دانی و من

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و ماجراجویانه درباره‌ی خواهر و برادری که با یک دایناسور دوست می‌شوند، پذیرش دایناسور در خانواده و تجربه‌هایی تلخ و شیرین در کنار او

سال: 1377
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط سیما و سعید، کل‌کل‌ها و دوستی‌هایشان، رابطه‌ی آن‌ها با دانی، حسادت‌ها و رقابت‌هایی که با حضور او در سریال آغاز می‌شود و روابط‌شان با مش تیمور، همگی در جهان کودکان معنادارند.
  سیما مهربان و مسئول است. او در موقعیت‌های مختلف از دیگران حمایت می‌کند. سعید و دانی و مش تیمور هم رفتارهای مهربانانه و محترمانه‌ای دارند. روابط همه‌ی شخصیت‌ها با هم خوب و محترمانه است.
  در بعضی صحنه‌ها لحن صحبت کردن شخصیت‌ها تند و خشن است. از بعضی عبارات توهین‌آمیز هم استفاده شده: چیه بابا؟، قاطی کرده، نمی‌خوام معلمم یه خانوم باشه.
  در اولین قسمت از سریال، سیما و سعید وارد خانه-باغی تاریک و ترسناک می‌شوند و مش تیمور در مورد موجودی حرف می‌زند که شب‌ها وجودش را حس می‌کند. موسیقی این صحنه‌ها نیز تعلیقی و ترسناک است ولی بعد مشخص می‌شود که آن‌جا جای ترسناکی نیست و آن موجود هم دانی دوست‌داشتنی است. اولین باری که سیما دانی را می‌بیند، از ترس غش می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال تلویزیونی دانی و من، درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های سیما و سعید است که با دایناسوری به نام دانی آشنا می‌شوند و با او ارتباط برقرار می‌کنند. سیما که برای اولین بار دایناسور را می‌بیند به‌جای این‌که از او بترسد یا او را پنهان کند، سعی می‌کند با دانی دوست شود و او را با برادرش و سرایدار خانه، مش تیمور، آشنا کند. آن‌ها هم به تدریج با دانی ارتباط برقرار می‌کنند و دانی به‌عنوان عضوی از خانواده پذیرفته می‌شود. روابط میان اعضای این خانواده‌ی متفاوت، مثل همه‌ی خانواده‌های دیگر، همراه با تلخی‌ها و شیرینی‌های زیادی است؛ از دعوا و درگیری و رقابت گرفته تا دوستی و همکاری و تعلق خاطر. سیما که نقش محوری در شکل‌گیری روابط دیگر اعضا با هم دارد، سعی می‌کند با توجه و مهربانی با دانی و دیگران برخورد کند و مسائل و چالش‌های پیش‌آمده را با کمک آن‌ها از پیش رو بردارد.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی ندارد، به‌غیر از قسمت اول که فضای تاریک خانه-باغ و اولین مواجهه با دانی ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. موضوعات سریال برای کودکان قابل ارتباط‌اند ولی از آن‌جایی که شخصیت‌ها آدم بزرگ‌اند، درک بعضی از گفتگوهای بین آن‌ها ممکن است کودکان کوچک‌تر را سردرگم کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعاتی که در داستان‌ها مطرح می‌شود، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سیما و سعید در آپارتمانی در تهران زندگی می‌کنند. دایی آن‌ها به خاطر بیماری دخترش به خارج از کشور سفر کرده و به آن‌ها پیشنهاد داده به خانه-باغی که در شهریار دارد، نقل مکان کنند. بیماری دخترش این است که همیشه یک دایناسور بزرگ و سبزرنگ می‌بیند و دیگران تصور می‌کنند او دچار توهم است. وقتی سیما و سعید به آن‌جا می‌روند، آن‌ها نیز دایناسور را می‌بینند و او را در جمع خودشان می‌پذیرند. با حضور دانی و در کنار مش تیمور، سرایدار خانه، اتفاقات جالبی برای آن‌ها می‌افتد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  برای شما اتفاق افتاده که موجودی را ببینید که دیگران نمی‌بینند؟ مثلاً یک دوست خیالی؟ برخورد دیگران چگونه بوده است؟
  به نظر شما حضور دانی در خانه چه تأثیری روی زندگی سیما و سعید دارد؟
  فکر می‌کنید سیما و سعید و دانی و مش تیمور می‌توانند یک خانواده باشند؟ شما به چه کسانی خانواده می‌گویید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۳۷۷