داستاردلی و ماتلی در ماشین‌های پرنده

(Dastardly and Muttley in Their Flying Machines)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی رقابت اعضای یک گروه برای گرفتن یک کبوتر نامه‌بر که هر بار به حادثه‌ای ناگوار ختم می‌شود

سال: 1969
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستاردلی همیشه با لحن بدی با زیردستانش حرف می‌زند و آن‌ها را با صفت‌هایی نظیر تنبل تحقیر می‌کند.
  داستاردلی و دستیارانش تلاش می‌کنند کبوتر نامه‌بر را با وسایلی نظیر توپ جنگی، پتک، قفس و تور بگیرند یا نابود کنند. تصاویر متعددی از تصادف، انفجار یا تکه‌تکه شدن هواپیماها در آسمان وجود دارد. آن‌ها بارها یا به تنهایی یا با هواپیمایشان سقوط می‌کنند؛ هرچند ظاهراً آسیبی نمی‌بینند و در ادامه‌ی ماجرا ظاهر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستاردلی و ماتلی در ماشین‌های پرنده یک سریال انیمیشنی دوبعدی و قدیمی درباره‌ی تلاش مداوم و نافرجام یک گروه برای گرفتن یک کبوتر نامه‌بر است. داستاردلی و سگش، ماتلی، به همراه دستیارانش با استفاده از هواپیماهای مختلف و اختراع‌ها و ایده‌های تازه سعی می‌کنند کبوتر را بگیرند یا نابود کنند. اما اوضاع هیچ ‌وقت آن‌طور که انتظار دارند پیش نمی‌رود و شکست می‌خورند. آن‌ها گاهی با هم همکاری می‌کنند، گاهی هم خودشان با هم رقابت می‌کنند تا جایزه‌ی بیشتری نصیب‌شان شود. ماتلی به پاس خوش‌خدمتی‌هایش به داستاردلی نشان افتخار می‌گیرد و گاهی با اشتباهاتی که مرتکب می‌شود آن‌ها را از دست می‌دهد. او برای کسب یا حفظ مدال‌ها به هر کاری رضایت می‌دهد. به نظر نمی‌رسد سریال هدفی جز سرگرمی و خنده به بیچارگی داستاردلی و ماتلی داشته باشد.
  تصاویر متعددی از تصادف، انفجار یا تکه‌تکه شدن هواپیماها وجود دارد؛ داستاردلی و دستیارانش یا به‌تنهایی یا با هواپیما سقوط می‌کنند، هرچند ظاهراً آسیبی نمی‌بینند. آن‌ها برای نابودی کبوتر از وسایلی نظیر توپ جنگی و پتک استفاده می‌کنند یا گاهی سعی می‌کنند با تور و قفس آن را بگیرند. داستاردلی همیشه با لحن بدی با دستیارانش حرف می‌زند و آن‌ها را تحقیر می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را به همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یاد شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستاردلی به همراه سگش، ماتلی، و دستیارانش با انواع و اقسام هواپیماها و به کار بستن ایده‌ها و اختراعات جدید سعی می‌کنند یک کبوتر نامه‌بر را بگیرند اما هر بار با پیشامد ناگواری روبه‌رو می‌شوند و شکست می‌خورند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا ناکام ماندن شخصیت‌های شرور برای شما خنده‌دار و جذاب است؟ چرا در نهایت آن‌ها شکست می‌خورند؟
  شکست همیشگی داستاردلی و ماتلی در مأموریت‌شان شما را به یاد چه کارتون‌هایی می‌اندازد؟
  به نظرتان چرا شخصیت‌های تبهکار یا شرور در کارتون‌ها خنده‌دارند ولی در دنیای واقعی این‌طور نیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۶۹