داربی، تیگر و پو

(My Friends Tigger & Pooh)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختری کوچک و دوستانش، ماجراجویی‌های همیشگی آن‌ها و کار گروهی‌شان برای حل معماهای مختلف

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین داربی و دیگران، بازی‌ها و فعالیت‌هایشان کنار هم و سایر تجربه‌های روزمره‌شان، مثل کارآگاه‌بازی، گم شدن، کمک کردن به هم، و گردش در طبیعت، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  همه‌ی شخصیت‌های این سریال کنجکاوند و برای پیدا کردن پاسخ پرسش‌هایشان تلاش و جستجو می‌کنند. آن‌ها مشاهده‌گرانی دقیق‌اند و درباره‌ی اطلاعاتی که به دست می‌آورند، فکر می‌کنند. آن‌ها به ایده‌های یکدیگر نیز احترام می‌گذارند و با کار گروهی و کمک به هم، مسائل مختلف را حل می‌کنند.
  در دوبله‌ی فارسی، تیگر از لحنی غیرکودکانه و لاتی استفاده می‌کند؛ مثلاً این کلمات را به کار می‌برد: یخده، باس، جیگرم حال اومد، گوگولی مگولی، خوشگله.
  در خلال داستان‌ها به حیوانات مختلف، طبیعت و بعضی از پدیده‌های فیزیکی مثل آب شدن یخ در اثر گرما، رنگ‌ها و نیز به مهارت‌هایی مثل مشاهده‌ی دقیق، فکر کردن، حل معما، ارزیابی و نتیجه‌گیری و سایر مهارت‌های شناختی مربوط به حل مسئله پرداخته می‌شود.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی مثل گم شدن یا احتمال دزدیده شدن برای شخصیت‌ها می‌افتد که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و با الهام از سری داستان‌های وینی پو، نوشته‌ی اِی. اِی. میلن ساخته شده، درباره‌ی دختربچه‌ای ۶ ساله به نام داربی است که همراه با سگش، باستر و دوستانش، پو، تیگر و دیگران، به ماجراجویی و گردش در طبیعت می‌پردازد. آن‌ها در هر قسمت با معمایی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم و پیدا کردن سرنخ‌های مختلف و نیز با فکر کردن و دقت و توجه به نشانه‌ها و مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف، معما را حل کنند. معماها به ‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که توجه شخصیت‌ها را به محیط اطراف‌شان جلب کنند و آن‌ها را به کار گروهی و احترام و توجه به ایده‌های یکدیگر و فکر کردن و امتحان کردن راه‌حل‌های مختلف و خلاقانه ترغیب کنند. همراهی و همدلی، دقت و توجه به محیط اطراف و احترام به عقاید یکدیگر از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  صحنه یا موقعیت ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد، ولی در دوبله‌ی فارسی سریال، تیگر با لحنی غیرکودکانه و با کلمات و عبارات لاتی حرف می‌زند که ممکن است توسط کودکان تقلید شود. بخش زیادی از داستان‌ها و حل معماها در هر قسمت، در قالب گفتگوهای بین شخصیت‌ها پیش می‌رود؛ بنابراین عموم کودکان کوچک‌تر برای فهم خط سیر داستان یا چگونگی حل معماها نیاز به همراهی بزرگ‌ترها دارند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختری ۶ ساله به نام داربی و سگش، باستر، ماجراهایی را در خانه‌ی جدیدشان دنبال می‌کنند. او و دوستانش، تیگر، پو، پیگلت و دیگران، در هر قسمت با معمایی روبه‌رو می‌شوند و برای حل آن به هم کمک می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز داربی و دیگران با چه معمایی روبه‌رو شدند؟ آن‌ها چگونه معما را حل کردند؟
  شما معما حل کردن را دوست دارید؟ با دوستان‌تان معمابازی می‌کنید؟
  به نظر شما داربی یا دیگران به ‌تنهایی و بدون کمک هم می‌توانند معماها را حل کنند؟ تنهایی کار کردن با کار گروهی چه تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۰۷