خونه‌ی گل‌بابا

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی و موزیکال درباره‌ی پیرمردی قصه‌گو و ارتباط او با حیوانات مختلف، با مضامینی چون دوستی و تلاش

سال: 1386
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان از خلال قصه‌های گل‌بابا که از زبان حیوانات بیان می‌شوند، بسیاری از تجربه‌های خودشان را مرور می‌کنند؛ تجربه‌هایی مثل قهر و آشتی، ارتباط با دوستان، ترس و تنهایی.
  گل‌بابا پیرمردی دوست‌داشتنی و مهربان است. ارتباط او با حیوانات گرم و صمیمی است و احساس خوب پدربزرگ‌ها را زنده می‌کند. او همیشه با روی خوش و صبر و حوصله به حرف‌های حیوانات گوش می‌کند و به پرسش‌هایشان پاسخ می‌دهد. بقیه‌ی حیوانات هم خوش‌برخورد و مهربان‌اند. با هم محترمانه رفتار می‌کنند و اگر بین‌شان مسئله‌ای پیش بیاید، سعی می‌کنند آن را با گفتگو حل کنند.
  در بعضی داستان‌ها از عبارات خشن استفاده می‌شود: حسابش رو رسید، بلایی سرش آورد، خدا مرگم بده، گربه یه لقمه‌ی چپت می‌کنه.
  کودکان در خلال قصه‌ها با حیوانات مختلف و بعضی مناسبات بین‌شان آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها داستان‌هایی تعریف می‌شود که محتوای خشن یا ترسناکی دارند؛ مثلاً قصه‌ای در مورد یک گربه تعریف می‌شود که از بی‌غذایی می‌میرد و همه به این ماجرا می‌خندند؛ البته تأکید می‌شود که گربه‌ی بدجنسی بوده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال عروسکی که به صورت نمایش اجرا می‌شود، درباره‌ی قصه‌های هر روزه‌ای است که پیرمردی به نام گل‌بابا برای حیوانات تعریف می‌کند. او در خانه‌ای باصفا زندگی می‌کند و حیوانات مختلفی از سگ و گربه گرفته تا کلاغ و گنجشک به خانه‌ی او آمده‌اند تا کنارش زندگی کنند. گل‌بابا هر روز یک قصه تعریف می‌کند که بخشی از آن موزیکال و همراه با ترانه‌هایی ساده است؛ موسیقی بخش مهم و قابل توجهی از این سریال را به خود اختصاص داده است. عموم قصه‌ها به ماجراهای بین حیوانات، دوستی و روابط‌شان با هم، مسائلی که برایشان پیش می‌آید و راه‌حل‌هایی که پیدا می‌کنند، توجه و کمک به دیگران، و نیز به موضوعاتی مثل تلاش و مسئولیت‌پذیری مربوط می‌شوند. داستان‌های بعضی از قسمت‌ها دنباله‌دارند و در قسمت بعد ادامه پیدا می‌کنند.
  فضای کلی سریال شاد و صلح‌آمیز است و خبری از تنش و درگیری بین شخصیت‌ها نیست. ارتباط گرم و محترمانه‌ی گل‌بابا و صبر و حوصله‌ی او در ارتباط با حیوانات، که کودکان و بازیگوشی‌هایشان را تداعی می‌کند، نه تنها برای کودکان خوشایند است، برای بزرگ‌ترها هم می‌تواند الهام‌بخش باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در قصه‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گل‌بابا پیرمرد قصه‌گویی است که در خانه‌ای باصفا و سرسبز زندگی می‌کند. حیوانات مختلفی مثل موش و گربه و کلاغ و سگ و الاغ هم به خانه‌ی او آمده‌اند تا کنار او زندگی کنند. او هر روز برای آن‌ها قصه‌ای تعریف می‌کند. آقا خوش‌خبر هم هر روز به آن‌ها سر می‌زند و برایشان خبرهای خوب می‌آورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دوست داشتید در خانه‌ای مثل خانه‌ی گل‌بابا و کنار این همه حیوان زندگی می‌کردید؟
  گل‌بابا شما را یاد کسی می‌اندازد؟ دوست دارید همیشه کسی برایتان قصه تعریف کند؟
  ترانه‌های این سریال را دوست دارید؟ از ترانه‌های این سریال، ترانه‌ای هست که در یادتان مانده باشد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["عروسکی","موزیکال"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["عروسکی","موزیکال"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۸۶