داستان‌های سبزیجات

(VeggieTales)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی از داستان‌هایی درباره‌ی میوه‌ها و سبزیجات، همراه با پیام‌هایی اخلاقی و مذهبی

سال: 1993
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان‌های باب و لری معمولاً در مورد مسائلی است که برای کودکان ملموس و معنادارند؛ مثلاً خرید اسباب‌بازی، تمسخر و دوستی.
  در داستان‌های باب و لری الگوهای اخلاقی مثبت در کنار الگوهای منفی وجود دارند و شخصیت‌های خطاکار متوجه اشتباهشان می‌شوند.
  گاهی به موضوعاتی مثل احساس گناه و توبه اشاره می‌شود که موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  در برخی قسمت‌ها شخصیت‌ها با عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل دماغ‌کوفته و کله‌کره‌ای، یکدیگر را مسخره می‌کنند.
  هر قسمت سریال حاوی پیامی اخلاقی، مثلاً در مورد بخشش، خودخواهی، شکرگزاری و قناعت است که با موسیقی و آواز همراه با ضرب‌المثل یا فرازی از انجیل بیان می‌شود. در دوبله به انجیل اشاره نمی‌شود. در هر قسمت از میوه‌ها و سبزیجات مختلفی نام برده می‌شود.
  صحنه‌های خشن و ترسناکی در این سریال وجود ندارد، اما شخصیت‌ها گاهی سقوط می‌کنند، به هوا پرتاب می‌شوند یا برایشان مشکلی ایجاد می‌شود و خرابی به بار می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال داستان‌های سبزیجات یک انیمیشن ساده‌ی کامپیوتری است که داستان‌هایی آموزنده از زبان میوه‌ها و سبزیجات نقل می‌کند. در هر قسمت، به یک موضوع اخلاقی که برای کودکان ملموس و معنادار است پرداخته و آن موضوع همراه با موسیقی و آواز بیان می‌شود. در پایان نیز به یک ضرب‌المثل یا سخنی از خداوند درباره‌ی آن موضوع اشاره می‌شود. این سریال با آموزش مستقیم اما در قالب داستان کوتاه، پیامدهای رفتارهای اخلاقی را یادآور می‌شود و با استفاده از مفاهیم دینی نظیر خدا، گناه و توبه، کودکان را به رعایت اصول اخلاقی و مذهبی تشویق می‌کند. همچنین، معمولاً به احساس درونی خود فرد بر اثر رفتار درست یا در مقابل آن، عذاب وجدان ناشی از اشتباه اشاره می‌شود.
  صحنه‌های خشن و ترسناکی در این سریال وجود ندارد، اما در برخی قسمت‌ها گاهی شخصیت‌ها در خطر قرار می‌گیرند، به هوا پرتاب می‌شوند، یا خانه و وسایلشان ویران می‌شود. در کنار الگوهای اخلاقی مثبت در داستان‌ها، الگوهای منفی هم وجود دارند و رفتارهای غیراخلاقی آنها و پیامدهای منفی یا آزاردهنده‌ی آن نمایش داده می‌شود، که ممکن است نامطلوب بودن آن برای کودکان کوچک‌تر قابل درک نباشد؛ برای مثال عبارت‌های بی‌ادبانه‌ای که برای تمسخر یکدیگر استفاده می‌کنند ممکن است برای کودکان، خوشایند و خنده‌دار به نظر برسند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد مطرح ‌شده با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در هر قسمت، باب گوجه‌فرنگی و لری خیار داستانی حاوی پیام اخلاقی تعریف می‌کنند که شخصیت‌های آن از میوه‌ها و سبزیجات مختلف‌اند. این داستان‌ها معمولاً با موسیقی و آواز بیان می‌شوند و در پایان با یک ضرب‌المثل یا سخنی از خداوند همراه‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت، سبزیجات درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کردند؟ شخصیت‌ها با چه چالشی روبه‌رو شدند؟ رفتارشان چه تأثیری روی دیگران یا خودشان داشت؟
  آیا شما هم رفتارها یا احساسات مشابهی را در رابطه با اطرافیان یا دوستان خود مشاهده یا تجربه کرده‌اید؟
  چه چیزی را در این سریال بیشتر دوست دارید؟ چه چیزی باعث می‌شود بخواهید آن را دنبال کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۱۹۹۳