرمستقیم است و سعی دارد در خلال داستان‌ها، اهمیت بازیافت و استفاده‌ی دوباره از وسایل دورریختنی و تلاش برای حفظ و پاکیزگی محیط زیست را به کودکان آموزش دهد. داستان‌های سریال طولانی‌اند و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و هر قسمت، یک خط داستانی را دنبال نمی‌کند. بنابراین ممکن است درک خط سیر داستان‌ها و دنبال کردن هر قسمت، برای کوچک‌ترها دشوار و خسته‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌شده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  وامبل‌ها موجوداتی پشمالو با بدنی شبیه به خرس و پوزه‌ای شبیه به گورکن و عمری طولانی هستند که به ‌صورت گروهی، در جایی دور از انسان‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها از وسایل دورریختنی انسان‌ها استفاده می‌کنند و آن‌ها را بازیافت می‌کنند. آن‌ها معتقدند که از زباله‌های بد می‌شود استفاده‌های خوبی کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ طولانی بودن هر قسمت برایتان جالب است یا خسته‌تان می‌کند؟
  سریال‌هایی که عروسکی‌اند را ترجیح می‌دهید یا آن‌هایی که کارتونی‌اند؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
  به نظر شما پیام این سریال چیست؟ بعد از تماشای آن، نسبت به وسایل بازیافتی اطراف‌تان توجه بیشتری می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["عروسکی","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["عروسکی","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۷۳