خاویر ریدل و موزه مخفی

(Xavier Riddle and the Secret Museum)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریال انیمیشنی درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سفر در زمان سه دوست برای آشنایی با شخصیت‌های تأثیرگذار همراه با تفکر خلاق

سال: 2019
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سه دوست در هر قسمت غرق ماجراجویی، کنجکاوی و یادگیری می‌شوند. قدرت خیال‌پردازی به آن‌ها کمک می‌کند زمان و شرایط مختلف را درک کنند، با استفاده از تجربیات شخصیت‌های معروف به درک درستی از مشکلات برسند و با حل کردن آن‌ها احساس توانایی را لمس کنند.
  خاویر، یادینا و برد در سفرها از دوستان خود حمایت می‌کنند، به یکدیگر برای تلاش انگیزه می‌دهند و مشتاق یادگیری هستند. مشاهده‌ی افراد تأثیرگذار و مسیر موفقیت آن‌ها کودکان را با مضامینی چون اعتمادبه‌نفس، احساس توانایی، مهارت حل مسئله و تفکر خلاق آشنا می‌کند.
  در برخی از قسمت‌ها کودکان با موضوعاتی چون تبعیض جنسیتی و نژادی که در زمان‌های گذشته نسبت به شخصیت‌ها اعمال می‌شد آشنا می‌شوند.
  کودکان با مشاهده‌ی سریال در هر قسمت در مورد شخصیت‌های برجسته‌ی تاریخی اطلاعات مفیدی کسب می‌کنند. اطلاعاتی مانند؛ شخصیت‌ها با چه دستاوردهایی شناخته‌شده‌اند، زمان و مکان تولد آن‌ها کجاست، به چه زبانی صحبت می‌کنند و اینکه دوره‌ی تاریخی آن‌ها چگونه بر زندگی‌شان تأثیر گذاشته است. همراه با تماشای سریال، کودکان مهارت‌هایی همچون تصمیم‌گیری، حل مسئله و کارگروهی را می‌آموزند.
  در سریال سه دوست به کشورهای مختلف سفر می‌کنند، زبان‌های متنوع را شنیده و با فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شوند.
  در صحنه‌هایی که دوستان به زمان سفر می‌کنند، با صحنه‌ها و فضاهایی روبه‌رو می‌شوند که تا به حال ندیده‌اند و در برخی از صحنه‌ها با اشیائی برخورد دارند که احساس ترس را برای آن‌ها تداعی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  خاویر ریدل و موزه مخفی، سریال انیمیشن ماجراجویی و کمدی است که از مجموعه کتابی به نام «مردم عادی دنیا را تغییر می‌دهند» الهام گرفته شده است. این سه دوست موزه‌ی ناشناخته و اسرارآمیزی را در دل موزه‌ی علوم کشف می‌کنند. آن‌ها در هر قسمت از سریال می‌توانند با کمک موزه در زمان و مکان به گذشته سفر کنند و چهره‌های تأثیرگذاری مانند: ماری کوری، آلبرت انیشتین و هریت تابمن را در دوران کودکی‌شان ملاقات کنند. سه دوست با سفر در زمان درمی‌یابند که شخصیت‌ها از چه مهارت‌های ساده‌ای برای حل مشکلاتشان و تأثیرگذاری بر جهان استفاده می‌کردند. در هر سفر کودکان وارد ماجراجویی‌های متنوعی می‌شوند، با پشتکار مشتاق یادگیری هستند، از یکدیگر حمایت می‌کنند و در عین حال کار گروهی در رفتارهای آن‌ها پررنگ است. در طول سریال بر مفاهیمی چون تصمیم‌گیری، حل مسئله، تفکر خلاق و خیال‌پردازی تأکید می‌شود. شخصیت‌های تأثیرگذار زن و افراد سیاه‌پوست نیز در سریال موردتوجه هستند.
  در طول داستان هیچ محتوای خشن و گفتار نامناسبی وجود ندارد تنها در موقعیت‌هایی که سه کودک در زمان سفر می‌کنند وارد منطقه‌ای ناشناخته می‌شوند و ممکن است با محل‌هایی برخورد کنند و احساس ترس را تجربه کنند، اما در هیچ یک از صحنه‌ها آسیب نمی‌بینند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سه دوست ماجراجو به نام‌های خاویر، یادینا و برد موزه‌ای مخفی را کشف می‌کنند که می‌تواند آن‌ها را به زمان گذشته ببرد. با کمک موزه، سه دوست در زمان سفر می‌کنند، ماجراجویی‌های متنوعی را تجربه می‌کنند، شخصیت‌های برجسته تاریخی در زمان‌های گذشته را ملاقات می‌کنند و چالش‌های زندگی این افراد را لمس می‌کنند. مشاهده‌ی کودکی شخصیت‌های بزرگ و روند یادگیری و پیشرفت آن‌ها به سه دوست انگیزه‌ی تبدیل شدن به قهرمان‌های واقعی را می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های معرفی شده را از قبل می‌شناختید؟ چه اطلاعاتی در مورد این شخصیت داشتید که در سریال مطرح نشده است؟
  شخصیت مورد علاقه‌ی شما کیست و چرا؟
  به نظر شما بین خاویر، برد و یادینا کدام یک در کارگروهی موفق‌تر است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۳
  کارگردان Brad Meltzer، Chris Eliopoulos
  رتبه MPAA TV-G
  مدت زمان ۱۲
  کشور سازنده آمریکا، کانادا، فرانسه
  استودیو Williams Street، Titmouse، Cartoon Network Studios، ۹ Story Entertainment، Spiffy Pictures، WTTW National Productions، Brown Bag Films، ۹ Story Media Group
  بازیگران آیدان فیسرس، زویی هاتز، وایت وایت
  سال انتشار ۲۰۱۹