دختر مردم

(Elkizi)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

سریالی درام درباره قتل پدری آزارگر توسط دخترش، مواجهه با ثروت بی‌پایان پدر، تلاش برای پیدا کردن عشق واقعی و مقابله با دسیسه‌های افراد سودجو

سال: 2021
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایزو که در کودکی بارها شاهد آزارهای پدر نسبت به مادرش بوده است از پدر کینه دارد و حال تصمیم دارد برای برآورده کردن رویاهایش دست به هر کاری بزند. او در این مسیر شکست‌ها و پیروزی‌های متعددی را تجربه می‌کند و تماشای عشق و رابطه‌ی او با هارون و علی ممکن است برای نوجوانان قابل‌ درک باشد.
  ایزو تلاشگر، شجاع، جسور و تواناست. او برای ورود به دانشگاه با مخالفت‌های پدر روبه‌رو می‌شود، پنهانی درس می‌خواند و در امتحان ورودی دانشگاه شرکت می‌کند. مستخدم خانواده از ایزو حمایت می‌کند و در موقعیت‌های زیادی رفتارهایی که خلاف نظر پدر است را از دید او مخفی نگه می‌دارد. بعد از مرگ رسول، ایزو برخلاف پدرش با سایر افراد مهربان است و با دست و دلبازی به مردم کمک می‌کند. او که از قتل پدرش عذاب وجدان دارد این موضوع را با مادربزرگ خود مطرح می‌کند و از او طلب بخشش دارد و در پایان خود را به پلیس معرفی می‌کند. علی، معشوقه‌ی ایزو تلاش می‌کند واقعیت عشق هارون را برای ایزو شفاف کند.
  در داستان موضوعاتی مانند گروگان‌گیری، خیانت، خودکشی، تجاوز، سوءاستفاده از دخترها به دلیل ثروت و روابط عاشقانه‌ی پنهانی وجود دارد. دایی ناتنی ایزو به او نزدیک می‌شود و نگاه‌های جنسی به او دارد. افراد در موقعیت‌های زیادی سیگار می‌کشند و مشروبات الکلی مصرف می‌کنند.
  در سریال از عبارات و کلمات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود؛ چرا نیشت بازه، گاو، وحشی، تف تو قهوه‌ات، بیشعور، بی‌پدر، گمشو، ساکت شو، به توچه، گورتو گم کن و دیوونه. رسول با تمسخر و تحقیر با افراد صحبت می‌کند. نامادری ایزو بد زبان و بدجنس است.
  در زمان‌های گذشته رسول بارها همسرش را در مقابل چشمان ایزو کتک میزند. رسول خشمگین و زورگو است. در صحنه‌های زیاد با افراد دعوا می‌کند، آن‌ها را تحقیر می‌کند و بر سر آن‌ها فریاد می‌زند. رسول کارگرهای مزرعه را در وضعیتی نامناسب و بدون آب و غذا نگه می‌دارد و این رفتار باعث مریض شدن کارگرها می‌شود. رسول عصبانی می‌شود، سگ خانه را برای تنبیه زیر آفتاب نگه می‌دارد، به مستخدم سیلی می‌زند و به او می‌گوید باید تا شب زیر آفتاب بمانی. ایزو که در حال بازگشت به خانه است با یک گاو وحشی مواجه می‌شود و از دست آن فرار می‌کند. نامادری در صحنه‌های زیادی با بدجنسی و بدزبانی با ایزو صحبت می‌کند و از اینکه ایزو لباس‌های قدیمی مادر خود را می‌پوشد، خشمگین می‌شود. پدر بارها ایزو را کتک میزند و باعث خون‌ریزی او می‌شود. نامادری لباس‌های مادر ایزو را آتش میزند با ایزو درگیر می‌شود. ایزو به نامادری حمله می‌کند و قصد خفه کردن او را دارد. دایی ناتی ایزو او را به زمین پرت می‌کند و سر ایزو می‌شکند. با شلیک گلوله سگ ایزو کشته می‌شود. پدر ایزو به او حمله می‌کند و او را به بالکن خانه برده و تهدید می‌کند که مانند مادرت از بالکن به پایین پرتت می‌کنم. ایزو خانه را آتش میزند و باعث مرگ پدرش می‌شود. رسول در خاطراتش لحظه‌ای که همسرش را از بالکن خانه به پایین پرت کرده است را به یاد می‌آورد. در سریال موقعیت‌های زیادی از دروغ‌گویی، زورگویی، خیانت، خشونت فیزیکی و سوءاستفاده از ثروت افراد وجود دارد که در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار نیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال دختر مردم، برگرفته از رمان دختر مردم به نویسندگی هارون کمال است. داستان درباره‌ی زندگی دختری به نام ایزو است که به همراه پدر و نامادری‌اش زندگی می‌کند. رسول که اختلاف زیادی با همسرش دارد در یک درگیری او را از بالکن به پایین پرت می‌کند و سال‌های سال ایزو تصور می‌کند که مادرش فوت کرده است. ایزو که از ظلم‌های پدرش خسته است در آتش‌سوزی دست به قتل پدرش می‌زند. بعد از فوت پدر، ایزو صاحب اموال او می‌شود و پسری به نام هارون در تلاش است که از راه عشق به ایزو نزدیک شده و ثروتش را از او بگیرد. افراد زیادی با هدف سوءاستفاده از ایزو به او نزدیک می‌شوند و او باید با چالش‌ها و دسیسه‌های زیادی روبه‌رو شود. سال‌ها بعد ایزو هدف اصلی هارون را متوجه می‌شود، با مادر خود که سال‌ها زندانی بوده رودررو می‌شود و مسئولانه خود را به اداره‌ی پلیس معرفی می‌کند. ایزو جسور، ماجراجو و سرسخت است. او در مقابل ظلم‌های پدر می‌ایستد و برای ورود به دانشگاه تلاش می‌کند و پنهانی در امتحانات شرکت می‌کند. او بعد از مرگ پدر با افراد ضعیف مهربان است و به آن‌ها توجه ویژه‌ای دارد.
  در داستان موقعیت‌های زیادی از ترس، خشونت و محتوای بزرگ سالانه وجود دارد. رسول دائماً در حال تحقیر افراد ضعیف است، ایزو را کتک میزند و با زبانی توهین‌آمیز با مردم صحبت می‌کند. ایزو که از پدر کینه دارد خانه‌ی او را آتش می‌زند و باعث مرگ او می‌شود. رسول همسر سابق خود را کتک میزند و از بالکن خانه به پایین پرت می‌کند. مادربزرگ، مادر ایزو را سال‌ها گروگان گرفته است و در اتاق نگهداری می‌کند. ایزو تصمیم به خودکشی می‌گیرد و خود را در دریا می‌اندازد. فردی ایزو را گروگان می‌گیرد و تهدید می‌کند که باید با من ازدواج کنی. دایی ناتی ایزو به او نگاه جنسی دارد. در نسخه‌ی اصلی هارون تلاش می‌کند به ایزو تجاوز کند. در موقعیت‌های زیادی از داستان روابط نامشروع با هدف کسب ثروت، خودکشی، تجاوز، گروگان‌گیری و خیانت نمایش داده می‌شود که مربوط به دنیای بزرگسالان است. همچنین افراد از مشروبات الکی، سیگار و مواد مخدر در سریال استفاده می‌کنند. واژه‌ها و عبارات توهین‌آمیزی مانند بیشعور، بی‌پدر، گمشو، ساکت شو، به توچه و گورتو گم کن در سریال وجود دارد.

  چکیده داستان

  ایزو، دختری جوان که در کودکی گمان می‌کند مادر خود را از دست داده است، در خانه‌ی پدری به همراه نامادری‌اش زندگی می‌کند. رسول، پدر ایزو، ظالم، زورگو و آزارگر است. ایزو با یاد و خاطرات مادر به زندگی ادامه می‌دهد، برای رویاهایش می‌جنگد و در تلاش است که با درس خواندن خواسته‌ی مادرش را اجرا کند. او که از فشارهای پدر خسته و خشمگین شده است، در یک آتش‌سوزی پدر را به قتل می‌رساند و با ثروت بی‌پایان او روبه‌رو می‌شود. هم‌زمان، هارون با هدف کسب ثروت به ایزو نزدیک می‌شود. ایزو با اینکه با چالش‌ها، دردسرها و دسیسه‌های زیادی مواجه شده است، هیچ‌گاه فکر تسلیم شدن را به ذهن خود راه نمی‌دهد. سال‌ها بعد ایزو با مادرش که سال‌ها زندانی بوده روبه‌رو می‌شود، هدف اصلی هارون را می‌فهمد و با مسئولیت‌پذیری خود را به اداره‌ی پلیس به عنوان قاتل رسول معرفی می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما بزرگ‌ترین اشتباه ایزو در داستان چه بود؟
  جسارت و شجاعت ایزو از چه موضوعی سرچشمه می‌گیرد؟
  پیشنهاد شما برای مقابله با رفتارهای آزارگر پدر ایزو چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  کارگردان Feride Kaytan
  مدت زمان ۶۵
  کشور سازنده ترکیه
  استودیو NTC Medya
  بازیگران اسماعیل اگه ساسماز، پریهان ساواس، سودا ارگینچی
  سال انتشار ۲۰۲۱