داستان‌های دوان

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی یک پسربچه و علاقه‌ی او به داستان‌ها و شخصیت‌های تاریخی و سفرهای خیال‌پردازانه‌اش به دوران‌های قدیم

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دغدغه‌ی جلال برای شناخت تاریخ و شخصیت‌های تاریخی می‌تواند برای کودکانی که در آستانه‌ی نوجوانی قرار دارند، معنادار و قابل ارتباط باشد.
  جلال کنجکاو و جستجوگر است. او برای رسیدن به جواب سؤالاتش تلاش می‌کند و خسته نمی‌شود. رفتار او با دیگران دوستانه و همراه با احترام است. طوطی دوست همراه و همدلی است که در موقعیت‌های مختلف جلال را حمایت می‌کند و به او در حل مسائل کمک می‌کند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم خوش‌رفتارند و همکاری و حمایتگری در رفتارهایشان دیده می‌شود.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیزی مثل گستاخ استفاده شده است. بعضی از داستان‌ها یا اشعاری که استاد مکتب می‌خواند، ادبیات سنگینی دارند و درک‌شان برای کودکانی که تجربه‌ی آشنایی با متون قدیمی را ندارند دشوار است.
  کودکان در خلال داستان‌های هر قسمت با شخصیت‌های مختلف تاریخی و آثارشان و تأثیرشان در زمانه‌ی خود آشنا می‌شوند.
  کودکان با پوشش و ظاهر افراد، و بخش‌هایی از تاریخ گذشته‌‌ی ایران شامل معماری، هنرهای سنتی، داستان‌های قدیمی و شخصیت‌های تاریخی ایرانی آشنا می‌شوند.
  در بعضی قسمت‌ها وقتی جلال وارد دنیای گذشته می‌شود، اتفاقات بدی برایش می‌افتند؛ مثلاً متهم به دزدی می‌شود یا طوطی‌اش را از او می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام جلال است که در مکتب‌خانه درس می‌خواند. استاد مکتب هر بار برای آن‌ها داستان یا شعری قدیمی می‌خواند و جلال که خیالباف و علاقه‌مند به داستان‌های تاریخی است، به درون داستان سفر می‌کند و با شخصیت‌های تاریخی آن دوران و فعالیت‌ها و آثارشان بیشتر آشنا می‌شود. جلال مشتاق یادگرفتن چیزهای بیشتری در مورد تاریخ است و دوست دارد با مواجه شدن با رویدادها و شخصیت‌ها، رازها یا معماهایی را که در موردشان شنیده یا سؤالاتی که برایش پیش آمده، حل کند. این سریال کودکان را ترغیب می‌کند با نگاهی داستانی و بدون اصرار بر گرفتن پند و اندرز، با رویدادها و شخصیت‌های تاریخی آشنا شوند و لذت سفر در تاریخ را تجربه کنند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک یا خشنی ندارد اما اشعار و داستان‌هایی که استاد می‌خواند، نثری قدیمی و سنگین دارند و درکشان برای کودکان کوچک‌تر دشوار است. علاوه بر این، سفر به گذشته و رفت و برگشت از گذشته به حال و رخ دادن داستانی در دل داستان دیگر و نیز موضوع تاریخ و علاقه به دانستن در مورد آن، این سریال را برای کودکان بزرگ‌تر مناسب می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و اتفاقاتی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جلال پسربچه‌ی کنجکاوی است که در کنار بچه‌های دیگر در مکتب‌خانه درس می‌خواند. او خیال‌پرداز است و دوست دارد از اتفاقات تاریخی سر در بیاورد. وقتی استاد مکتب برایشان داستانی قدیمی تعریف می‌کند یا شعری از شعرای قدیمی می‌خواند، جلال در خیالش به آن دوران سفر می‌کند و با شخصیت‌های تاریخی و اتفاقاتی که برایشان افتاده آشنا می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزی در آن را دوست دارید؟ داستان‌ها را یا سفرهای جلال را یا موضوعات تاریخی‌اش را؟
  موضوعات تاریخی برای شما جالب‌اند؟ قبلاً در موردشان خوانده‌اید؟ با تماشای این سریال علاقه‌مند به پیگیری داستان‌های تاریخی شدید؟
  فضای مکتب‌خانه و روابط استاد و شاگردان چه تفاوت‌هایی با مدارس امروز دارد؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تاریخی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تاریخی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۴