در یک نگاه

(Just Beyond)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی درباره‌ی داستان‌هایی متفاوت از مواجه‌‌ی نوجوانان با موضوعاتی ترسناک، همراه با مفاهیمی چون، انعطاف پذیری، تعادل روانی، دوستی و همکاری

سال: 2021
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان و نوجوانان در هر قسمت به ماجراجویی و کشف موضوعی عجیب می‌پردازند، دوستانی جدید پیدا می‌کنند و یا با دوستان قدیمی خود درگیر می‌شوند، احساس ترس و دلهره را لمس می‌کنند و از حمایت‌های خانواده بهره‌مند می‌شوند. آن‌ها در چالش‌ها، پیروزی و شکست‌های متعددی را تجربه می‌کنند که به درک توانایی‌هایشان کمک می‌کند. در یکی از قسمت‌ها، دغدغه‌های ورونیکا از جانب والدین درک نمی‌شود. او با ذهنیت مدیر مدرسه مخالفت می‌کند و تلاش می‌کند از سایر دخترانی که شستشوی مغزی شده‌اند حمایت کند. در داستانی دیگر، دو پسر نوجوان با وجود ترس زیادی که از پدر و مادرشان دارند باز هم به تلاش برای فهمیدن راز رفتاری‌های عجیب آن‌ها ادامه می‌دهند.
  نوجوانان در هر قسمت برای رسیدن به حقیقت تلاش می‌کنند و مهارت‌هات تفکر خلاق، برقراری ارتباط و تعادل روانی در داستان‌ها پررنگ است. ورونیکا دختری باهوش و آگاه است
  موضوعاتی مانند مرگ والدین، مصرف مشروبات الکلی و درگیری‌های روانی در سریال وجود دارد.
  در سریال از کلمات و عباراتی مانند خل و چل، شورشی، بی فکر، احمق، دهن گشادتو ببند، همه پدر مادرا انقدر ضایع اند و ... استفاده شده است. همچنین در موقعیت‌های زیادی نوجوانان همدیگر را مسخره می‌کنند و یا رفتاری توهین‌آمیز دارند. دخترهای مدرسه آدامس جویدن ورونیکا را به مدیر لو می‌دهند. ورونیکا برای مخالف با مدیر مدرسه آدامس خود را روی درب مدرسه می‌چسباند.
  در سریال درباره‌ی موضوعاتی مانند تبعات مصرف زیاد گوشت قرمز برای کره زمین، گیاه‌خواری، فواید صفحات خورشیدی و ... صحبت می‌شود.
  ورونیکا با دختری در مدرسه بر سر گوش دادن موسیقی درگیری لفظی دارد. او شبانه و در تاریکی قصد فرار از مدرسه را دارد که با دیدن فردی در تاریکی می‌ترسد. دختری را به صندلی می‌بندد و با گذاشتن دستگاهی بر سر او علاوه بر تغییر شکل موهایش تفکرات ذهنی او را هم تغییر می‌دهند. مدیر مدرسه‌ی جدید، ورونیکا را دختری شورشی می‌داند. هدر از شنیدن موسیقی عصبی می‌شود و رفتارش به قبل از شستشوی مغزی بازمی‌گردد. مدیر مدرسه به زور بچه‌ها را به اتاق شستشوی مغری می‌برد با تندی و درگیری فیزیکی با آن‌ها رفتار می‌کند. در قسمتی دیگر از سریال دو پسر نوجوان درباره‌ی کشتن هم در بازی‌های خشن صحبت می‌کنند. آن‌ها از دیدن پدر و مادرشان در حال جادوگری وحشت می‌کنند. مغازه‌دار به آن‌ها می‌گوید که پدر و مادر شما آدم فضایی‌هایی هستند که پدر و مادر اصلی شما را به عنوان پیش غذا خورده‌اند. دست پدر و مادرها تبدیل به شاخک هشت‌پا می‌شود. در همه‌ی قسمت‌ها موضوعاتی ترسناک مانند وجود هیولاها، شنیدن صداهایی ترسناک و مرگ والدین وجود دارد که ممکن است برای کودکان و نوجوانان دلهره‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال”دریک نگاه” بر اساس رمانی با همین نام، نوشته «آر ال استاین» ساخته شده است. هر قسمت از این سریال موضوعی متفاوت دارد و چالش‌های ترسناک و عجیبی از دوران دبیرستان نوجوانان را روایت می‌کند. تمامی داستان‌ها فراتر از اتفاقات دنیای واقعی‌اند و محتوایی ماوراءالطبیعه دارند. شخصیت‌های اصلی این سریال نوجوانانی دبیرستانی هستند که با چالشی عجیب‌وغریب مانند پدر و مادر فضایی، حضور هیولا در خانه و … روبه‌رو شده‌اند و حال باید این چالش‌ها را با کمک دوستان و یا خانواده‌ها حل کنند. آن‌ها در این مسیر مهارت‌هایی چون انعطاف پذیری، تعادل روانی، مدیریت احساسات و دوستی را تمرین می‌کنند. در سریال موضوعاتی مانند حفاظت از محیط زیست، فواید صفحات خورشیدی، تبعات مصرف گوشت برای کره زمین پررنگ شده است.
  در هر قسمت از این سریال صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد، اما تقریباً همه‌ی قسمت‌ها پایانی خوش دارند. وجود هیولاها، تبدیل شدن به آدم فضایی، تغییر فیزیکی اندام بدن، حضور در فضاهای تاریک و ترسناک و شنیدن صداهایی عجیب در داستان تکرار می‌شود. در یکی از قسمت‌ها نوجوانان دختر به صندلی بسته می‌شوند و با دستگاهی عجیب آن‌ها را شستشوی مغزی می‌دهند. نوجوانان با مرگ والدین خود روبه‌رو می‌شوند و یا آن‌ها را در حالاتی ترسناک می‌بینند. همچنین در برخی از موقعیت‌ها روابط عاشقانه‌ای بین شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد.

  چکیده داستان

  در هر قسمت از سریال داستانی متفاوت روایت می‌شود و تمامی اتفاقات فراتر از داستان‌های دنیای واقعی‌اند. در یکی از قسمت‌ها، ورونیکا دختری دبیرستانی است که والدینش او را به مدرسه‌ی دختران شورشی می‌فرستند تا رفتارهایش را اصلاح کنند. او در مدرسه متوجه می‌شود که مدیر مدرسه با دستگاهی مخصوص دانش آموزان را شستشوی مغزی می‌دهد. در داستانی دیگر، دو نوجوان متوجه می‌شوند والدینشان آدم فضایی‌اند و بعد از کنجکاوی درباره‌ی آن‌ها در می‌یابند خود نیز آدم فضایی‌هایی هستند که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند. سریال فضایی عجیب‌وغریب، ترسناک و ماوراءالطبیعه دارد و تنها موضوع مشترک در همه‌ی قسمت‌ها، تجربه‌های نوجوانان از اتفاقات دوران بلوغ است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام داستان از این سریال برای شما جذاب‌تر بود؟ چرا؟
  اگر شما به جای ورونیکا بودید چگونه رفتارهای مدیر مدرسه را به والدین خود اطلاع می‌دادید؟
  به نظر شما آدم فضایی‌ها وجود دارند؟ استدلال شما چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  کارگردان David Katzenberg، Marc Webb
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۲۴
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو ۲۰th Century Fox Television، ۲۰th Television، Boom! Studios، KatzSmith Productions
  بازیگران آرجون آتالی، سدریک جو، گابریل بتمن
  سال انتشار ۲۰۲۱