دره‌ی چکاوک

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های اهالی یک روستا برای حفاظت از محیط زیست، مسائل روزمره‌ی آن‌ها و همکاری و همدلی برای حل مسائل

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین یاشار و سینا و تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها در روستا و در ارتباط با حیوانات، برای کودکان همذات‌پندارانه است.
  یاشار، سینا، ننه مهتاب، مش رحمت و محیط‌بان با کمک هم از محیط زندگی‌شان و از پوشش گیاهی و جانوری آن مراقبت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند خلافکاران به محیط زیست آسیب برسانند. آن‌ها افرادی مسئول و حمایتگرند. شخصیت تیمور کاملاً منفی و بدجنس نمایش داده شده که به نظر نمی‌رسد امیدی به تغییرش وجود داشته باشد.
  به بعضی موضوعات بزرگسالانه مثل قاچاق و دلالی اشاره می‌شود. موضوع حفاظت از محیط زیست و آسیبی که دلالان و قاچاقچیان به آن می‌زنند، موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است کودکان را مضطرب و ناامید کند.
  از بعضی عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: زده به سرش، دیوونه شده، لعنتی، می‌کشمت، تنبل و بی دست و پا، حسابش رو برسیم. در بسیاری از موقعیت‌ها تیمور با لحن خشنی با دیگران صحبت می‌کند.
  کودکان با موضوع حفاظت از محیط زیست و حیات وحش و نقش افراد در مراقبت از پوشش گیاهی و جانوری منطقه‌ی زندگی‌شان و جلوگیری از آلوده‌شدن آن آشنا می‌شوند.
  در سریال، به روستای چکاوک در کنار سواحل نمکی دریاچه‌ی ارومیه پرداخته می‌شود و ممکن است کودکان را به شناخت بیشتر آن منطقه و پوشش گیاهی و جانوری آن علاقه‌مند کند.
  تلاش‌های تیمور برای قاچاق و دلالی در منطقه، موقعیت‌های خشن و ترسناکی را رقم می‌زند؛ برای مثال بره‌آهویی آسیب‌دیده و تیمور او را می‌برد تا خشک کند؛ بره‌آهو می‌خواهد پیش مادرش برگردد. تیمور می‌خواهد درخت تنومندی را قطع کند و خانه‌ی چکاوک‌ها خراب می‌شود. گوسفند سر قطع کردن درخت با تیمور درگیر می‌شود. تیمور با کمک گرگ و روباه شروع به قطع کردن درختان جنگل می‌کند. در چند صحنه هم گرگ و روباه برای سیر کردن شکمشان بره‌آهو و گوسفندی را می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کامپیوتری سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی اتفاقات روزمره‌ی اهالی روستای چکاوک در کنار سواحل نمکی دریاچه‌ی ارومیه است. یاشار پسر نوجوانی است که با مادربزرگ و دوستش، سینا و با راهنمایی‌های محیط‌بان منطقه، از پوشش گیاهی و جانوری محل زندگی‌شان محافظت می‌کنند. دلالی به نام تیمور که هربار نقشه‌ای می‌کشد تا محصولات روستا را به قیمت ارزان به دست بیاورد یا با قطع درختان جنگل و شکار حیوانات منطقه و فروش آن‌ها به پول بیشتری برسد، برای روستائیان دردسرهای زیادی درست می‌کند اما همدلی و همکاری اهالی روستا و احساس مسئولیت آن‌ها نسبت به مراقبت از محیط زیست‌شان، باعث می‌شود نقشه‌های تیمور شکست بخورد. کودکان در خلال این داستان‌ها با معضلات محیط زیستی مثل آلوده شدن محیط زندگی جانوران، قطع بی‌رویه‌ی درختان و شکار حیوانات آشنا می‌شوند. پیام اصلی سریال این است که هر فرد یک محیط‌بان است و وظیفه‌ی حفاظت از محیط زیست برعهده‌ی همه‌ی ماست.
  این سریال چند صحنه و موقعیت خشن و ترسناک دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ تیمور بره‌آهویی را می‌دزدد تا خشکش کند یا درختان جنگل را با اره‌برقی قطع می‌کند. آسیب‌هایی که او به محیط زیست می‌زند ممکن است برای کودکان ناراحت‌کننده باشند. همچنین، موضوع حفاظت از محیط زیست و آسیبی که دلالان و قاچاقچیان به آن می‌زنند، موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است کودکان را مضطرب و ناامید کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها و موضوعات هر قسمت برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  یاشار پسری نوجوان است که با مادربزرگش، ننه مهتاب، در روستایی به نام چکاوک زندگی می‌کنند. این روستا با جاذبه‌های طبیعی فراوان، در کنار سواحل نمکی دریاچه‌ی ارومیه قرار گرفته و محیط‌بان جوانی در آن‌جا در حال انجام وظیفه است. تیمور، دلال بدجنسی است که قصد دارد با حیله و فریب، محصولات روستا و قالیچه‌های بافته‌شده توسط روستاییان را به قیمت ارزان به دست بیاورد و نیز، با قطع درختان و فروش آن‌ها به پول بیشتری برسد. اما هر بار نقشه‌ی او با هوشیاری یاشار و دوستانش و راهنمایی‌های محیط‌بان، برملا شده و شکست می‌خورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظرتان در مورد این جمله چیست که «هر فرد یک محیط‌بان است»؟ هر فرد چگونه می‌تواند یک محیط‌بان باشد؟
  چقدر با دیدن این سریال نسبت به حفاظت از محیط زیست آگاه شدید؟ شما چه کارهایی برای حفاظت از محیط زیست خودتان انجام می‌دهید؟
  به نظر شما چرا تیمور نسبت به محیط زیست بی‌توجه است و به آن آسیب می‌زند؟ چگونه می‌شود کسی مثل او را نسبت به اشتباهاتش آگاه کرد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۱