دهکده‌ی کتاب داستان

(Super Why!)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی قهرمان‌هایی کوچک و تلاش و کار گروهی آن‌ها برای حل مسائل، همراه با آموزش حروف و کلمات انگلیسی

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی شخصیت‌ها با هم و همکاری و فعالیت گروهی‌شان برای حل مسائل، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  همه‌ی شخصیت‌ها کنجکاو و جستجوگرند، برای حل مسائل‌شان تلاش می‌کنند و به یکدیگر نیز کمک می‌کنند تا جواب سؤالات‌شان را پیدا کنند. آن‌ها مهربان و همدل‌اند و روابط دوستانه و احترام‌آمیزی با هم دارند و به عنوان یک تیم، خوب و هماهنگ عمل می‌کنند.
  مسئله‌هایی که در نسخه‌ی اصلی قابل فهم‌اند (مثلاً مسئله‌هایی که به تلفظ اشتباه کلمات مربوط می‌شوند) در نسخه‌ی دوبله بی‌معنا شده‌اند و ممکن است کودکان را سردرگم کنند. همچنین، بسیاری از کلماتی که در نسخه‌ی اصلی استفاده شده‌اند، در دوبله به اشتباه ترجمه شده‌اند.
  در نسخه‌ی اصلی، حروف انگلیسی، هجی کردن حروف و کلمات، و کلمات مترادف و متضاد معرفی می‌شوند و سعی می‌شود در قالب داستان، به مهارت‌های خواندن کودکان پیش از دبستان پرداخته شود. این اتفاق در نسخه‌ی دوبله نمی‌افتد و تنها ممکن است کودکان با حروف انگلیسی آشنا شوند. همچنین، به مهارت‌هایی مانند شناسایی مسئله و بیان آن، پرسشگری و حل مسئله نیز پرداخته می‌شود.
  گاهی فضای تعلیق در داستان‌ها پیش می‌آید که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و با هدف آموزش مهارت‌های خواندن در زبان انگلیسی به کودکان پیش از دبستان ساخته شده، در فارسی، دهکده‌ی کتاب داستان نام گرفته است. در هر قسمت چند قهرمان کوچک، با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و با رفتن به دنیای کتاب‌های داستان، راه‌حلی برای آن پیدا می‌کنند. آن‌ها در خلال حل این مسائل، فرصت‌هایی برای هجی کردن حروف و کلمات و خواندن آن‌ها پیدا می‌کنند. همچنین، مهارت‌هایی مانند تشخیص و بیان مسئله، پرسش‌گری، کار گروهی و حل مسئله را نیز تمرین می‌کنند.
  در نسخه‌ی اصلی که برای آموزش زبان انگلیسی طراحی شده، حروف و کلمات تکرار می‌شوند و از مخاطب هم خواسته می‌شود در این کار مشارکت کند. همچنین، بخشی از مسائلی که برای شخصیت‌ها پیش می‌آیند، به موضوعات زبانی مربوط می‌شوند. ولی در نسخه‌ی دوبله این اتفاق نمی‌افتد یا بسیار گنگ و به هم ریخته می‌افتد؛ گاهی کلمات به انگلیسی گفته می‌شوند و گاهی به فارسی. مسئله‌های زبانی که در انگلیسی معنادارند، در فارسی بی‌معنا می‌شوند و ممکن است کودکان را گیج و سردرگم کنند و درک خط سیر داستان را برای آن‌ها دشوار کنند. به هم‌ریختگی‌های نسخه‌ی دوبله و ترجمه‌ی سلیقه‌ای و بی‌دقت کلمات و عبارات، به انسجام داستان‌ها لطمه وارد کرده و روابط معنادار بین بخش‌های مختلف هر قسمت را از بین برده است. مدت زمان هر قسمت هم که حدود ۳۰ دقیقه است، برای کودکان پیش از دبستان طولانی است و می‌تواند خسته و بی‌حوصله‌شان کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در دنیایی خیالی که دهکده‌ی کتاب‌داستان نام دارد، پسربچه‌ای به نام وایِت همراه با دوستانش زندگی می‌کند. در هر قسمت، یکی از شخصیت‌ها با مسئله‌ای مواجه می‌شود و وایِت با یک تماس تلفنی از ماجرا باخبر می‌شود. شخصیت‌ها در کلوپ کتاب دور هم جمع می‌شوند و خودشان را معرفی می‌کنند و از بیننده‌ها هم می‌خواهند خودشان را معرفی کنند. بعد، مسئله طرح می‌شود و شخصیتی که با آن مواجه شده، درباره‌اش بیشتر توضیح می‌دهد. شخصیت‌ها برای حل مسئله به سراغ داستانی می‌روند که در آن مسئله‌ای مشابه با مسئله‌ی شخصیت داستان روایت شده است. وایِت داستان کتاب را صفحه به صفحه می‌خواند و شخصیت‌ها به نقش‌های ابرقهرمانی‌شان تبدیل می‌شوند و وارد داستان می‌شوند. بعد از رسیدن به پاسخ، دوباره شخصیت‌ها به حالت واقعی خود برمی‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان امروز در مورد چه مسئله‌ای بود؟ هر کس برای حل مسئله چه کاری انجام داد؟
  امروز با چه حروفی آشنا شدید؟ یاد گرفتن حروف انگلیسی را دوست دارید؟
  شخصیت‌ها چگونه مسائل را حل می‌کنند؟ به نظرتان آن‌ها بدون کمک هم می‌توانند مسئله‌ها را حل کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۲۰۰۷