دورای جستجوگر

(Dora the Explorer)
thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی دختری جستجوگر و دوستش میمون، با طرح سؤال‌هایی از بینندگان و ترغیب آن‌ها به تعامل

سال: 2000
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و میل به شناخت جهان اطراف، در جهان کودکان معنادار و پررنگ است. ارتباط دورا با میمون هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  دورا کنجکاو، مصمم و جسور است. رویکرد او در مواجهه با مسائل، مثبت و سازنده است. رابطه‌ی او با بوتس و دیگران دوستانه است. دورا و بوتس برای پیدا کردن جواب به هم کمک می‌کنند.
  محصولات زیادی با شخصیت دورا در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  نسخه‌ی اصلی این سریال به زبان انگلیسی و اسپانیایی است. دورا بعضی کلمات و عبارات را به زبان اسپانیایی تکرار می‌کند؛ این موضوع ممکن است کودکانی را که به‌‌تازگی در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، گیج و سردرگم کند.
  بخش عمده‌ی آموزش‌های این سریال، آموزش زبان است و می‌تواند به یادگیری زبان انگلیسی در کودکان فارسی ‌زبان کمک کند. همچنین معماها و مسائلی در طول سریال طرح می‌شوند که کودکان را به فکر کردن تشویق می‌کنند؛ این مسائل به محیط زندگی، طبیعت، نقشه‌خوانی، فصل‌ها و سایر موضوعات روزمره و ساده‌ی زندگی مربوط‌اند.
  بعضی از مسائل و ماجراجویی‌هایی که در این سریال طرح می‌شوند، ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترسانند. برای مثال، یکی از مسائل دورا روباهی نقاب‌دار به نام سوآیپر است که کارش دزدی اموال دورا یا دیگران است. دورا و بوتس باید جلوی این کار او را بگیرند و کالاهای دزدی را پیدا کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و دوبعدی ساخته شده، یک برنامه‌ی دوزبانه و متمرکز بر آموزش زبان اسپانیایی است. ماجراها درباره‌ی دختری آمریکایی‌-هیسپانیک به نام دورا است که کنجکاو و عاشق جستجوگری است. در هر قسمت، او به همراه کوله‌پشتی سخنگوی خود و میمونی به نام بوتس، راهی سفر و گشت‌وگذار می‌شوند و با مکان‌های مختلف، وقایع، موانع و معماهایی مواجه می‌شوند که به کمک هم، آن‌ها را حل می‌کنند و در برخی موارد از بینندگان برنامه هم کمک می‌خواهند. نسخه‌ی اصلی این سریال به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی است و دورا برای آموزش زبان اسپانیایی به کودکان، بعضی کلمات و عبارات را به این زبان تکرار می‌کند. در نسخه‌ی فارسی، دورا کلمات و عباراتی را به انگلیسی تکرار می‌کند.
  بخش عمده‌ی محتوای این سریال، محتوای زبانی است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد. از طرفی، آموزش‌های غیرزبانی سریال خیلی ساده‌اند و کلمات و عباراتی که دورا از بینندگان می‌خواهد تکرار کنند، گاهی بارها و بارها تکرار می‌شوند. این موضوعات ممکن است برای کودکان کمی بزرگ‌تر خسته‌کننده باشند. پیشنهاد می‌شود والدین کودکان زیر ۴ سال، کودکان‌شان را در تماشای این سریال همراهی کنند تا در صورت لزوم، در مورد محتوا و درخواست‌های دورا از کودکان، برایشان توضیحاتی بدهند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی دختری به نام دورا است که عاشق ماجراجویی و جستجو است. در هر قسمت، او به همراه کوله‌پشتی سخنگوی خود و میمونی به نام بوتس، در سفرها و ماجراجویی‌هایشان با مکان‌های مختلف، وقایع، موانع و معماهایی مواجه می‌شوند که به کمک هم، آن‌ها را حل می‌کنند و در برخی موارد از بینندگان برنامه هم کمک می‌خواهند. یکی از مسائل دورا و بوتس در سفرهای ماجراجویانه‌شان، روباهی نقاب‌دار به نام سوآیپر است که کارش دزدی اموال او یا دیگران است. دورا و بوتس باید جلوی این کار او را بگیرند و کالاهای دزدی را پیدا کنند. یک مشکل دیگر، ترول اخموی پیر است که زیر پل زندگی می‌کند و هر بار، برای این‌که به دورا و بوتس اجازه‌ی عبور بدهد، برایشان یک چیستان مطرح می‌کند که ببیندگان هم باید در حل آن به دورا کمک کنند. ببیندگان این برنامه، در انتخاب مسیر سفر هم به دورا و بوتس کمک می‌کنند. در انتها، دورا به مقصد می‌رسد و همه‌ی معماها و مشکلات را حل می‌کند و ترانه‌ای با عنوان «ما موفق شدیم» را می‌خواند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چقدر این برنامه را دوست دارید؟ چه چیزهایی در این برنامه را دوست دارید؟ مثلاً سؤال‌های دورا از بیننده‌ها، بازیگوشی‌های بوتس، کوله‌ی سخنگو،‌ نقشه؟
  دوست دارید مثل دورا ماجراجویی کنید؟ کجاها را می‌توانید برای ماجراجویی انتخاب کنید؟ برای این کار به چه وسایلی نیاز دارید؟
  دوست دارید چه کسانی برای ماجراجویی همراه‌تان باشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۸
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۷۲
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۰