دالتون‌ها

(The Daltons)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی در مورد چهار برادر زندانی و تلاش همیشگی و همراه با شکست آن‌ها برای فرار از زندان

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تعقیب و گریزهای دالتون‌ها، و روابط‌شان با هم و با بوشوگ می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  فضای کلی داستان و طنز جاری در روابط بین شخصیت‌ها بزرگسالانه است. دالتون‌ها در زندان‌اند و همیشه در حال جستجوی راه فرار. آن‌ها برای فرار رشوه می‌دهند، خود را به مردن می‌زنند، حاضرند دزدی کنند یا قتل انجام دهند. قبیله‌ای سرخ‌پوست در جایی دورتر از زندان زندگی می‌کنند که رفتارهایشان تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های مربوط به سرخپوست‌هاست. آن‌ها افرادی بی‌منطق و وحشی‌اند که دالتون‌ها بودن در زندان را به گیر افتادن در چنگ آن‌ها ترجیح می‌دهند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود: احمقانه، رقت‌انگیز، بدجنس، به دردنخور.
  خشونت کارتونی در طول سریال در جریان است و معمولاً پیامدی برای شخصیت‌ها به همراه ندارد. افتادن، تصادف و برخورد، سقوط، انفجار، برق‌گرفتگی، و زدوخورد در همه‌ی قسمت‌ها وجود دارد. در بعضی قسمت‌ها از تفنگ و سایر سلاح‌های گرم و سرد هم استفاده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، با اقتباس از شخصیت چهار برادر به نام دالتون‌ها در کتاب کمیک لوک خوش‌شانس، اثر موریس ساخته شده است. دالتون‌ها که در اولین حضورشان در سریال قدیمی لوک خوش‌شانس، به عنوان چهار شخصیت شرور و از دشمنان لوک معرفی شدند و در نهایت به زندان افتادند، در این سریال همچنان زندانی‌اند و در طول داستان در تلاش‌اند راهی برای فرار پیدا کنند. راه‌های آن‌ها برای خروج از زندان، همیشه ابلهانه و همراه با ساده‌لوحی زیاد است؛ در معدود دفعاتی هم که برادر بزرگ‌تر راهی عاقلانه پیدا می‌کند، بقیه‌ی برادرها با حماقت بی‌پایان‌شان مانع اجرای نقشه‌های او می‌شوند. به نظر می‌رسد این سریال هدفی غیر از سرگرمی ندارد و به‌سختی می‌توان پیام یا نکته‌ی مثبتی در داستان‌ها و در ارتباط بین شخصیت‌ها پیدا کرد.
  خشونت کارتونی در طول سریال در جریان است و معمولاً پیامدی برای شخصیت‌ها به همراه ندارد. تصادف و برخورد، سقوط، انفجار، برق‌گرفتگی، قلدری و زدوخورد در همه‌ی قسمت‌ها وجود دارد. در بعضی قسمت‌ها از تفنگ و سایر سلاح‌های گرم و سرد هم استفاده می‌شود. فضای کلی داستان و طنز جاری در روابط بین شخصیت‌ها بزرگسالانه است. دالتون‌ها در زندان‌اند و همیشه در حال جستجوی راه فرار. آن‌ها برای فرار رشوه می‌دهند، خود را به مردن می‌زنند، حاضرند دزدی کنند یا قتل انجام دهند. قبیله‌ای سرخ‌پوست در جایی دورتر از زندان زندگی می‌کنند که رفتارهایشان تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های مربوط به سرخپوست‌هاست. آن‌ها افرادی بی‌منطق و وحشی‌اند که دالتون‌ها بودن در زندان را به گیر افتادن در چنگ آن‌ها ترجیح می‌دهند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یاد شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دالتون‌ها چهار برادر زندانی‌اند که در زندانی در یکی از بیابان‌های آمریکا گیر افتاده‌اند و همیشه در تلاش‌اند با نقشه‌ای ساده‌لوحانه از زندان فرار کنند. جک برادر بزرگ‌تر است که قدش از بقیه کوتاه‌تر است و نقشه‌های فرار را معمولاً او می‌کشد. اَوِرِل برادر کوچک‌تر است که قدش از بقیه بلندتر است و نقشه‌های فرار را معمولاً او خراب می‌کند. رئیس زندان، آقای پیبودی، خانم بتی که به نظر می‌رسد روانشناس زندان است و سگ نگهبان زندان، بوشوِگ، از دیگر شخصیت‌های این سریال‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وقتی سریال را تماشا می‌کنید، دل‌تان می‌خواهد دالتون‌ها آزاد شوند یا راهی برای فرار پیدا کنند؟ به نظرتان چرا بیشتر مخاطبان طرفدار دالتون‌ها هستند تا مسئولین زندان؟
  تا به حال در مورد تصورات قالبی یا کلیشه‌ای چیزی شنیده‌اید؟ در این سریال چه کلیشه‌ها یا تصورات قالبی‌ای وجود دارد؟ سرخ‌پوست‌ها چگونه تصویر شده‌اند؟ شما چه تصوری درباره‌ی سرخ‌پوست‌ها دارید؟
  همه‌ی شوخی‌های بین شخصیت‌ها را متوجه می‌شوید؟ به نظرتان این سریال بیشتر برای کودکان ساخته شده یا بزرگ‌ترها؟ چه چیزهایی در آن برای کودکان مناسب‌اند؟ چه چیزهایی برای کودکان مناسب نیستند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۹۵
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۰۹