خسوف

thumbnail
۱۸ سال به بالا

ماجرای آغاز عشقی پنهان بین دو جوان، مواجهه با مخالفت‌های خانواده، تلاش برای برقراری عدالت و تجربه‌ی استقلال مالی، دوستی، همدلی و مهارت حل مسئله

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در دوستی امیر، آتیه، علیرضا و سمیرا با یکدیگر چالش‌های فراوانی رخ می‌دهد. آتیه و سمیرا تلاش می‌کنند تا با اعتماد و همکاری با هم دوستی‌ها را حفظ کنند و در پشت سر گذاشتن چالش‌ها همراه هم باشند. تماشای دوستی و عشق آتیه و امیر ممکن است در دنیای نوجوانان معنادار باشد. پدر آتیه مردی مهربان است. او آتیه را در حل مشکلاتش همراهی می‌کند.
  آتیه دختری مسئولیت‌پذیر است و نسبت به اتفاقات اطراف خود منفعل نیست. او با اعتراض به مشکلات، بی‌عدالتی‌ها و ناکارآمدی‌های دانشگاه سعی در بهبود شرایط دارد. در این مسیر دانشجویان با همراهی و همدلی با آتیه به حل مسائل می‌پردازند. در طول داستان تلاش، پشتکار و انگیزه‌ی امیر و آتیه برای مستقل بودن به وضوح نمایش داده می‌شود و هر یک از آن‌ها برای کسب استقلال مالی دست به هر کاری می‌زنند. مهتاب مانند یک سنگ صبور به حرف‌های همه گوش می‌دهد و با دوراندیشی و پختگی تصمیم‌های امیر و آتیه را زیر نظر دارد.
  امیر و آتیه رابطه‌ای عاشقانه و خارج از عرف دارند و امیر در داستان به قول و قراری که به دختردایی‌اش داده است عمل نمی‌کند. رضی در نبود همسر و فرزندانش به همسر خود خیانت می‌کند. همچنین روابط عاشقانه‌ی زیادی در طول داستان بین شخصیت‌ها ایجاد می‌شود. خواهر سمیرا از خانه فرار می‌کند.
  در طول سریال بارها موقعیت‌هایی مانند دروغ‌گویی، رشوه دادن و تهدید کردن اتفاق می‌افتد. همچنین عباراتی مانند؛ هیچ غلطی نمی تونی بکنی، الاغ، گوساله و به‌درک استفاده می‌شود.
  در این سریال صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. جروبحث و درگیری‌های فیزیکی متعددی بین افراد ایجاد می‌شود. با شنیدن خبر اخراج آتیه از دانشگاه، امیر و دوستانش به خانه‌ی قیاسی می‌روند و او را تهدید می‌کنند، در همین حین فردی با موتور به قیاسی حمله می‌کند و فرو کردن چاقو به گلوی او باعث بیهوشی و خون‌ریزی قیاسی می‌شود. دانشجویان قیاسی را که در حال خون‌ریزی شدید است به بیمارستان می‌برند، اما به دلیل ترس زیاد فرار می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال خسوف درباره‌ی جوانی به نام امیر است که برخلاف قولی که به دختردایی خود برای ازدواج داده است، عاشق دختری به نام آتیه می‌شود. امیر و آتیه در درگیری‌های آتیه برای برقراری عدالت در دانشگاه با هم همکاری می‌کنند. در این بین با فاش شدن راز رابطه‌ی آن‌ها و برگشت دختردایی امیر از لندن آشوب بزرگی وارد خانواده می‌شود. آتیه روحیه‌ای مبارزه گر دارد و در مقابل نابرابری‌ها به وضوح اعتراض می‌کند. امیر و آتیه هردو با وجود وضعیت مالی مناسب برای رسیدن به استقلال تلاش می‌کنند. دوستی و همدلی بین دانشجویان، دوراندیشی مهتاب در تصمیم‌گیری‌ها و حمایت‌های خانواده از فرزندانشان در داستان نمایش داده می‌شود.
  سریال شامل صحنه‌هایی از ترس و خشونت است. دانشجویان به خانه‌ی قیاسی می‌روند و او را به افشای راز خیانتش تهدید می‌کنند. قیاسی موردحمله‌ی موتورسواران ناشناس قرار می‌گیرد و با چاقو به گردن او ضربه وارد می‌زنند. صحنه‌هایی از خون‌ریزی قیاسی، انتقال او به بیمارستان و فرار دانشجویان نمایش داده می‌شود. همچنین در داستان روابطی بزرگسالانه بین دانشجویان و سایر شخصیت‌ها وجود دارد که برای نوجوانان قابل درک نیست؛ رضی به همسر خود خیانت می‌کند، امیر به قول خود با دختردایی‌اش پایبند نیست، خواهر سمیرا از خانه فرار می‌کند و برادر آتیه درگیر روابط عاطفی متعددی می‌شود. روابط عاشقانه‌ی امیر و آتیه ممکن است برای نوجوانان قابل درک باشد. تماشای این سریال برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

  چکیده داستان

  طبق قول و قراری که بین امیر و خانواده‌اش در جریان است، او می‌خواهد با دختردایی خود که در لندن زندگی می‌کند ازدواج کند، اما در جریان راه‌اندازی یک کافه گالری دلباخته‌ی دختری به نام آتیه می‌شود. امیر سعی می‌کند این عشق را از خانواده‌اش پنهان کند، اما با بی‌توجهی به اسما، دختردایی‌اش، این راز فاش می‌شود و هم‌زمان با برگشتن اسما به ایران آرامش خانواده از بین می‌رود. با روبه‌رو شدن آتیه و اسما چالش‌های زیادی در داستان ایجاد می‌شود و امیر با دردسرهای فراوانی روبه‌رو می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  روحیه‌ی مبارزه‌گری آتیه را در کدام یک از رفتارهای او مشاهده کردید؟
  به نظر شما دلیل اصلی دروغ‌گویی‌های امیر چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۰
  کارگردان مازیار میری
  مدت زمان ۵۰
  کشور سازنده ایران
  استودیو NAMAVA
  بازیگران امین تارخ، سجاد بابایی، مینو شریفی
  سال انتشار ۱۴۰۰