دختری به نام نل

(Wandering Girl Nell)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه درباره‌ی تجربه‌ی تلخ دختری نوجوان از سفری طولانی برای رسیدن به مادرش، و مواجه شدن با مرگ او

سال: 1979
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط نل با پدربزرگ و دوستش، کیت، دلتنگی او برای مادرش و تلاش برای پیدا کردن او، و بعضی از موقعیت‌هایی که در طول سفر به پارادایز با آنها مواجه می‌شود، مثل آشنایی و دوستی با آدم‌ها یا چالش‌هایی که با پدربزرگ تجربه می‌کند، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  نل دختری مهربان و مسئولیت‌پذیر است. او همیشه به دیگران کمک می‌کند و برای رسیدن به مادرش تمام تلاش‌اش را می‌کند. پدربزرگ هم مهربان و حمایتگر است. او از اشتباه بزرگی که در گذشته کرده پشیمان است و سعی می‌کند آن را جبران کند. او در طول سفر در همه‌ی موقعیت‌ها از نل حمایت می‌کند. کیت دوستی وفادار است که تا پیدا کردن نل دست از تلاش برنمی‌دارد و ناامید نمی‌شود.
  نل مجبور است مسئولیت‌هایی را بپذیرد که فراتر از ظرفیت معمول کودکان است؛ او گاهی باید مثل یک بزرگسال از پدربزرگش مراقبت کند و موضوع تلخی را که در کودکی برایش پیش آمده درک کند و از پدربزرگش ناراحت نباشد. او در طول سفر مسئولیت‌های زیادی را به دوش می‌کشد که در نهایت او را از پا درمی‌آورند. انتظار این میزان از درک و پذیرش و مسئولیت‌پذیری از دختری که سن کمی دارد، انتظار زیادی است و ممکن است برای کودکان بسیار سنگین و اضطراب‌آور باشد. بعضی از شخصیت‌های منفی همیشه سیگار به لب دارند. پدربزرگ در ابتدای داستان به خاطر تهیه‌ی پول مغازه قمار می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: سمج، برن گم شن، پست، لعنتی، عوضی، حسابشون رو برس، زده به سرش، کله شق، چه غلطی می‌کنی، برین گم شین، بدجنس. لحن شخصیت‌های منفی خشن و تحقیرآمیز است.
  فضای سریال، اروپای قرن نوزدهم میلادی را به تصویر کشیده و به بخش‌هایی از فرهنگ مردم در آن دوران، مثل معماری و ساختمان‌ها و پوشش و ظاهر افراد پرداخته است.
  موضوعات و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی در سراسر سریال وجود دارند؛ برای مثال نل در کودکی از مادرش جدا شده و در طول داستان در آرزوی پیدا کردن اوست. او وقتی بعد از سفری دور و دراز به محل زندگی مادر می‌رسد، متوجه می‌شود او مرده است و در اثر این شوک، سخت بیمار می‌شود و تا آستانه‌ی مرگ پیش می‌رود. در طول سفر برای نل و پدربزرگ خطرات و دردسرهای زیادی پیش می‌آید؛ آنها مدام در حال فرار از دست دستیاران کیلپ‌اند که همه جا آنها را دنبال می‌کنند، نل از پدربزرگ جدا می‌شود، توسط افراد بدجنسی ربوده می‌شود، مریض می‌شود و یک بار پدربزرگ با عصبانیت او را می‌زند. تعقیب و گریز و زد و خورد در سراسر داستان جریان دارد و همه‌ی لحظات خوشی که برای نل پیش می‌آیند، بلافاصله به کام او تلخ می‌شوند و اتفاقات بد و ترسناکی پشت هم رخ می‌دهند. نل همیشه مضطرب و نگران است و در آرزوی دیدار مادر.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که در فارسی، دختری به نام نل نام گرفته، با اقتباس از رمان فروشگاه قدیمی شگفت‌انگیز، اثر چارلز دیکنز ساخته شده است. این کتاب در ایران با همان نام دختری به نام نل منتشر شده است. داستان درباره‌ِ‌ی دختری نوجوان به نام نل است که با پدربزرگش زندگی می‌کند و بعد از ورشکست شدن پدربزرگ و برای فرار از دست طلبکاران، سفر دور و درازی را از لندن به سمت سرزمینی رازآلود به نام پارادایز آغاز می‌کنند. پدربزرگ که نل را در کودکی از مادر و برادرش جدا کرده، با پیشنهاد نل برای پیدا کردن مادر و زندگی با او موافقت می‌کند. آنها در طول سفر با خطرات و ماجراهای زیادی مواجه می‌شوند و با امید و پشتکار و بعد از پشت سر گذاشتن موقعیت‌هایی تلخ و شیرین و آشنا شدن با افرادی بدجنس و انسان‌هایی مهربان، موفق می‌شوند به پارادایز که محل زندگی مادر است برسند. آنها دیر می‌رسند و نل، بعد از تحمل آن همه مشقت و سختی نمی‌تواند مادرش را ببیند. اما او، پدربزرگ، برادرش و دوست وفادارش تصمیم می‌گیرند به یاد مادر و عروسک‌هایی که او ساختنشان را به نل یاد داده، یک مغازه‌ی اسباب‌بازی فروشی راه بیندازند.
  موضوعات و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی در سراسر سریال وجود دارند؛ برای مثال نل در کودکی از مادرش جدا شده و در طول داستان در آرزوی پیدا کردن اوست. او وقتی بعد از سفری دور و دراز به محل زندگی مادر می‌رسد، متوجه می‌شود او مرده و در اثر این شوک، بیمار می‌شود و تا آستانه‌ی مرگ پیش می‌رود. در طول سفر برای نل و پدربزرگ خطرات و دردسرهای زیادی پیش می‌آید. تعقیب و گریز و زد و خورد در سراسر داستان جریان دارد و همه‌ی لحظات خوشی که برای نل پیش می‌آیند، بلافاصله به کام او تلخ می‌شوند. نل گاهی باید مثل یک بزرگسال از پدربزرگش مراقبت کند و موضوع تلخی را که در کودکی برایش پیش آمده درک کند و از پدربزرگ ناراحت نباشد. او در طول سفر مسئولیت‌های زیادی را به دوش می‌کشد که در نهایت او را از پا درمی‌آورند. انتظار این میزان از درک و پذیرش و مسئولیت‌پذیری از دختری که سن کمی دارد، انتظار زیادی است و ممکن است برای کودکان بسیار سنگین و اضطراب‌آور باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  نل دختر نوجوانی است که با پدربزرگش در شهر لندن زندگی می‌کند. وقتی نل کوچک بوده، پدرش در اثر بیماری ناشناسی می‌میرد و پدربزرگ، مادر نل را مقصر مرگ پسرش می‌داند. مادر تصمیم می‌گیرد با دخترش، نل، و پسرش، ماریو، از پیش پدربزرگ برود، ولی پدربزرگ اجازه نمی‌دهد او نل را با خودش ببرد. حالا پدربزرگ مغازه‌ای دارد که با نل و پسربچه‌ای به نام کیت آن را اداره می‌کند، اما به دلیل بدهی به تاجر بدجنسی به نام کیلپ که قصد دارد مغازه را از چنگ او درآورد، تصمیم می‌گیرد با نل از آنجا فرار کند. نل به پدربزرگ پیشنهاد می‌کند مادرش را پیدا کنند و پیش او زندگی کنند. بعد از سفری طولانی، وقتی به محل زندگی مادر می‌رسند، متوجه می‌شوند او هم در اثر بیماری مرده است. نل در آنجا برادرش را پیدا می‌کند، ولی به خاطر غم از دست دادن مادر، بیمار می‌شود. وقتی بهبود پیدا می‌کند، با پدربزرگ و برادر و دوستش به لندن برمی‌گردند تا یک مغازه‌ی اسباب‌بازی فروشی راه بیندازند و عروسک‌هایی را که نل، ساختِ آنها را از مادرش یاد گرفته، بفروشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بعد از تماشای هر قسمت چه احساسی دارید؟ چه چیزی در این سریال برایتان جالب است؟
  به نظرتان نل نسبت به پدربزرگش چه احساسی دارد؟ او چگونه توانست اشتباه خودخواهانه‌ی پدربزرگش را ببخشد؟
  فکر می‌کنید چرا این همه اتفاقات بد در این سریال رخ می‌دهد؟ اگر شما بودید پایان داستان را چگونه می‌نوشتید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۱۹۷۹