خیالباف

(Oscar and Friends)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای خیالباف و سفرهای هر روزه‌ی او و دوستانش به سرزمین خیال‌ها، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 1996
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های پسرک و دوستانش و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند؛ مثل دوستی و بازی، کشف چیزهای تازه، و کنجکاوی، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند. در این سریال به ترس‌ها و نگرانی‌های خیالی کودکان هم پرداخته می‌شود و پسرک و دوستانش با همکاری و دوستی با هم و با تلاش و پشتکار موفق می‌شوند بر این ترس‌ها غلبه کنند و در آخر، حس خوبی داشته باشند.
  همه‌ی شخصیت‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند. سوری و دوستانش با هم مهربان‌اند، از هم حمایت می‌کنند و اگر برای کسی مسئله‌ای پیش بیاید، با کمک و همراهی با هم آن را حل می‌کنند. مادربزرگ سوری هم همیشه با او همراهی می‌کند و به حرف‌های او گوش می‌دهد.
  در بعضی قسمت‌ها از زبان توهین و تهدید استفاده می‌شود یا شخصیت‌ها هم را مسخره می‌کنند؛ مثلاً در یک قسمت، عنکبوتی ترسناک، کودکان را به خوردن تهدید می‌کند و می‌گوید: خیال کردید می‌تونید از چنگ من فرار کنید؟، تیکه‌تیکه‌تون می‌کنم.
  در همه‌ی قسمت‌ها موجودی ترسناک با ظاهری خشن وجود دارد که کودکان را تهدید یا تعقیب می‌کند. عنکبوتی سبزک را می‌گیرد و به خانه‌اش در غاری تاریک می‌برد. کودکان برای فرار از خطر، به سمت عنکبوت اسکلت پرتاب می‌کنند. کودکان از ارتفاع سقوط می‌کنند. مارماهی ترسناکی غذایشان را می‌دزدد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی استاپ موشن که با نام اصلی اسکار و دوستانش ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای خیالی زندگی یک پسربچه‌ی خیالباف به نام سوری است (نام او در نسخه‌ی اصلی اسکار است) که از نیروی تخیلی سرشار برخوردار است و هر روز با دوست واقعی‌اش، رزی، و دوستان خیالی‌اش، سبزک و صورتی، به سرزمین خیال‌هایش سفر می‌کند. آن‌ها در این سفرها چیزهای زیادی تجربه می‌کنند، با موجودات ترسناک و خشنی مواجه می‌شوند، با کمک هم با آن‌ها مبارزه می‌کنند، برای حل مسائلی که برایشان پیش می‌آید هم‌فکری و همکاری می‌کنند و در پایان، با خوشی و آرامش به خانه برمی‌گردند. دوستی، غلبه بر ترس، شجاعت و همکاری برای حل مسائل، از موضوعات برجسته‌ی این سریال‌اند.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی در سریال دیده می‌شوند. تقریباً در همه‌ی قسمت‌ها موجودی ترسناک با ظاهری خشن وجود دارد که کودکان را تهدید یا تعقیب می‌کند. اما عموم این موقعیت‌ها به ترس‌ها و نگرانی‌های خیالی کودکان مربوط می‌شوند و پسرک و دوستانش با دوستی و همکاری موفق می‌شوند بر این ترس‌ها غلبه کنند و در آخر، احساس خوبی داشته باشند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد نگرانی‌هایشان و موقعیت‌های پیش‌آمده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سوری پسرک خیالبافی است که با تخیل سرشارش، داستان‌هایی پرماجرا می‌آفریند. او یک دوست واقعی به نام رزی و دو دوست خیالی به نام‌های صورتی و سبزک دارد. سوری و دوستانش هر روز به ماجراجویی‌های خیالی می‌روند و در پایان، با خوشی و آرامش به خانه برمی‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز سوری و دوستانش به کجاها سفر کردند؟ دوست داشتید با آن‌ها همراه می‌شدید؟
  از کجا می‌فهمیم سوری و بقیه با هم دوست‌اند؟ رفتار آن‌ها چه تفاوتی با رفتارشان با دیگران دارد؟
  شما دوست خیالی دارید؟ با او به کجاها می‌روید؟ چه بازی‌هایی می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۹۶