دنیای شگفت‌انگیز گامبال

(The Amazing World of Gumball)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی بچه گربه‌ای ۱۲ ساله و ماجراجویی‌های او در کنار بهترین دوست و اعضای خانواده‌اش در دنیایی فانتزی

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین گامبال و داروین، ماجراهایی که برای آن‌ها اتفاق می‌افتد و دردسرهایی که درست می‌کنند، چالش‌های آن‌ها در خانواده و مدرسه و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای که برای حل مسائل پیدا می‌کنند، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  پدر گامبال گاهی با لباس زیر در خانه می‌چرخد و وقتی خم می‌شود باسنش پیدا می‌شود. در بعضی قسمت‌ها به ماجراهای عاشقانه بین شخصیت‌ها و دوست‌دختر و دوست‌پسر اشاره می‌شود. در یک قسمت گامبال و داروین برای جراحی زیبایی و بوتاکس اقدام می‌کنند و در قسمتی دیگر، گامبال به‌خاطر این‌که مادربزرگش لب‌های او را بوسیده، حال بدی پیدا می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده مثل دیوونه شدی؟، خنگه، مزخرف نگو، چه خاکی تو سرمون بریزیم؟، دهنت رو ببند، احمقانه،‌ فضول و می‌کشمت. کلمات بزرگسالانه‌ای مثل ایول، دمت گرم یا وللش هم استفاده شده و در بعضی موقعیت‌ها به باد گلو و معده اشاره می‌شود.
  شخصیت‌ها مدام در موقعیت‌هایی مثل سقوط و پرت شدن و اصابت به در و دیوار قرار می‌گیرند. بین آن‌ها درگیری و زدوخورد زیاد است. مادر خانواده وقتی عصبی می‌شود با مشت به دیوار می‌کوبد یا وسایل خانه را به اطراف پرت می‌کند. در یک قسمت، گامبال از این‌که مادرش گیر یک سگ وحشی بیفتد استقبال می‌کند و ترجیح می‌دهد برای کمک به او کاری نکند. بی‌تفاوتی‌های این چنینی در ارتباط با دوستان و اعضای خانواده در سریال پرشمارند و از آن‌جایی که همه‌ی این موقعیت‌ها فانتزی و کارتونی‌اند و پیامد غیرقابل جبرانی برای شخصیت‌ها به همراه ندارند، نه‌تنها ترس و انزجار ایجاد نمی‌کنند بلکه خوشایند و لذت‌بخش‌اند و این می‌تواند اثرگذاری و تقلید‌پذیری‌شان را بیشتر کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی بچه گربه‌‌ی ۱۲ ساله‌ای به نام گامبال است که با خانواده و دوستانش در شهر خیالی المور زندگی می‌کند. او در هر قسمت با دردسری مواجه می‌شود که آرامش او را به هم می‌ریزد و او را مجبور می‌کند تا با همراهی بهترین دوست و برادرخوانده‌اش،‌ داروین، راه حلی خلاقانه برای حل مسئله‌اش پیدا کند. موقعیت‌های فانتزی و بی‌معنایی که گامبال در آن‌ها قرار می‌گیرد و روش‌های غیرمعمولی که او و داروین برای مواجهه با این موقعیت‌ها به کار می‌گیرند، همچنین فضای خیالی شهر و موجودات عجیب‌غریب ساکن در آن، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر جالب و خیال‌انگیز باشند؛ هرچند خیلی از این موقعیت‌ها به تجربه‌های زیسته‌ی عموم کودکان ارتباطی ندارند.
  در طول سریال، شخصیت‌ها مدام در موقعیت‌هایی مثل سقوط و پرت شدن و اصابت به در و دیوار قرار می‌گیرند و درگیری و زدوخورد بین آن‌ها زیاد است. ارتباط بین اعضای خانواده سرد و بدون احساس است و به نظر می‌رسد احساس تعلقی بین آن‌ها وجود ندارد. مادر خانواده وقتی عصبی می‌شود با مشت به دیوار می‌کوبد یا وسایل خانه را به اطراف پرت می‌کند و گامبال از این‌که او را در موقعیت‌های ناخوشایند ببیند ناراحت نمی‌شود. از آن‌جایی که همه‌ی این موقعیت‌ها فانتزی و کارتونی‌اند و پیامد غیرقابل جبرانی برای شخصیت‌ها به همراه ندارند، نه‌تنها ترس و انزجار ایجاد نمی‌کنند، بلکه خوشایند و لذت‌بخش‌اند و این می‌تواند اثرگذاری و تقلید‌پذیری‌شان را بیشتر کند. خیلی از موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها در آن‌ها قرار می‌گیرند، به دنیای کودکان ارتباطی ندارند؛ مثلاً در بعضی قسمت‌ها به ماجراهای عاشقانه بین شخصیت‌ها یا موضوعاتی مثل بوتاکس و جراحی زیبایی اشاره می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گامبال یک گربه‌ی ۱۲ ساله‌ی آبی‌رنگ است که همراه مادر و پدر و خواهرش زندگی می‌کند. مادر او هم گربه است و پدر و خواهرش خرگوش‌اند. بهترین دوست گامبال داروین است که قبلاً یک ماهی قرمز بوده و الان به عنوان فرزندخوانده با آن‌ها زندگی می‌کند. داستان‌ها در شهر خیالی المور اتفاق می‌افتند؛ جایی که حیوانات، اشیا و وسایل، دایناسورها، بادام‌‌زمینی‌ها و سایر موجودات عجیب‌‌غریب در آن زندگی می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این سریال برای شما جالب است؟ فضای فانتزی و عجیب‌غریب آن را دوست دارید؟
  به نظرتان گامبال چه احساسی نسبت به خانواده‌اش دارد؟ رابطه‌ی او با مادر و پدرش چگونه است؟
  فکر می‌کنید چه چیزهایی در این سریال برای کودکان مناسب نیست؟ در خانه‌ی شما قوانینی برای تماشای فیلم و سریال‌ها وجود دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۶
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۴۰
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۱