دروغ‌های شاخ‌دار ماتر

(Cars Toon: Mater's Tall Tales)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خاطرات یک ماشین یدک‌کش و تلاش او برای جذاب و قهرمان نشان دادن خودش از خلال خاطراتش

سال: 2010
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این موضوع که هر بار رقبای ماتر، او را برای قیافه و کاربری‌اش که یدک‌کشی است، تحقیر می‌کنند ولی باز او می‌تواند با تلاش زیاد و امید و اعتمادی که به خود دارد، پیروز میدان شود، ممکن است برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  داستان‌ها نشان می‌دهند که ماتر از انجام هیچ تجربه‌ای نترسیده و با این‌که فقط یک یدک‌کش است، هیچ ‌وقت فکر نکرده که نمی‌تواند کاری خارق‌العاده بکند. او تحقیرهای دیگران را نادیده می‌گیرد و با اعتمادبه‌نفس به کارش ادامه می‌دهد. در نگاه اول ماتر به عنوان یک یدک‌کش و مک‌کوئین به عنوان یک ماشین مسابقه‌ای، بسیار متفاوت از هم به نظر می‌آیند اما آن‌ها توانسته‌اند با در نظر گرفتن همین تفاوت‌ها، دوستانی خوب و صمیمی برای هم باشند که در همه‌ی شرایط کنار هم می‌مانند. ماتر برای نجات دوست فضایی‌اش با شجاعت به یک پایگاه نظامی می‌رود تا بتواند او را فراری دهد.
  در همه‌ی قسمت‌ها خودروهای زنانه‌ی‌ آرایش‌کرده‌ای دیده می‌شوند که شیفته‌ی ماترند و با دیدن او ذوق‌زده می‌شوند و از آن‌ها فقط به صورت ابزاری، برای نشان دادن میزان جذابیت ماتر استفاده می‌شود. در چند صحنه نیز ماشین‌ها در حال خوردن روغن‌ موتور دیده می‌شوند و عکس‌العمل آن‌ها مثل افرادی است که مشروب نوشیده‌اند. از شخصیت‌های این سریال و سری فیلم‌های ماشین‌ها، محصولات زیادی در بازار موجود است و تماشای آن‌ها عطش خرید این محصولات را در کودکان علاقه‌مند به آن‌ها زیاد می‌کند.
  یکی از ماشین‌های رقیب برای تحقیر ماتر به او می‌گوید: دندون‌خرگوشی تو باید ماشین اصلاح برونی. یا در جایی دیگر گفته می‌شود: تو به فکر خودت باش اوراقی.
  در طول داستان‌هایی که ماتر تعریف می‌کند، کودکان می‌توانند کمی با سرگرمی‌های کشورهای مختلف مثل ژاپن و اسپانیا آشنا شوند.
  در همه‌ی قسمت‌ها ماتر کارهای خطرناکی انجام می‌دهد تا میزان شجاعت خود را به رخ بکشد؛ مثل تعقیب و گریز با مأموران دولتی برای نجات دوست فضایی‌اش، گاوبازی با کُمباین‌های وحشی مزرعه و لحظه‌ای که به نظر می‌رسد مرده است، پریدن از روی ده‌ها ماشین، پریدن از رو دره‌ای بسیار بزرگ، پریدن در آتش برای نجات مک‌کوئین و تعقیب و گریز با گانگسترهایی که یک ماشین زن را دزدیده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که به صورت کامپیوتری و با الهام از شخصیت‌های سری فیلم‌های ماشین‌ها ساخته ‌شده، درباره‌ی قصه‌هایی است که ماتر یدک‌کش برای دوستش مک‌کوئین که یک ماشین مسابقه‌ای است، تعریف می‌کند. در هر کدام از این قصه‌های عجیب، ماتر کاری خارق‌العاده انجام می‌دهد؛ از نجات ماشین‌های در حال سوختن و مردن گرفته تا شرکت در مسابقه‌های خطرناک گاوبازی در اسپانیا و ماشین‌سواری در ژاپن. بعد از هر داستان، مک‌کوئین می‌گوید «من که باور نمی‌کنم» اما ماتر با اضافه کردن او به داستان‌هایش سعی می‌کند روی او تأثیر بگذارد. با این حال باز داستان‌ها به نظر دروغین می‌رسند، ولی در پایان هر بخش، نشانه‌ای از داستان عجیب ماتر در دنیای واقعی دیده می‌شود که باعث می‌شود بیننده به برداشت خود از دروغ بودن حرف‌های ماتر شک کند. در همه‌ی داستان‌ها رقبا، توانایی‌های ماتر را دست‌کم می‌گیرند اما او با اعتمادبه‌نفسی که دارد کارش را انجام می‌دهد و پیروز می‌شود. در نگاه اول ماتر به عنوان یک یدک‌کش و مک‌کوئین به عنوان یک ماشین مسابقه‌ای، بسیار متفاوت از هم به نظر می‌آیند اما آن‌ها توانسته‌اند با در نظر گرفتن همین تفاوت‌ها، دوستانی خوب و صمیمی برای هم باشند که در همه‌ی شرایط کنار هم می‌مانند.
  در سریال چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دیده می‌شود؛ از جمله پریدن ماتر در آتش برای نجات مک‌کوئین، گاوبازی با کُمباین‌های وحشی و لحظه‌ای که به نظر می‌رسد ماتر در آن مرده است، پریدن از جاهایی مرتفع مثل دره‌ای عمیق و از روی ده‌ها ماشین پارک‌شده و تعقیب و گریز با نیروهای دولتی برای نجات دوست فضایی‌اش. در همه‌ی قسمت‌ها نیز ماشین‌های زنی دیده می‌شوند که از دیدن ماتر ذوق می‌کنند و به نظر می‌رسد فقط برای نشان دادن میزان جذابیت ماتر، از این ماشین‌ها استفاده‌ی ابزاری شده است. همچنین، از شخصیت‌های این سریال و سری فیلم‌های ماشین‌ها، محصولات زیادی در بازار موجود است و تماشای آن‌ها ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان‌ها را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی تجربیات هیجان‌انگیز کامیون یدک‌کشی به نام ماتر در گذشته است. او برای یک ماشین مسابقه به نام مک‌کوئین، داستان‌هایی تعریف می‌کند درباره‌ی این‌که زمانی خواننده بوده، به ژاپن سفر کرده و در یک مسابقه‌ی دیوانه‌وار رانندگی پیروز شده، به ماه رفته تا ماشینی که در گودال گیر کرده را نجات دهد، در اسپانیا قهرمان مسابقات گاوبازی شده، یک ماشین مسابقه‌ای بوده که کارهای خارق‌العاده‌ای انجام می‌داده، با یک سفینه‌ی فضایی دوست شده و او را از دست نیروهای دولت نجات داده و زمانی کارآگاهی مشهور بوده که هر پرونده‌ای را حل می‌کرده است. هر بار که مک‌کوئین به حرف‌های او شک می‌کند، ماتر می‌گوید «یادت نیست؟ تو هم اون‌جا بودی.» و به این وسیله مک‌کوئین هم به داستان‌های عجیب ماتر اضافه می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این سریال، ماشین‌ها شخصیت‌های انسانی دارند. به نظرتان آن‌ها بیشتر شبیه کودکان‌اند یا بزرگ‌ترها؟
  مک‌کوئین و ماتر شباهت‌های زیادی با هم ندارند اما دوستان خوبی برای هم هستند. به نظر شما چطور این موضوع می‌تواند امکان‌پذیر باشد؟
  آیا فکر می‌کنید تماشای چنین سریال‌ها یا فیلم‌هایی، احتمال خرید محصولات آن‌ها، مثلاً ماشین‌ها را بیشتر می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۱۰