خاکریزهای نمکی

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی جنگ ایران و عراق، و تجربه‌ها و ماجراهای طنز رزمندگان در جبهه و در اسارت

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط طنز میان شخصیت‌ها، ماجراهایی که برایشان پیش می‌آید و همکاری‌شان برای مقابله با دشمنان، می‌توانند برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  رزمندگان ایرانی باروحیه و خوش‌رفتارند. آن‌ها از همه‌ی موقعیت‌های سخت با روحیه‌ای طنز عبور می‌کنند و مسائل‌شان را با کمک و همکاری هم حل می‌کنند. رزمندگان هوای هم را دارند و از هم حمایت می‌کنند.
  موضوع جنگ و کشتن انسان‌ها موضوعی بزرگسالانه است که می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر خیلی اضطراب‌آور باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خدا لعنت‌تون کنه، زبون‌نفهم، خاک تو سرم می‌کنن، مادرمرده، دیوونه شده، مگه این‌جا حموم زنونه‌ است؟، وامونده، خاک عالم بر سرت، گند زدم، خدا خفه‌ت نکنه، احمق، بترکی، مرتیکه بی‌خاصیت، بی‌کله، غلط کرده.
  سریال با نگاهی طنز به جنگ ایران و عراق پرداخته و کودکان می‌توانند در صورت تمایل، بیشتر در مورد این موضوع مطالعه، تحقیق و گفتگو کنند.
  سریال به بخش‌هایی از فرهنگ، پوشش و سبک زندگی مردم در دهه‌ی ۶۰ پرداخته است.
  زدوخورد و تیراندازی در بعضی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد. گاهی سربازان عراقی در اثر تیراندازی کشته می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که برداشتی آزاد از داستان ترکش‌ ولگرد نوشته‌ی داوود امیریان است، با نگاهی طنز به رویدادهای جنگ ایران و عراق می‌پردازد. بعضی از قسمت‌های سریال در جبهه‌ها و سنگرها می‌گذرد و بعضی قسمت‌ها در اسارتگاه‌های نیروهای بعثی و در بین اسرای ایرانی. سریال سعی کرده در فضایی طنز و شاد، رخدادهای جنگ ۸ ساله را به تصویر بکشد؛ از سختی‌ها و مصائب جنگ گرفته تا پیروزی‌ها و شکست‌های رزمندگان و روش‌های خلاقانه‌ی آن‌ها در گذراندن سال‌های طولانی جنگ.
  زدوخورد و تیراندازی و کشتن سربازان عراقی در بعضی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد ولی از آن‌جایی که فضای سریال طنز است، این موقعیت‌ها هم کارتونی و بامزه به تصویر درآمده‌اند؛ این بامزگی از طرفی می‌تواند کمک کند تا کودکان بدون ترس و نگرانی با بخشی از تاریخ کشور آشنا شوند، ولی از طرف دیگر ممکن است به آن‌ها تصویری کاریکاتوری و نادرست از جنگ ارائه کند: تصویری که زشتی‌ها و سیاهی‌های جنگ را منعکس نمی‌کند. همچنین این موضوع که دشمن ایران در جنگ، کشور عراق بوده که اکنون کشور دوست و همسایه‌ی ماست، ممکن است برای کودکان سوال‌برانگیز باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  رزمندگان ایرانی در موقعیت‌های داخل جبهه یا در اسارت نیروهای بعثی عراق، ماجراهای مختلفی را کنار هم تجربه می‌کنند. لحظات شادی از زندگی آن‌ها در این سریال به تصور کشیده شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال کارتونی درباره‌ی جنگ ایران و عراق دیده بودید؟ به نظرتان این کارتون فضای آن دوران را به‌خوبی تصویر کرده است؟
  تا به حال درباره‌ی جنگ با مادر و پدرتان گفتگو کرده‌اید؟ احساس آن‌ها نسبت به آن دوران چیست؟ می‌دانید چه چیزی باعث جنگ بین دو کشور شده بود؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث می‌شود کشورها با هم وارد جنگ شوند؟ برای این‌که بین کشورها جنگی اتفاق نیفتد چکار باید کرد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["کمدی","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["کمدی","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۹
  سال انتشار ۱۳۹۵