خانواده‌ی دکتر ارنست

(The Swiss Family Robinson)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی خانواده‌ای محبوس در یک جزیره و تلاش و مقاومت آن‌ها برای ادامه‌ی زندگی، همراه با تجربه‌ی امید و احساس تعلق

سال: 1981
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زندگی روزمره‌ی خانواده‌ی دکتر ارنست سرشار از تجربه‌ها و موقعیت‌هایی است که برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند: ترس، تنهایی، گرمی خانواده، چالش با خواهر و برادر و والدین و تلاش برای ساختن زندگی بهتر از جمله‌ی این موقعیت‌ها هستند. همه‌ی اعضای خانواده از مسیر این تجربه‌ها رشد می‌کنند و به پختگی بیشتری نسبت به قبل می‌رسند.
  اعضای خانواده با هم همکاری می‌کنند و این سریال، توانایی هر یک از اعضا در برابر مشکلات را به نمایش می‌گذارد. آن‌ها با تقسیم کار، از پس مشکلات‌شان بر می‌آیند و هیچ گاه تسلیم نمی‌شوند. مادر و پدر حامی و تکیه‌گاه فرزندان‌شان‌ هستند. آن‌ها والدینی مهربان و قاطع‌اند و ارتباط گرم و نزدیکی با هم و با کودکان دارند. فرزندان خانواده هم مسئولیت‌پذیر و حمایتگرند. جک بازیگوش، کنجکاو و مهربان است. فلونه سرزنده و مستقل است و فرانس جوانی است که در عین پرداختن به دغدغه‌های شخصی خود، همراه و پشتیبان والدین است.
  داستان این سریال به ابعاد مختلف زندگی در طبیعت بکر و وحشی می‌پردازد. همچنین به فضا و طبیعت یک جزیره‌ی‌ آتشفشانی نزدیک استرالیا، پوشش گیاهی و حیوانات آن منطقه نیز تا حدودی پرداخته می‌شود.
  خطرات زیادی، از جمله حیوانات وحشی و فجایع طبیعی در جزیره‌ی ناشناس، خانواده را تهدید می‌کند. خانواده‌ی دکتر ارنست در ابتدای سریال، به‌خاطر هوای طوفانی و دریای مواج نزدیک است با کشتی غرق شوند ولی در نهایت به جزیره‌ی ناشناس می‌رسند. گیر افتادن در جزیره و تلاش برای خارج شدن از آن ممکن است برای بعضی از کودکان اضطراب‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه، برگرفته از کتابی به نام خانواده‌ی سوییسی رابینسون، نوشته‌ی یوهان دیوید ویس است که در ایران با نام خانواد‌ه‌ی دکتر ارنست معرفی شده است. داستان درباره‌ی خانواده‌‌ای است که با کشتی در حال سفر کردن به کشوری جدید و شروع زندگی تازه‌ای بودند اما با اقیانوسی طوفانی مواجه شدند و کشتی آن‌ها غرق شد. آن‌ها خود را به جزیره‌ای غیر مسکونی رساندند و با همکاری هم خانه‌ای درختی ساختند. اعضای خانواده برای زندگی در این جزیره‌ی ناشناس تلاش و همکاری زیادی می‌کنند و خطرات بسیاری نیز آن‌ها را تهدید می‌کند. آن‌ها در شرایط مختلف، امیدشان را از دست نمی‌دهند و سعی می‌کنند از هم حمایت کنند و به هم نیرو بدهند. خانواده‌ی دکتر ارنست با وجود این‌که ابتدا سخت در تلاش‌اند تا از جزیره خارج شوند، به‌تدریج متوجه می‌شوند که می‌توانند همه‌ی نیرو و تمرکزشان را روی خروج از جزیره نگذارند و از فرصت زندگی در آن‌جا نیز استفاده کنند. کودکان با تماشای این سریال، ارتباط گرم میان اعضای یک خانواده، نتایج کار گروهی، خلاقیت در شرایط اضطرار، پیامدهای مواجه شدن با سختی‌ها و رشد و بزرگ شدن اعضای خانواده از مسیر این تجربه‌ها را می‌بینند‌.
  این سریال شامل موقعیت‌های خشن و ترسناکی مانند طوفان، زلزله، درگیری با حیوانات وحشی و خطراتی این چنینی است اما هیچ کدام از شخصیت‌ها هیچ‌ وقت آسیب جدی نمی‌بینند. موضوع غرق شدن کشتی و گیر افتادن در جزیره‌ای متروک هم ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  این کارتون داستان خانواده‌ای اهل برن است. پدر خانواده یک پزشک است و به‌دنبال دعوت دوست انگلیسی خود تصمیم به حرکت به سمت استرالیا می‌گیرد. در راه این سفر دریایی، به‌علت طوفانی شدن و غرق شدن کشتی، آن‌ها خود را به یک جزیره‌ی غیرمسکونی می‌رسانند و سعی می‌کنند با استفاده از امکانات ناچیز جزیره به زندگی در آن‌جا ادامه دهند و با حداقل‌ها بسازند. از آن‌جایی که جزیره آتشفشانی است، خانواده‌ی دکتر ارنست بعد از چند زلزله تصمیم به خروج از جزیره می‌گیرند. آن‌ها با کمک آقای مورتون و تام تام، که در اثر غرق شدن کشتی به جزیره آمده‌اند، یک قایق بزرگ می‌سازند و با هم از آن‌جا خارج می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  اگر شما به‌جای خانواده‌ی دکتر ارنست بودید چکار می‌کردید؟ چطور از هم حمایت می‌کردید؟ هر کس چه مسئولیت‌هایی بر عهده می‌گرفت؟
  دوست داشتید داستان این سریال چطور تمام می‌شد؟ اگر شما داستان را می‌نوشتید آن را چگونه ادامه می‌دادید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۸۱