دور دنیا در هشتاد روز

(Around the World with Willy Fog)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر مردی ثروتمند به همراه خدمتکارش به دور دنیا و آشنایی با سبک زندگی و آداب و رسوم کشورهای مختلف

سال: 1981
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سفر ویلی فاگ سرشار از ماجراجویی و شگفتی است. تجربه‌ی ویلی فاگ و همراهانش در این سفر از امید و ناامیدی و دوستی، در دنیای کودکی معنادار است؛ اگرچه شخصیت کودکی در سریال وجود ندارد.
  ویلی فاگ فردی وقت‌شناس، منظم و اهل برنامه‌ریزی است. او در عملی کردن برنامه‌ی سفر خود پشتکار دارد و تا آخرین لحظه ناامید نمی‌شود. همچنین، با اخلاق خوب و رعایت احترام در کشورهای مختلف دوستانی پیدا می‌کند. او و همراهانش هر جا که بتوانند، به دیگران کمک می‌کنند، شجاعانه به استقبال خطر می‌روند و کاری که فکر می‌کنند درست است، انجام می‌دهند.
  در صحنه‌های متعددی شخصیت‌ها سیگار یا پیپ می‌کشند. گاهی نیز در حال نوشیدن دیده می‌شوند؛ هرچند مشخص نمی‌شود چه می‌نوشند.
  مواردی از تمسخر در سریال وجود دارد و گاهی برخی شخصیت‌ها سر دستیاران خود فریاد می‌زنند.
  ویلی فاگ در سفرهای خود از محل‌ها و بناهای مشهور کشورهای مختلف عبور می‌کند و در مورد برخی از آداب و رسوم‌شان صحبت می‌کند.
  در قسمت‌های متعدد، صحنه‌هایی از تعقیب و گریز، دعوا و درگیری و گاز گرفتن وجود دارد؛ اگرچه کسی آسیب جدی نمی‌بیند اما در بسیاری از صحنه‌ها سر شخصیت‌ها بر اثر ضربه ورم می‌کند. فاگ و دوستانش در خطر قرار می‌گیرند و با بدخواهانشان درگیر می‌شوند. ویلی فاگ در صحنه‌های متعددی برای دفاع از خود از چوب‌دستی‌اش استفاده می‌کند. در برخی قسمت‌ها، شخصیت‌ها از روح یا سروصداهای مرموز می‌ترسند یا به سمت فاگ و دوستانش با تیر و کمان، نیزه و شمشیر حمله می‌کنند. گرگ بدجنس در هر قسمت تغییر چهره می‌دهد و با دزدی و کلاهبرداری قصد دارد سفر ویلی فاگ را مختل کند. کارآگاه و دستیارش هم که فاگ را تعقیب می‌کنند، همیشه بدشانسی می‌آورند یا جا می‌مانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دور دنیا با ویلی فاگ یا دور دنیا در هشتاد روز یک سریال انیمیشنی دوبعدی با اقتباس از رمان دور دنیا در هشتاد روز، نوشته‌ی ژول ورن است. در این اقتباس، شخصیت‌ها به شکل حیوانات مختلفی تصویر شده‌اند؛ از شیر و پلنگ و گربه گرفته تا گرگ و سمور. ویلی فاگ مرد ثروتمندی است که نیمی از ثروتش را بر سر انجام سفر به دور دنیا در هشتاد روز شرط می‌بندد. او برای هر کاری برنامه‌ریزی و زمانبندی دارد؛ با این حال، در سفر با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شود که پیشروی طبق برنامه را دشوار می‌کند. اما او ناامید نمی‌شود و با جدیت برای عملی کردن برنامه‌های خود تلاش می‌کند. ویلی فاگ در سفرهای خود از کشورهای مختلفی عبور می‌کند، دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند و در مورد سبک زندگی و آداب و رسوم آن‌ها اطلاعات یا تجربیاتی کسب می‌کند. اخلاق و منش خوب او باعث جلب اعتماد و احترام همه می‌شود.
  در قسمت‌های متعدد، صحنه‌هایی از تعقیب و گریز، دعوا و درگیری، و زدوخورد وجود دارد. ویلی فاگ و دوستانش در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرند و برای نجات خود یا دیگران تلاش می‌کنند. گرگ بدجنسی در تمام طول سفر سعی می‌کند با حقه‌بازی برنامه‌ی سفر فاگ را مختل کند. کارآگاه و دستیارش هم که فاگ را تعقیب می‌کنند، همیشه بدشانسی می‌آورند. گاهی برخی شخصیت‌ها دیگران را مسخره می‌کنند یا سر دستیاران‌شان فریاد می‌زنند. به علاوه، در صحنه‌های متعددی شخصیت‌ها سیگار یا پیپ می‌کشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی احساسات و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  با مطرح شدن ماجرای دزدی از بانک انگلیس و گمانه‌زنی درباره‌ی خروج سارق از کشور، ویلی فاگ اعلام می‌کند می‌توان دور دنیا را در هشتاد روز طی کرد و نیمی از ثروتش را بر سر موفقیتش در انجام آن شرط می‌بندد. او و خدمتکارش در این سفر با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند اما او برنامه‌ریزی و زمانبندی دقیقی دارد. در این سفر، دو مأمور اسکاتلند یارد به گمان این‌که او همان دزد بانک انگلیس است، او را تعقیب می‌کنند تا سرنخی برای اثبات آن پیدا کنند. یک گرگ خرابکار نیز اجیر شده تا برنامه‌های او را مختل کند و او شرط را ببازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما تا به حال به کجاها سفر کرده‌اید؟ در این سفرها از چه جاهایی دیدن کرده‌اید؟
  به نظر شما، کدام ویژگی ویلی فاگ باعث می‌شد همه به او احترام بگذارند؟
  چه چیزی در این سریال را دوست دارید؟ به نظرتان این سریال قدیمی با کارتون‌های امروزی چه تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۶
  سال انتشار ۱۹۸۱