در قلب کبودان

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی گروهی از پرندگان در جزیره‌ای در دریاچه‌ی ارومیه، مسائل و اختلافات روزمره‌ی آن‌ها و پیدا کردن راه‌حل‌های سازنده

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین جوجه پرنده‌ها، اختلافات خانوادگی‌شان، تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها مثل گم شدن، رفتن به جاهای خطرناک، آسیب دیدن، بازی و شیطنت، همگی در جهان کودکان معنادار و همذات‌پندارانه‌اند.
  جوجه پرنده‌ها شاد و مهربان و مسئول‌اند. آن‌ها به هم و به پرنده‌های دیگر کمک می‌کنند، برای مسائل راه‌حل پیدا می‌کنند و در عین بازی و شیطنت کودکانه، نسبت به زندگی خود و دیگران احساس مسئولیت می‌کنند. کلیشه‌های جنسیتی در رفتار و ویژگی‌های آن‌ها دیده نمی‌شود. قوی سپید زنی حمایتگر و داناست و در لحظات دشوار، کنار پرندگان است. ارتباط او با همه‌ی پرندگان خوب و سازنده است. پرنده‌های والد، در عین این‌که با هم دشمنی و رقابت دارند، به حرف‌های فرزندان‌شان گوش می‌دهند و از مشورت آن‌ها استفاده می‌کنند.
  از بعضی عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: به درک، تنبل، عقده‌ای شده، پوست از سرش می‌کنند. در بسیاری از موقعیت‌ها رئیس پلیکان‌ها و رئیس فلامینگوها با لحن خشنی با هم صحبت می‌کنند و همیشه بین آن‌ها کل‌کل وجود دارد. به بعضی موضوعات بزرگسالانه مثل تحقیر شدن، غرور، زیر بار منت رفتن و معامله اشاره می‌شود.
  این سریال به جغرافیای یکی از جزایر دریاچه‌ی ارومیه، پوشش گیاهی، پرندگان آن منطقه و نیز به بعضی از ویژگی‌های این پرندگان می‌پردازد.
  بین پلیکان‌ها و فلامینگوها برای گرفتن جزیره درگیری پیش می‌آید. جوجه درنا فکر می‌کند پلیکانی به او حمله کرده؛ او می‌خواهد پلیکان را معرفی کند تا تنبیه شود. جوجه درنا از مرز رد می‌شود؛ در حالی که کار خطرناکی است. جوجه پلیکان از این‌که فکر می‌کند پدرش به جوجه درنا حمله کرده غصه‌دار است. جوجه فلامینگو گم می‌شود و بعد متوجه می‌شوند که در چاهی افتاده. درختی آتش می‌گیرد که تخم‌های پرنده‌ای در آن است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کامپیوتری سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای زندگی گروهی از پرندگان در یکی از جزایر دریاچه‌ی ارومیه، به نام جزیره‌ی کبودان است. فلامینگوها و پلیکان‌ها که در دو قسمت از این جزیره زندگی می‌کنند، بر سر مسائل مختلفی به اختلاف می‌خورند. جوجه درنایی که به خاطر زخمی شدن، از گروهش جدا مانده، به کمک جوجه فلامینگو و جوجه پلیکان و با مشورت‌های قوی دانایی به نام قوی سپید، به خانواده‌های پرندگان کمک می‌کند تا مسائل و مشکلات روزمره و اختلافات متعددشان را به خوبی و خوشی حل کنند و پشت سر بگذارند. ارتباط و دوستی جوجه پرنده‌ها با هم، چالش‌هایی که با والدین‌شان دارند، تلاش برای امیدوار ماندن و کمک به هم و احساس مسئولیت نسبت به زندگی خود و دیگران، از موضوعات پرتکرار و برجسته در این سریال‌اند. کودکان در خلال داستان‌ها با جغرافیای دریاچه‌ی ارومیه و جزایرش و بعضی ویژگی‌های پرندگان آن منطقه آشنا می‌شوند.
  این سریال چند صحنه و موقعیت خشن و ترسناک دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ مثلاً این‌که به دشمنی بین پلیکان‌ها و فلامینگوها در هر قسمت اشاره می‌شود یا جوجه درنا به‌خاطر حمله‌ی عقاب، زخمی شده و از گروهش جدا مانده است. بین فلامینگوی پدر و پلیکان پدر هم همیشه کل‌کل و دعوا جریان دارد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 4 تا 6 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها و موضوعات هر قسمت برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  در جزیره‌ی کبودان دریاچه‌ی ارومیه، فلامینگوها در تالاب شمالی و پلیکان‌ها در تالاب جنوبی زندگی می‌کنند. در کوچ درناها که توقف کوتاهی در جزیره دارند، بال یکی از جوجه‌ها به اسم کبود توسط عقابی آسیب می‌بیند و از گروهش که به طرف سرزمین‌های شمالی می‌روند، جا می‌ماند. او مجبور است تا بازگشت درناها در فصل سرما، نزد قوی سپیدی بماند. در این مدت او به کمک و راهنمایی قوی سپید سعی می‌کند اختلافات بین پلیکان‌ها و فلامینگوها را حل کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما جوجه پرنده‌ها چگونه به والدین‌شان کمک می‌کردند تا اختلافات‌شان را حل کنند؟
  چقدر با دیدن این سریال با دریاچه‌ی ارومیه و پرنده‌های مختلف آن منطقه آشنا شدید؟ چه اطلاعاتی در مورد این پرنده‌ها به دست آوردید؟
  چه موضوعات دیگری در مورد دریاچه‌ی ارومیه و جزیره‌هایش دوست دارید بدانید؟ چگونه می‌توانید این اطلاعات را به دست آورید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۱