دوستان جنگل

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی حیواناتی در جنگل، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 1386
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های ساده و روزمره‌ی دوستان جنگل، قهر و آشتی‌ها، خرابکاری‌ها، روابط‌شان با هم و با خانواده‌هایشان، همگی در جهان کودکان خردسال معنادارند.
  حیوانات با هم مهربان‌اند و در موقعیت‌های مختلف از هم حمایت می‌کنند.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا یا تهدیدآمیز استفاده شده: شکمو، بی‌معرفت، دست و پا چلفتی، از این دسته گلا به آب ندی، بدجنس، حساب‌تون رو می‌رسم، پدرت بفهمه تنبیهت می‌کنه. بعضی از کلمات و عبارات نیز نسبت به سن کودکان، سنگین یا نامناسب‌اند: دل‌انگیز، روح‌نواز، سرت کلاه می‌ره، جبران کنم، تلافی کن.
  به اسامی بعضی از حیوانات جنگل اشاره می‌شود.
  هر از گاهی شکارچی به جنگل می‌آید و آرامش حیوانات به هم می‌ریزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی حیواناتی است که در جنگل زندگی می‌کنند. شیر، الاغ، زرافه، خرگوش، فیل و گراز با هم دوست‌اند و هر روز اتفاقاتی برایشان می‌افتد که طی آن‌ها، چیزهایی درباره‌ی رفتار درست، اخلاق، ارتباط با هم و دیگر موضوعات مربوط به زندگی یاد می‌گیرند. موضوعاتی که این حیوانات درگیر آن‌ها می‌شوند، قهر و آشتی‌ها، خرابکاری‌ها، و روابط‌شان با هم و با خانواده‌هایشان، همگی در جهان خردسالان معنادار و قابل ارتباط‌اند. قصه‌های هر قسمت خطی و ساده‌اند؛ به این صورت که موضوع شروع می‌شود، به آرامی جلو می‌رود، اوج می‌گیرد و با یک نتیجه‌گیری تمام می‌شود.
  موقعیت‌های ترسناک و خشن معمول در این سریال دیده نمی‌شوند ولی بعضی از آموزه‌های مطرح شده در داستان‌ها، مثل این‌که اگر یکی از حیوانات اشتباهی کند توسط والدین تنبیه می‌شود، تداعی‌کننده‌ی شیوه‌های تربیتی‌ای هستند که می‌توانند در کودکان احساس گناه ایجاد کنند. زبان سریال هم در بسیاری از موارد، کمی سنگین‌تر و دشوارتر از زبانی است که برای کودکان خردسال و پیش از دبستان قابل ارتباط است. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد مسیر داستان‌ها و موقعیت‌هایی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زرافه، شیر، گراز، الاغ، فیل و خرگوش با هم در جنگل زندگی می‌کنند. آن‌ها دوستان خوبی برای هم هستند و هر روز ماجراهای مختلفی را پشت سر می‌گذارند. هر از گاهی یک شکارچی به جنگل می‌آید و برای آن‌ها مزاحمت ایجاد می‌کند ولی آن‌ها با کمک هم از دست شکارچی فرار می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ چه چیزهایی در داستان‌ها یا کلاً در این سریال برایتان جالب‌اند؟
  در این سریال با چه حیواناتی آشنا شدید؟ این حیوانات را در زندگی واقعی هم دیده‌اید؟ کجا می‌توانید آن‌ها را ببینید؟
  رابطه‌ی دوستان جنگل با هم چگونه است؟ آن‌ها با هم چه رفتارهایی می‌کنند که دوست به نظر می‌رسند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۴
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۸۶