دروغِ تو در آوریل

(Your Lie in April)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و عاشقانه درباره‌ی یک پسر پیانیست و عشق او به دختری نزدیک به مرگ و نقش دختر در روح‌ بخشیدن به زندگی پسر، حتی بعد از مرگش

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان همه‌ی قسمت‌های سریال درباره‌ی عشق کوزِی به کائوری، احساس سوباکی به کوزِی و اضطراب‌ها، سرخوشی‌ها، امیدها و ناامیدی‌های آن‌ها پیرامون عشق و سایر موضوعات برجسته در دوران نوجوانی است. کوزِی عشقی پرشور به کائوری دارد، ولی مطمئن نیست کائوری چه احساسی نسبت به او دارد. سوباکی در احساس‌اش نسبت به کوزِی مردد است. او از طرفی کوزِی را دوست بچگی‌اش می‌داند و از طرف دیگر دلش می‌خواهد از طرف کوزِی، به او ابراز عشق شود. کوزِی که پیانو زدن را با فشار مادرش یاد گرفته، بعد از مرگ او نوازندگی را کنار گذاشته و مطمئن نیست که به این کار علاقه دارد یا نه. او هم دلتنگ مادر است و هم از آزارهایی که از دست او دیده عصبانی است. کائوری برای کوزِی یادآور مادر است. او هم کوزِی را به نوازندگی ترغیب می‌کند ولی عشقی که کوزِی به او دارد باعث می‌شود فشارهایش را با کمال میل بپذیرد و از دست او شاکی نشود. کائوری یک تفاوت مهم با مادر دارد؛ او کوزِی را تشویق می‌کند که با احساس‌اش پیانو بنوازد و نه از روی انجام وظیفه. همین تفاوت به کوزِی کمک می‌کند تا احساس واقعی‌اش نسبت به نوازندگی را پیدا کند.
  کائوری دختری جسور و بی‌پرواست که همه‌ی کارهایش را از سر علاقه و رغبت انجام می‌دهد. نوازندگی او هم مثل شخصیت‌اش، رها و پراحساس است و به همین خاطر روی کوزِی تاثیر می‌گذارد. او با علاقه‌اش به کوزِی، او را ترغیب می‌کند دوباره به نوازندگی برگردد و این کار را از سر انجام وظیفه انجام ندهد. کائوری به نوازندگی کوزِی احساس و روح می‌بخشد. او با وجود این‌که می‌داند وقت زیادی برای زندگی ندارد، روحیه‌اش را از دست نداده و می‌خواهد این روزهای پایانی را با تمام وجود و آن‌طور که دلش می‌خواهد زندگی کند. کوزِی پسری سخت‌کوش و مهربان است. او با همه‌ی دوستانش محترمانه رفتار می‌کند و هوای همه را دارد. کوزِی با وجود آزارهایی که در کودکی از مادرش دیده، حالا که او مرده سعی می‌کند دلیل سخت‌گیری‌هایش را بفهمد و او را ببخشد. کوزِی بعد از مرگ مادر، نوازندگی را کنار می‌گذارد ولی با تشوق کائوری، بار دیگر این فرصت را به خودش می‌دهد تا با احساسی متفاوت بنوازد و رابطه‌ی سردش با پیانو را از نو بسازد.
  شخصیت‌ها مدام در حال حرف زدن از احساسات عاشقانه‌شان هستند. آن‌ها به یکدیگر حسادت می‌کنند، با هم رقابت می‌کنند، نگران خیانت می‌شوند و تقریبا همه‌ی مناسبات‌شان حول محور رابطه با جنس مخالف است. کوزِی که تصور می‌کند کائوری دوست‌دختر دوست خودش است، از احساس‌اش به او عذاب‌وجدان دارد. کائوری تصور می‌کند کوزِی از لباس کوتاهش عکس انداخته و می‌خواهد در اینترنت منتشر کند. او به کوزِی می‌گوید منحرف. در چند صحنه‌ی کوتاه، شخصیت‌ها نیمه‌برهنه دیده می‌شوند یا در حال نوشیدن مشروب و کشیدن سیگار. همه‌ی این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  از کلمات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: عقده‌ای، چه غلطی می‌کردی، کچل، خفه شو، احمق، دروغگو، عوضی، منحرف، فضول، شرور، لعنتی، شرم‌آور، دیوانه، حسابشون رو می‌رسیم، گند زدم، مزخرف، مسخره، زده به سرت، کدوم گوریه، افتضاح، بدجنس، برو پی کارت، چه مرگته، کوفتی، تنبل، آشغال، عقب‌مونده، کندذهن، برو همون گوری که بودی، خیانتکار، داغون.
  مادر سخت‌گیر کوزِی که در کودکی، او را بابت اشتباه در نوازندگی در حدی کتک می‌زده که از دماغش خون می‌آمده، مرده است و کوزِی درگیر احساساتی متناقض نسبت به او و نوازندگی است. مادر در همه‌ی آن سال‌ها بیمار بوده و امیدی به ادامه‌ی زندگی نداشته است. حالا هم وقتی چیزی به صورت کوزِی برخورد می‌کند خیلی زود دماغش خون می‌آید. او بارها خاطرات فریادهای مادرش را مرور می‌کند. کوزِی و کائوری خیلی دعوا می‌کنند و سر هم داد می‌زنند. کائوری گاهی کوزِی را می‌زند. کوزِی موقع نوازندگی دچار حالتی عصبی می‌شود و صدای نت‌ها را نمی‌شنود. او همیشه اضطراب دارد که نکند اجرایش را خراب کند. کائوری بیماری وخیمی دارد که قرار نیست زیاد زنده بماند. بیماری او به قدرت دست‌هایش برای ساز زدن آسیب رسانده است. او به خاطر سرگیجه و بیهوشی در بیمارستان بستری می‌شود و روزبه‌روز حالش بدتر می‌شود. کائوری تصمیم می‌گیرد جراحی سختی را تحمل کند و بعد از جراحی می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که با اقتباس از مجموعه کتاب‌های کمیکی با همین نام، اثر نائوشی آراکاوا ساخته شده، درباره‌ی پسری نوجوان و پیانیست به نام کوزِی است که بعد از مرگ مادرش، نوازندگی را کنار گذاشته است. مادر کوزِی از کودکی او را تحت فشار می‌گذاشته تا پیانو یاد بگیرد و وقتی اشتباهی از او سر می‌زده یا از نظر مادر، به اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کرده، او را به شدت تنبیه می‌کرده است. حالا کوزِی نمی‌داند که اصلا به نواختن پیانو علاقه‌ای دارد یا نه. او موقع نواختن دچار حالتی عصبی می‌شود و صدای نت‌هایش را نمی‌شنود. آشنایی با دختری جسور و پرانرژی به نام کائوری به کوزِی کمک می‌کند تا احساس واقعی‌اش نسبت به پیانو را پیدا کند و به تدریج، خودش را از زیر سایه‌ی سنگین مادرش بیرون بکشد. کائوری با وجود این‌که بیماری وخیمی دارد و هر لحظه ممکن است بمیرد، روحیه‌ای قوی و انگیزه‌ای بالا برای زندگی دارد. او به کوزِی کمک می‌کند تا به نوزاندگی به چشم وظیفه نگاه نکند و با احساس‌اش پیانو بزند. کائوری به کوزِی نشان می‌دهد که ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد و شخصیتی مستقل از مادرش دارد و می‌تواند به نوازندگی هم بدون در نظر گرفتن قضاوت مادرش نگاه کند. سریال در قالب داستانی درباره‌ی یک پسر نوازنده، به ماجراهای عاشقانه‌ی پرشور چند نوجوان می‌پردازد و تب‌وتاب آن‌ها در کنار یکدیگر را به‌خوبی نشان می‌دهد.
  سریال موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند. مادر کوزِی او را در کودکی مورد آزار و اذیت قرار می‌داده تا پیانیست شود. او کوزِی را کتک می‌زده و سر او داد و فریاد می‌کرده است. مادر بعد از بیماری سختی مرده و کوزِی بارها خاطراتش از او را مرور می‌کند. کائوری هم بیماری لاعلاجی دارد که قدرت عضلاتش را تحلیل می‌برد و بعد از مدتی بستری در بیمارستان و انجام یک جراحی می‌میرد. فضای سریال کاملا نوجوانانه است و بخش عمده‌ی گفتگوهای بین شخصیت‌ها درباره‌ی جنس مخالف، عاشق شدن، حسادت، رقابت و سایر موضوعاتِ پیرامون روابط دختر و پسر است. شخصیت‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری هم استفاده می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته یاشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کوزِی پسری چهارده‌ساله است که از کودکی، با پافشاری مادرش پیانو می‌نواخته، ولی بعد از مرگ مادرش از نوازندگی دست کشیده است. او طی یک اتفاق با دختری ویولون‌نواز به نام کائوری آشنا می‌شود که از کوزِی می‌خواهد در مراسم مدرسه با او همنوازی کند. کوزِی سعی دارد پیشنهاد او را رد کند، چون دیگر در خودش توان نوازندگی نمی‌بیند، ولی کائوری با سماجت او را به همنوازی ترغیب می‌کند. کوزِی از همان دیدار اول، جذب کائوری می‌شود. آن‌ها برای تمرین و اجرای موسیقی با هم دیدار می‌کنند و کوزِی روزبه‌روز بیشتر به او دل می‌بندد. یکی از روزهایی که آن‌ها باید در مسابقه‌ای همنوازی کنند، کائوری به اجرا نمی‌رسد و بعدا معلوم می‌شود که به خاطر از حال رفتن و زمین خوردن به بیمارستان منتقل شده است. کائوری بعد از بهبودی، برای کوزِی تعریف می‌کند که از بچگی بیمار بوده و باید هرازگاهی در بیمارستان بستری شود. او تصمیم می‌گیرد به خاطر این‌که یک بار دیگر با کوزِی روی صحنه برود، به یک جراحی سخت تن بدهد. کائوری از این جراحی جان سالم به در نمی‌برد و نامه‌ای برای کوزِی به جا می‌گذارد. او در این نامه عشق‌اش به کوزِی را ابراز می‌کند و برای او تعریف می‌کند که از پنج‌سالگی شیفته‌ی نوازندگی او بوده و به خاطر رؤیای همنوازی با او، ویولون زدن را یاد گرفته است. او همچنین اعتراف می‌کند که می‌دانسته بیماری‌اش رو به وخامت است و به زودی خواهد مرد، ولی چیزی به کوزِی نگفته تا بتواند به او نزدیک شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی در کائوری به کوزِی کمک کرد تا دوباره پیانو بنوازد؟ با وجود این‌که کائوری، کوزِی را به یاد مادرش می‌انداخت، چه تفاوتی با مادر کوزِی داشت؟
  فکر می‌کنید چه چیزی در کوزِی برای کائوری جذاب بود؟ اگر کوزِی تصمیم می‌گرفت دیگر پیانو نزند، باز هم کائوری او را دوست داشت؟
  به نظر شما سوباکی چه احساسی نسبت به کوزِی داشت؟ فکر می‌کنید رابطه‌ی کوزِی و سوباکی بعد از مرگ کائوری تغییر می‌کند؟ در موقعیت‌هایی که احساس دو نفر نسبت به یکدیگر، با هم متفاوت است، چه کار می‌توانند بکنند؟ کدام طرف، بیشتر ممکن است اذیت شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۳
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو A-۱ Pictures، Aniplex، Dentsu، Fuji Television Network، Kansai Telecasting Corporation، Kodansha، Kyoraku Industrial Holdings، Lawson
  بازیگران آیانه ساکورا، ریسا تانِدا، ناتسوکی هانایی
  سال انتشار ۲۰۱۴