خرس کوچولو

(Little Bear)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خرسی کوچک و تجربه‌های او در کنار خانواده و دوستانش، با تأکید بر همدلی، دوستی و همکاری

سال: 1995
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط خرس کوچولو با مادر و پدر و دوستانش و تجربه‌های مختلفی که در هر قسمت می‌کند، تجربه‌هایی مثل دوستی و بازی، گردش، کشف طبیعت، بازیگوشی و شیطنت، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه‌اند.
  خرس کوچولو کنجکاو و شاد و مهربان است. ارتباط او با والدین و دوستانش محترمانه است و وقتی کسی نیاز به کمک داشته باشد به او کمک می‌کند. مادر و پدر خرس کوچولو حمایتگر و مهربان‌اند و همیشه با روی خوش و احترام با او رفتار می‌کنند. ارتباط خودشان با هم نیز دوستانه است. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال هم مثبت و خوش‌رفتارند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با طبیعت، اسامی بعضی از حیوانات و برخی پدیده‌های طبیعی آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از سری کتاب‌هایی با همین نام، نوشته‌ی اِلس هوملاند مانریک ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای زندگی روزمره‌ی بچه‌خرسی است که همراه مادر و پدرش در جنگل زندگی می‌کند. او با حیوانات مختلفی در جنگل دوست است و هر روز با آن‌ها بازی و ماجراجویی می‌کند. دختر کوچکی به نام امیلی نیز که برای تعطیلات به جنگل می‌آید، یکی از دوستان خرس کوچولو است. ماجراها و موقعیت‌هایی که او در کنار خانواده و دوستانش تجربه می‌کند، به مسائل جاری در زندگی کودکان خردسال مربوط می‌شوند؛ موضوعاتی مثل کنجکاوی و جستجوگری، تنهایی، دوستی و بازی، یا ارتباط با والدین.خرس کوچولو همه‌ی این موقعیت‌ها را در کنار دوستان و خانواده‌اش تجربه می‌کند و با کمک آن‌ها چیزهای زیادی یاد می‌گیرد. ارتباط والدین او با هم و با خرس کوچولو محترمانه و دوستانه است و می‌تواند برای بزرگ‌ترها نیز الهام‌بخش و تأثیرگذار باشد.
  هر قسمت از این سریال از سه داستان مجزا تشکیل شده که در نسخه‌ی دوبله، این بخش‌ها از هم جدا شده‌اند. نگاه سریال به کودک و یادگیری، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان و قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های داستانی، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با خود و دیگران برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر بزرگ‌ترها در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  خرس کوچولو همراه مادر و پدرش در کلبه‌ای در جنگل زندگی می‌کند. او دوستانی مثل اردک، جغد و گربه دارد که همیشه با آن‌ها بازی و فعالیت و ماجراجویی می‌کند. خرس کوچولو در تعطیلات تابستان با دختری به نام امیلی که برای تعطیلات به جنگل آمده هم دوست می‌شود و با او بازی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ می‌دانید این سریال قدیم‌ها ساخته شده و شاید مامان و بابای شما هم در بچگی آن را دیده باشند؟
  به نظر شما تفاوت این سریال با کارتون‌های جدید چیست؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  رابطه‌ی خرس کوچولو و مامان و بابایش را دوست دارید؟ به نظرتان خرس کوچولو نسبت به آن‌ها چه احساسی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۵
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶۵
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۱۹۹۵