خداوند لک‌لک‌ها را دوست دارد

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مردم و بچه‌های یک روستا، مهاجرت لک‌لک‌ها به آن‌جا و کمک‌های دوجانبه‌ی روستائیان و لک‌لک‌ها به هم در موقعیت‌های خطر

سال: 1379
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین بچه‌های روستا و تجربه‌های روزمره‌شان، دعوا و درگیری بین‌شان، ارتباط‌شان با بزرگ‌ترها و ماجراهایی که در ارتباط با لک‌لک‌ها تجربه می‌کنند، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
  بیشتر بچه‌های روستا مسئولیت‌پذیر و پرتلاش‌اند. آن‌ها نسبت به لک‌لک‌ها احساس مسئولیت می‌کنند و برای مراقبت از آن‌ها از خود جدیت و سختکوشی نشان می‌دهند. مردم روستا حمایتگر و مهربان‌اند و در سختی‌ها و مشکلات هوای هم و کل روستا را دارند. بزرگ‌ترهای روستا هم با بچه‌ها خوش‌رفتارند و ارتباط همراه با محبت و حمایتی با آن‌ها برقرار می‌کنند.
  رئیس لک‌لک‌ها به‌خاطر نجات بقیه‌ از دست یک لک‌لک‌ بدجنس، فداکاری می‌کند و خودش و او را از پرتگاهی پایین می‌اندازد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد استفاده شده: روشون رو کم کن، لعنتی، دیوونه بازی نکن، شورش رو درآوردی، دروغ می‌گه، نامرد، بی‌معرفت، حقه‌باز، دخلت رو میارم وحشی، به تو چه، حرف دهنت رو بفهم، بدجنس، ابله، باید از خودتون خجالت بکشین، خودخواه، مگه این‌که از رو جنازه‌ی من رد شی، بزدل، دیگه کارت تمومه. در خیلی از موقعیت‌ها از لحن خشن و تهدیدآمیز استفاده شده است.
  کودکان با موضوع مهاجرت لک‌لک‌ها و نیز با اهمیت مراقبت از طبیعت و جانوران، آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  کودکان با بعضی از عناصر زندگی روستایی مثل معماری، طبیعت و پوشش و ظاهر افراد آشنا می‌شوند؛ البته در داستان اشاره نمی‌شود که این روستا در چه منطقه‌ای قرار دارد.
  اتفاقات ترسناک و خشنی در این سریال می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند: یکی از بچه‌ها بادبادک دیگری را با تیر و کمان می‌زند و در موقعیتی دیگر جوجه لک‌لکی را می‌گیرد. شکارچیان به لک‌لک‌ها شلیک می‌کند. در اثر ریزش بهمن بچه‌ها در ساختمان مخروبه‌ای گیر می‌افتند. اهالی روستا خانواده‌ای را مجبور به ترک روستا می‌کنند. اهالی تصور می‌کنند بچه‌ها مرده‌اند و برایشان مراسم عزا می‌گیرند. مسئولان سیرک حیوانات را می‌گیرند و در قفس زندانی می‌کنند. ملخ‌ها به روستا حمله می‌کنند. یکی از لک‌لک‌ها بینایی‌اش را از دست می‌دهد. دو تا از لک‌لک‌ها با هم درگیر می‌شوند و یکدیگر را زخمی می‌کنند. در آخر هم خودشان را از پرتگاهی به پایین پرت می‌کنند و می‌میرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که فیلم سینمایی آن هم تولید شده، داستان مهاجرت لک‌لک‌ها به یک روستا و ارتباط دوطرفه‌ی مردم روستا و لک‌لک‌ها در موقعیت‌ها و ماجراهای مختلف است. چند پسربچه‌ی روستایی با لک‌لک‌ها ارتباط نزدیک و دوستانه‌ای برقرار می‌کنند و تلاش می‌کنند جان آن‌ها را، وقتی با خطراتی مثل شکار شدن مواجه می‌شوند نجات دهند، یا از جوجه‌های آن‌ها مراقبت کنند. در مقابل، لک‌لک‌ها نیز وقتی برای مردم روستا مسئله‌ای پیش می‌آید، مثلاً وقتی ملخ‌ها به روستا حمله می‌کنند، به کمک مردم می‌آیند و ملخ‌ها را از بین می‌برند. در این بین افرادی هم هستند که سعی دارند به لک‌لک‌ها آسیب برسانند یا جوجه‌هایشان را بدزدند. اما فضای کلی سریال درباره‌ی دوستی با طبیعت و جانوران و مراقبت از آن‌هاست و نشان می‌دهد که با همکاری و همدلی می‌شود به حفظ طبیعت کمک کرد.
  این سریال صحنه‌ها و موضوعات ترسناک و خشنی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ مثلاً رفتار شکارچیان برای گرفتن لک‌لک‌ها، ریزش بهمن و احتمال مرگ دو کودک، درگیری بین دو لک‌لک که به زخمی شدن و خونریزی و در نهایت سقوط آن‌ها از پرتگاه منجر می‌شود. بعد هم اشاره می‌شود که یکی از لک‌لک‌ها برای نجات جان بقیه، خودش و دیگری را از پرتگاه پرت کرده است. کلمات و عبارات توهین‌آمیز و لحن تند و خشن هم در طول سریال شنیده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در روستایی زیبا بچه‌ها در کنار خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. در فصل مهاجرت، لک‌لک‌ها به روستا می‌آیند و ماجراهای مختلفی را در ارتباط با روستائیان به وجود می‌آورند. بعضی از بچه‌ها می‌خواهند لک‌لک‌ها را تصاحب کنند و عده‌ای دیگر مراقب‌اند تا به آن‌ها آسیبی نرسد. در اولین دور مهاجرت لک‌لک‌ها از روستا، تعدادی از تخم‌هایشان آن‌جا می‌ماند. بچه‌های روستا از آن‌ها مراقبت می‌کنند و بعد از این‌که جوجه لک‌لک‌ها به دنیا می‌آیند و بزرگ می‌شوند، در بازگشت لک‌لک‌ها به روستا با آن‌ها همراه می‌شوند و به سفرهایشان ادامه می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌دانید فیلم این سریال هم تولید شده است؟ سریالش را ترجیح می‌دهید یا فیلمش را؟ فکر می‌کنید اول کدام‌شان تولید شده؟
  تا به حال در مورد زندگی لک‌لک‌ها چیزی خوانده یا شنیده‌اید؟ می‌دانید برنامه‌ی مهاجرت‌شان چگونه است؟ مهاجرت‌شان نسبت به قبل چه تغییراتی کرده؟
  به نظرتان بچه‌های روستا با هم دوست بودند؟ دوستی و ارتباط آن‌ها چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با روابط و دوستی‌های شما داشت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۷۹