خدا چه آفریده؟

thumbnail
۴ سال به بالا
۴ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و آموزشی از ویدئوهای کوتاه درباره‌ی حیوانات و حشرات، همراه با پرسش‌های یک دختربچه درباره‌ی آن‌ها و پاسخ‌های مادرش

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و میل به شناخت جهان، به‌خصوص طبیعت و حیوانات، از ویژگی‌های بارز دوران کودکی و حتی خردسالی است.
  دخترک کنجکاو و پرسش‌گر است و مادر هم صبور و مهربان و پاسخگوست.
  برنامه از خلال پرسش‌های دخترک و پاسخ‌هایی که مادر می‌دهد، به این موضوعات می‌پردازد: هر کدام از حیوانات یا حشرات چه نام دارند، چه رنگی‌اند، از خود چه صدایی در می‌آورند، کجا زندگی می‌کنند و چگونه برای خود لانه می‌سازند، غذای آن‌ها چه چیزهایی است، دشمنان‌شان کدام‌اند، چطور از خود در برابر دشمن دفاع می‌کنند و موضوعات دیگری از این دست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این برنامه‌ی تلویزیونی، سری ویدئوهایی کوتاه از زندگی حیوانات و حشرات است که در ایران به نام «خدا چه آفریده» منتشر شده است. این نام برگرفته از شعر معروف «هرچه که بیند دیده/ خدایش آفریده» است که در تیتراژ این سریال نیز استفاده شده است. در هر قسمت صدای دختر کوچولویی را می‌شنویم که همراه با تماشای ویدئوها، مدام درباره‌ی حیوانات و حشرات از مادرش سوال می‌کند و مادر با حوصله و صبوری به او پاسخ می‌دهد. در این برنامه، کودکان با موضوعاتی مثل نام حیوانات و حشرات، رنگ‌هایشان، محل زندگی‌شان، یا صداهایی که از خود در می‌آورند آشنا می‌شوند. تأکید سریال در نسخه‌ی دوبله، روی شکرگذاری از خداوند برای آفریدن مخلوقات رنگارنگ و متنوع است و مادر مدام به دخترش یادآوری می‌کند که ما باید خدا را به‌خاطر نعمت‌هایش شکر کنیم.
  سریال صحنه‌ی ترسناک و خشنی ندارد و موضوعات طرح‌شده در مورد جانوران، برای عموم خردسالان و کودکان جالب‌اند. البته عمده‌ی اطلاعات در این سریال، در قالب گفتگو و به صورت شفاهی منتقل می‌شوند و تصاویر و ویدئوها سهم کمتری در انتقال اطلاعات دارند، بنابراین ممکن است برای کودکان کوچک‌تر حوصله‌سربر باشند؛ هرچند تماشای حیوانات و حشرات به صورت واقعی و در خلال زندگی طبیعی، از امتیازات آن به حساب می‌آید. تماشای این سریال برای کودکان بالای ۴ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  مادر و دختری حین تماشای ویدئوهایی از حیوانات مختلف، با یکدیگر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند و دختر خردسال از طریق توضیحات مادر و همین‌طور مشاهده‌ی تصاویر، با زندگی حیوانات و حشرات مختلف آشنا می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از این قسمت چه چیزهایی یاد گرفتید؟
  ترجیح می‌دهید این سریال را تماشا کنید یا برای شناختن حیوانات به پارک یا باغ وحش بروید؟
  سوال‌های دختر کوچولو به نظرتان جالب‌اند؟ شما هم این سوال‌ها را دارید؟ چه سوال‌های دیگری درباره‌ی حیوانات و حشرات دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","آموزشی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۹۵