خانواده‌ی من

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی هندی درباره‌ی مشکلات پسری نوجوان در خانواده‌اش، نارضایتی او از شرایط زندگی‌اش، و تغییر کردن نگاه و احساس او به نقش خانواده

سال: 2018
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هارشو پسر دوازده ساله‌ای است که رابطه‌ی خیلی خوبی با مادرش ندارد. او فکر می‌کند مادرش مانعی بر سر خواسته‌های اوست و گاهی آن‌ها سر مسائل مختلف با هم جروبحث می‌کنند. پدر هارشو خیلی چاق است و به همین خاطر هارشو دوست ندارد هم‌کلاسی‌هایش او را ببینند. گاهی هارشو با برادرش هم دعوا می‌کند، ولی برادرش خیلی وقت‌ها هوای او را دارد. هارشو یک دوست صمیمی دارد که همیشه با او مشورت می‌کند. او به یکی از دخترهای هم‌کلاسی‌اش علاقه‌مند می‌شود و کارهای زیادی می‌کند تا او را تحت تأثیر قرار دهد.
  هارشو با مادر و پدر و برادرش گاهی دعوا می‌کند و اختلاف‌نظرهایی که بین آن‌ها وجود دارد هارشو را خیلی آزار می‌دهد، ولی کمی که می‌گذرد او متوجه می‌شود حتی آدم‌هایی که همدیگر را دوست دارند هم با هم دعوا می‌کنند و اختلاف‌هایی با هم دارند. احساس هارشو نسبت به خانواده‌اش تغییر می‌کند و سعی می‌کند نگاهش را به آن‌ها عوض کند.
  در یکی از موقعیت‌ها شانکی به هارشو می‌گوید مامان‌ها نباید در یک‌سری از ماه‌ها رومانتیک شوند، چون در غیر این صورت بچه‌شان تابستان به دنیا می‌آید و آن بچه دیگر نمی‌تواند تولدش را در مدرسه جشن بگیرد. هارشو احساس زیادی به ویدیا پیدا می‌کند و تمام مدت تلاش می‌کند توجه او را به خودش جلب کند. یک شب درِ خانه‌شان می‌رود و می‌خواهد به او بگوید دوستش دارد. سر کلاس همیشه غرق در نگاه به او می‌شود و گاهی به درس گوش نمی‌کند.
  لحن صحبت کردن مادر خانواده با هارشو و متقابلاً هارشو با مادر، پدر و برادر بزرگش توهین‌آمیز است. علاوه بر این در این سریال از واژه‌های زشتی مثل الاغ نر، بی‌شعور، عوضی، دیوانه و... هم استفاده می‌شود.
  این فیلم دغدغه‌های یک پسر نوجوان را در خانه و مدرسه به تصویر می‌کشد. شخصیت اصلی در نهایت به نقش مهم و پررنگ خانواده پی می‌برد و مخاطب هم با تماشای این مجموعه می‌تواند به همین نتیجه برسد.
  این سریال محصول کشور هند است. بخش زیادی از غذاهای سنتی و آداب و رسوم هندی‌ها در این مجموعه به تصویر کشیده شده است.
  رابطه‌ی هارشو با خانواده‌اش چندان خوب نیست. هارشو گاهی پنهان‌کاری می‌کند، در یکی از موقعیت‌ها مادر هارشو به او سیلی می‌زند. در موقعیتی دیگر هارشو نیمه شب از شلوار پدرش و کشوی مادرش پول می‌دزدد و با ترس به اتاقش برمی‌گردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال خانواده‌ی من ماجرای پسر دوازده ساله‌ای به اسم هارشو است که مشکلاتی در خانواده‌اش دارد. او احساس می‌کند مادرش زیادی از او مراقبت می‌کند و در کل خیلی تحت نظارت خانواده است. هارشو رضایت چندانی از زندگی خانوادگی‌اش ندارد و گاهی با برادر بزرگش درگیر می‌شود، ولی زمانی که برادرش برای تحصیل از خانه می‌رود، متوجه می‌شود قضیه آن‌طور که فکر می‌کرد نیست. در این فیلم نقش خانواده پررنگ جلوه داده شده است. مسائلی که در این سریال مطرح می‌شود گاهی اتفاق‌های پیش پا افتاده‌ای است که بیشتر نوجوان‌ها با آن درگیر هستند. مواجه شدن با جنبه‌های مختلف زندگی خانوادگی که ممکن بچه‌ها به آن بی‌توجه باشند، از نکته‌های مثبت سریال است.
  در این سریال بارها شاهد بگومگوهای هارشو با خانواده‌اش هستیم. او فکر می‌کند خانواده‌اش دوستش ندارند یا حتی گاهی احساس می‌کند نیازی به خانواده‌اش ندارد. در یکی از موقعیت‌ها مادرش به او سیلی می‌زند. گاهی هارشو پنهان‌کاری می‌کند و در یکی از موقعیت‌ها از جیب پدر و مادرش دزدی می‌کند. لحن صحبت کردن آن‌ها با هم توهین‌آمیز است. هارشو از این‌که پدرش خیلی چاق و بدلباس است گله می‌کند. از این‌که مادرش زیادی مراقب اوست. با این‌که در نهایت او متوجه نقش خانواده می‌شود، این مسائل تا قسمت پایانی ادامه پیدا می‌کند. بین هارشو و ویدیا رابطه‌ای عاطفی شکل می‌گیرد. این کشش از طرف هارشو خیلی زیاد است. او سعی می‌کند به ویدیا علاقه‌ای را بیان کند.

  چکیده داستان

  سریال خانواده‌ی من ماجرای پسر دوازده ساله‌ای به اسم هارشو است که مشکلات زیادی در خانه دارد. او احساس می‌کند مادرش زیادی از او مراقبت می‌کند و انتظارهایی بیش از حد از او دارد. رابطه‌ی او با پدرش هم خیلی خوب نیست. او از این‌که پدرش چاق و بدلباس است خجالت می‌کشد. او و برادر بزرگش هم دائم سر مسائل مختلف جروبحث راه می‌اندازند، ولی زمانی که دابو برای ادامه‌ی تحصیل از خانه می‌رود، هارشو متوجه می‌شود حتی آدم‌هایی که همدیگر را دوست دارند هم می‌توانند با هم دعوا کنند. او از رفتار و احساس گذشته‌اش پشیمان می‌شود و سعی می‌کند به آدم‌ بهتری تبدیل شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه شباهتی بین زندگی هارشو در هند و زندگی یک نوجوان در ایران وجود دارد؟
  فکر می‌کنید چقدر از مشکلات هارشو با گفت‌وگو حل می‌شد؟
  آیا شخصیت هارشو در پایان تغییر کرد؟ به نظر شما دلیل این تغییر چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷
  کارگردان Sameer Saxena
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۳۰
  کشور سازنده هند
  استودیو Contagious Online Media Network
  بازیگران آکارش کورانا، مونا سینگ، ویشش بانسال
  سال انتشار ۲۰۱۸