خرگوش‌ها

(Max & Ruby)
thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات روزمره‌ی زندگی یک خواهر و برادر ۷ و ۳ ساله، مسائل و چالش‌های همیشگی آن‌ها و دوستی و ارتباط خوب‌شان با هم

سال: 2002
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین مکس و روبی و مسائل و موضوعاتی که هر روز تجربه می‌کنند، از دوستی و بازی گرفته تا کنجکاوی، کوچک‌تر و بزرگ‌تر بودن، خودخواهی، دعوا و آشتی، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  روبی خواهر بزرگی مهربان و مسئول است و با صبر و آرامش سعی دارد از مکس مراقبت کند؛ هرچند گاهی رفتارهای رئیس‌مآبانه دارد و نیازهای مکس را در نظر نمی‌گیرد. ارتباط بین روبی و مکس دوستانه و بدون تنش است و شبیه روابطی است که خیلی از والدین آرزو دارند.
  کودکان از خلال داستان‌ها با مهارت‌های مختلف فردی و اجتماعی زندگی آشنا می‌شوند؛ مهارت‌هایی مثل نظافت شخصی، وقت خوردن و خوابیدن، آماده شدن برای بیرون رفتن، یا راه‌انداختن بازی و فعالیت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از مجموعه کتاب‌هایی نوشته‌ی رزماری وِلز ساخته شده و در فارسی، خرگوش‌ها نام گرفته، درباره‌ی ماجراهای زندگی روزمره‌ی بچه‌خرگوش‌هایی به نام‌های روبی و مکس است که با هم خواهر و برادرند. روبی ۷ ساله است و مثل یک خواهر بزرگ‌تر مسئول و مهربان، از برادر کوچک‌تر ۳ ساله‌اش مراقبت می‌کند. روبی دوستانی هم دارد و همیشه سعی می‌کند در عین این‌که با دوستانش وقت می‌گذراند، مراقب رفتارهای مکس هم باشد. مکس بازیگوش و سمج است و وقتی چیزی می‌خواهد اصرار دارد آن را به‌ دست آورد. این موضوع گاهی باعث کشمکش بین آن‌ها می‌شود اما روبی همیشه خونسردی‌اش را حفظ می‌کند و سعی می‌کند مسائل را با گفتگو حل کند؛ هرچند گاهی رفتارهایش با مکس رئیس‌مآبانه می‌شود. در مجموع، ارتباط آن‌ها با هم و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای کودکان الهام‌بخش است.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات موردنیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های چالش‌برانگیز بین خواهر و برادر و نشان دادن رفتارهای مثبت و سازنده‌ی روبی در این موقعیت‌ها می‌تواند به کودکان کمک کند تا در روابط‌شان با یکدیگر، از راه‌های مسالمت‌آمیز و مثبت استفاده کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روبی دختری ۷ ساله است که با برادر ۳ ساله‌اش مکس زندگی می‌کند. مکس بازیگوش و سمج است و روبی همیشه سعی دارد در عین این‌که به بازی و فعالیت خودش می‌رسد، مراقب مکس و رفتارهایش هم باشد. مادربزرگ آن‌ها نیز در همسایگی‌شان زندگی می‌کند و گاهی روبی و مکس را به گردش می‌برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  رابطه‌ی روبی و مکس را دوست دارید؟ به نظرتان روبی چه احساسی نسبت به مکس دارد؟ مکس چه احساسی نسبت به روبی دارد؟
  دوست دارید خواهر یا برادر داشته باشید؟ به نظرتان خواهر و برادر داشتن چه خوبی‌ها و چه بدی‌هایی دارد؟
  به نظرتان مادر و پدر روبی و مکس کجا هستند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۶
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۲
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۰۲