دهکده‌ی بُزابُزا

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی بزغاله‌های یک دهکده، زندگی شادشان در کنار هم و بزرگ‌ترها و تلاش برای غلبه بر نقشه‌های گرگ بدجنس

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بزغاله‌ها با هم و با بزرگ‌ترها و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه‌اند.
  بزغاله‌ها مهربان و کنجکاوند. به یکدیگر کمک می‌کنند. حتی وقتی گرگ مریض شده برای خوب شدن او تلاش می‌کنند. حکیم‌باشی حمایتگر و مسئول است و هر جا بقیه به کمک نیاز داشته باشند دریغ نمی‌کند. رفتار او با بزغاله‌ها محترمانه و همراه با صبوری است.
  از عبارات بزرگسالانه زیاد استفاده شده: رفته تو لک، باصفا،‌ آب و نمکش کم شده، شکارش خوش‌نمک باشه خودشم خوش‌نمک می‌شه، هر چیزی حکمتی داره، چشمت نزنم. یکی از بزغاله‌ها که چاق‌تر از بقیه است، چاقاله نام دارد. از کلمه‌ی «شکمو» برای تحقیر استفاده می‌شود. لحن شخصیت‌ها گاهی تمسخرآمیز یا همراه با تهدید است.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند: بزغاله‌ها برای پیدا کردن گرگ به غار تاریکی می‌روند، گرگ در قسمت‌های مختلف برای خوردن بزها و بزغاله‌ها نقشه می‌کشد، بزغاله‌ای با چوب گرگ را می‌زند، دستیار گرگ بزغاله‌ای را می‌دزدد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، ماجراهای تعدادی بزغاله است که همراه با خانواده‌هایشان در دهکده‌ای زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز به گشت‌وگذار در دشت و چمنزار می‌روند و با اتفاقات تازه‌ای روبه‌رو می‌شوند. گاهی نیاز به پزشک پیدا می‌کنند و حکیم‌باشی به آن‌ها کمک می‌کند، گاهی گرفتار نقشه‌های گرگ بدجنس می‌شوند و گاهی می‌خواهند به بزرگ‌ترها کمک کنند یا به دنبال آرزوهایشان بروند. آن‌ها در همه‌‌ی این ماجراها به یکدیگر کمک می‌کنند، از راهنمایی‌های بزرگ‌ترها، به ‌خصوص حکیم‌‌باشی استفاده می‌کنند و نسبت به یکدیگر و محیط اطراف‌شان احساس مسئولیت می‌کنند.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت است و غیر از بعضی صحنه‌ها که گرگ برای خوردن بزها نقشه می‌کشد، روابط بقیه‌ی حیوانات با هم دوستانه است. یکی از نکاتی که والدین باید در مورد این سریال مورد توجه قرار دهند این است که از کلمات و عبارات بزرگسالانه که در زبان کودکان بی‌معنا و غیرقابل ارتباط‌اند، زیاد استفاده شده است؛ عباراتی مثل باصفا، چشمت زدن، حکمتی داره. استفاده از این جملات ممکن است ارتباط با داستان‌ها را برای کوچک‌ترها دشوار کند و حضور والدین می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. همچنین ممکن است کودکان بعضی از آن‌ها را تقلید و استفاده کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بزبزکان به همراه خانوده‌هایشان و پزشکی به نام حکیم‌باشی در دهکده‌ای زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با ماجراهای مختلفی سروکله می‌زنند و گرگ بدجنسی هم در این میان، برایشان دردسر درست می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز بزغاله‌ها با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله را حل کردند؟
  به نظر شما بزبزکان با هم دوست‌اند؟ به چه کسی می‌گوییم دوست؟ شما با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کنید؟
  به نظرتان بزغاله‌ها و گرگول می‌توانند با هم دوست باشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۹۱