دنیای فرشته‌ها

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی از رابطه‌ی پیرمردی با نوه‌ها و نتیجه‌هایش، تجربه‌ها و گفتگوهای آن‌ها با هم و تلاش برای فهم بهتر یکدیگر

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های نتیجه‌های آقاجون و ارتباط آن‌ها با هم برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  آقاجون مهربان است و با بچه‌ها با ادب و احترام رفتار می‌کند.
  نوستالژی گذشته و اشاره به این‌که قدیم‌ها همه چیز خیلی بهتر بود، در سریال پررنگ است. بسیاری از موقعیت‌ها از دید بزرگسالی که در رؤیای بازگشت به گذشته سر می‌کند، به تصویر کشیده شده‌اند.
  زبان سریال در بعضی صحنه‌ها همراه با تندی یا سرزنش است: شلوغش کردی، دست نزن، نکن، چرا سر و ریختت این شکلیه؟ می‌بینی چی کار کردی؟ قدیما از این کارا نمی‌کردن. از کلماتی مثل «خفن» استفاده شده است. اشارات جنسیتی وجود دارد: بیچاره مادرشون که باید این همه غذا براشون درست کنه. دختر عروسکی با لهجه‌ای حرف می‌زند که به جای خاصی تعلق ندارد و فهم گفتارش را برای کودکان کوچک‌تر دشوار می‌کند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل شجره‌ی خانوادگی، نوروز، و آینده آشنا می‌شوند.
  در صحنه‌ای صدای انفجار از بیرون می‌آید و گفته می‌شود ترقه است. در یک صحنه هم آقاجون آزمایشی می‌کند که لوله‌ی آزمایش منفجر می‌شود و محتویات آن به سر و صورتش می‌پاشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که با تلفیق تکنیک‌های رئال و عروسکی ساخته شده، ماجراهای پیرمردی به نام آقاجون است که با نوه‌ها و نتیجه‌های کوچک و بزرگش بازی می‌کند، برایشان شعر می‌خواند و گاهی هم سعی می‌کند با اختراعاتش آن‌ها را خوشحال و شگفت‌زده کند. در این سریال سعی شده ارتباط بین بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها و رابطه‌ی مثبت بین نسل‌ها به تصویر کشیده شود اما بیشتر موقعیت‌های سریال از منظر بزرگسالان طراحی شده و دنیای موردعلاقه‌ی آن‌ها در ارتباط با کودکان را به نمایش می‌گذارند. آقاجون با تعریف کردن خاطراتی از گذشته، تجربه‌های خود را با کودکان امروزی مقایسه می‌کند و به ستایش کودکی خود می‌پردازد.
  بخش قابل توجهی از داستان‌های این سریال از نگاه بزرگسالان نوشته شده و نمایانگر ذهنیت مورد علاقه‌ی بزرگ‌ترها درباره‌ی رابطه‌ی کودک و بزرگسال است. نوستالژی گذشته و حسرت روزهای رفته را خوردن و نقد رفتارها و آیین‌های امروزی در مقایسه با سنت‌های خوب گذشته، از بخش‌های پرتکرار در این سریال‌اند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آقاجون مخترع است و با نوه‌ها و نتیجه‌های کوچک و بزرگش بازی می‌کند، شعر می‌خواند و گاهی هم برایشان چیزهایی می‌سازد. آن‌ها در تدارک رسیدن نوروزند. دو عروسک به نام‌های چاینده و سرماگلی نیز به جمع آن‌ها اضافه می‌شوند. چاینده از آینده آمده و سرماگلی هم یکی از نوه‌های ننه‌سرما است که دوست دارد بهار را ببیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آقاجون شما را یاد کسی می‌اندازد؟ شما پدربزرگ یا مادربزرگ مادر و پدرتان را دیده‌اید؟
  تابه‌حال شده با مادربزرگ و پدربزرگ‌تان بازی کنید؟ بازی با آن‌ها چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با بازی با مامان و بابا دارد؟
  این سریال را دوست دارید؟ دل‌تان می‌خواهد بقیه‌ی قسمت‌های آن را هم ببینید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","کمدی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۹۴