خرس‌های کله‌فندقی

(We Bare Bears)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سه خرس برادر، تصمیم آن‌ها به زندگی در جمع انسان‌ها و همرنگ شدن با آن‌ها و فهمیدن اهمیت تقلید نکردن از دیگران

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین خرس‌ها، دوستی و برادری‌شان و بعضی از مسائلی که در هر قسمت برای شخصیت‌ها پیش می‌آید، مثل احساس تنهایی، خشم و عصبانیت، نگرانی از انجام ندادن تکالیف، یا میل به مشهور شدن، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  خرس‌ها مهربان و حمایتگرند و دوست دارند همیشه به دیگران کمک کنند. آن‌ها با دوستی و همکاری با هم مسائل پیش رویشان را حل می‌کنند. خرس‌ها با وجود این‌که با آدم‌ها تفاوت دارند و متفاوت با آن‌ها زندگی می‌کنند، با خودشان راحت‌اند و سعی نمی‌کنند شبیه آدم‌ها باشند. این‌که خرس‌ها از نژادهای مختلف و در عین حال با هم برادرند، پیام روشنی در مورد برابری قومی و نژادی به همراه دارد.
  موضوع اصلی بیشتر داستان‌ها تأثیر و حضور تکنولوژی در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها، دور بودن آن‌ها از هم و میل به مشهور شدن در فضای مجازی و لایک گرفتن است. این‌ها موضوعات معناداری در جهان کودکان نیستند و بیشتر برای نوجوانان و بزرگ‌ترها قابل ارتباط‌اند.
  از کلمات و عبارات خشن و توهین‌آمیز استفاده شده: جونت در بیاد، قراضه، به درد نخور، مسخره، مزخرف، نادون، بدجنس، بلایی سرت بیارم، لعنتی. به نظر می‌رسد بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. لحن خشن و تهدیدآمیز در کلام شخصیت‌ها شایع است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با مظاهر مختلف تکنولوژی و تأثیرش روی زندگی انسان‌ها آشنا می‌شوند.
  زدوخورد، پرت کردن وسایل و رفتار تند و خشن و غیرمحترمانه در بیشتر قسمت‌ها اتفاق می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی، خرس‌های کله‌‌فندقی نام گرفته، درباره‌ی سه خرس از سه نژاد مختلف، یعنی گریزلی، پاندا و خرس قطبی است که با هم برادرند و تصمیم گرفته‌اند زندگی در میان خرس‌ها را رها کنند و با پیوستن به جمع انسان‌ها، زندگی شهری و متمدن را تجربه کنند. آن‌ها ابتدا تلاش می‌کنند همرنگ انسان‌ها شوند و مانند آن‌ها از خودشان سلفی بگیرند یا ویدئوهای کوتاهی برای شبکه‌های مجازی بسازند اما به‌تدریج متوجه می‌شوند بهتر است استقلال خود را حفظ کنند و خودشان را همان‌طور که هستند بپذیرند و سعی نکنند از دیگران تقلید کنند. در خلال زندگی و روابط خرس‌ها، ما نیز با مظاهر مختلف زندگی مدرن و حضور تکنولوژی در زندگی انسان‌ها مواجه می‌شویم. این سریال بر اهمیت حفظ هویت شخصی در عین پذیرش تفاوت‌ها تأکید دارد و سعی دارد تأثیر تکنولوژی را در تغییر سبک زندگی انسان‌ها نشان دهد.
  به نظر می‌رسد موضوع داستان‌های این سریال بیشتر از آن‌که به کار کودکان بیاید و برای آن‌ها معنادار و قابل ارتباط باشد، مناسب حال بزرگسالان است. اشاره به مظاهر زندگی مدرن، مثل میل به مشهور شدن در شبکه‌های اجتماعی و لایک بیشتر گرفتن، دور شدن از دوستان و آشنایان در زندگی واقعی، احساس تنهایی، وابسته شدن به مواد قندی و موضوعاتی از این دست، برای بزرگ‌ترها معنادار و قابل درک و ارتباط‌اند. این موضوعات می‌توانند برای نوجوانان هم قابل ارتباط باشند، ولی جذابیت و پیچیدگی عموم داستان‌ها در حدی نیست که بتواند آن‌ها را درگیر کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مختلفی که در داستان‌ها طرح می‌شوند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سه خرس مختلف به نام‌های گریزلی، خرس قطبی و پاندا که از نژادهای مختلف‌اند، با هم برادرند و دوست دارند در کنار آدم‌ها زندگی کنند و زندگی شهری را تجربه کنند. آن‌ها مثل انسان‌ها به رستوران می‌روند، سلفی می‌گیرند، از زندگی‌شان ویدیوهای کوتاهی برای شبکه‌های مجازی می‌سازند، ولی به‌‌تدریج متوجه می‌شود که بهتر است به سبک خودشان زندگی کنند تا این‌که از دیگران تقلید کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان خوهر و برادر داشتن چگونه است؟ چه خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد؟ چه تفاوت‌هایی با داشتن دوست دارد؟
  به نظر شما چرا خرس‌ها دلشان می‌خواهد عضوی از جامعه‌ای باشند که به آن تعلق ندارند؟ چه احساسی از این تعلق نداشتن دارند؟
  چگونه می‌توانیم هم به گروهی تعلق داشته باشیم و هم همه‌ی رفتارهایمان شبیه آن‌ها نباشد و استقلال خود را حفظ کنیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۴