دوستان لگویی

(Lego Friends)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی ۵ دختر نوجوان در شهری لگویی و ماجراهای روزانه‌شان، با هدف آشنایی بیشتر کودکان با محصولات دوستان لگویی

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط میان دخترها، قهر و آشتی‌ها، دغدغه‌ها و مسائلی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه است.
  دختران شاد و مهربان‌اند. هر کدام علایق و دغدغه‌های خاص خودشان را دارند و در عین حال سعی می‌کنند با هم ارتباط گرمی داشته باشند. آن‌ها مسئولیت‌پذیر و حمایتگرند و با دیگران با خوش‌رویی و احترام رفتار می‌کنند.
  از آن‌جایی که دختران نوجوان‌اند، با پسران سر و سری دارند و به هم نگاه‌های معناداری می‌کنند یا از نزدیک بودن و تماس با هم ابراز لذت می‌کنند؛ مثلاً استفانی در آغوش پسری می‌افتد و در خیالش او و خودش را بر لبه‌ی تایتانیک می‌بیند. دخترها سر پسرها به هم حسادت و با هم رقابت می‌کنند. ظاهر و اندام دختران به نواجوانان کاملاً بالغ شبیه است و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌ها و استانداردهای رایج در مورد بدن زنانه است؛ کمر باریک، سینه‌های برجسته و کوچک، پاهای باریک و کشیده و موهای بلند، از ویژگی‌های مشترک هر ۵ دختر است. برند لگو حضور پررنگ و اغواگرانه‌ای در سریال دارد و به نظر می‌رسد این سریال بیشتر با هدف تبلیغ مجموعه‌ی دوستان لگویی از برند لگو ساخته شده و تماشای آن می‌تواند عطش خرید این محصولات را به شکل چشمگیری در دختران افزایش دهد.
  گاهی در ارتباط بین دخترها و پسرها جملاتی شنیده می‌شود؛ مثل تعریف از قیافه و اندام یکدیگر.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دوستان لگویی سریالی انیمیشنی و کامپیوتری و برگرفته از محصولی با همین نام از برند لگو است که ماجراهای روزمره‌ی ۵ دختر نوجوان را به تصویر می‌کشد. آن‌ها دوستان بسیار نزدیکی‌ هستند و مثل بسیاری از نوجوانان، در عین داشتن علایق و شخصیت‌های متفاوت، تجربه‌های مشترکی را از سر می‌گذرانند و از خلال این تجربه‌ها، با چالش‌ها و اختلاف نظرهای زیادی روبه‌رو می‌شوند. اما در نهایت، دوستی‌شان را به همه‌ی موضوعات دیگر ترجیح می‌دهند و سعی می‌کنند با گفتگو و حل کردن مسائل، رابطه‌هایشان را گرم و دوستانه نگه دارند. آن‌ها به کوه و دریا و مزرعه و جاهای مختلف سفر می‌کنند، با هم و با دیگران با مهربانی و احترام رفتار می‌کنند، مسئولیت‌های متنوعی را می‌پذیرند و هر کمکی از دستشان بربیاید، برای خوشحال کردن اطرافیان انجام می‌دهند.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد اما بخش زیادی از ارتباطات و مناسباتی که دختران با آن ها درگیرند، به جهان کودکان بی‌ارتباط است؛ از موضوعات مربوط به رابطه با پسران گرفته تا حسادت‌ها و رقابت‌های جنسی بین‌شان. ظاهر و اندام دختران به نواجوانان کاملاً بالغ شبیه است و تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌ها و استانداردهای رایج در مورد بدن زنانه است. کمر باریک، سینه‌های برجسته و کوچک، پاهای باریک و کشیده و موهای بلند، از ویژگی‌های مشترک هر ۵ دختر است. اندام و لباس‌های زیبا و جذاب‌ دوستان لگویی و زندگی‌های مرفه و بی‌دغدغه‌ی آن‌ها می‌تواند برای بسیاری از دختران کوچک غبطه‌برانگیز باشد و آرزوی داشتن زندگی و ظاهری مانند آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. همچنین به نظر می‌رسد این سریال بیشتر با هدف تبلیغ مجموعه‌ی دوستان لگویی از برند لگو ساخته شده و تماشای آن، علاوه بر الگوسازی در زمینه‌ی اندام و پوشش و سبک زندگی، می‌تواند عطش خرید را هم به شکل چشمگیری در دختران افزایش دهد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند. والدین و کودکان می‌توانند در مورد ظاهر دخترها، سبک زندگی‌شان، دلیل علاقه‌ی دخترها به آن‌ها و خرید محصولات‌شان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دوستان لگویی داستان ۵ دختر نوجوان به نام‌های میا، اما، استفانی، اولیویا و آندریا است که در شهری لگویی زندگی می‌کنند و ماجراهای مختلفی را پشت سر می‌گذارند. هر یک از آن‌ها شخصیت و علایق خاص خودش را دارد؛ از حیوانات گرفته تا هنر و علم و موسیقی. مجموعه‌ی ساختمان‌های لگویی که بخش‌های مختلف شهر را تشکیل می‌دهند (مرکز شهر، حومه، ساحل، مکان‌های تفریحی و کوهستانی) جاهایی‌اند که ماجراجویی‌های این دختران در آن‌ها اتفاق می‌افتند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در سریال‌ها و فیلم‌های مربوط به دوستان لگویی را دوست دارید؟ به نظر شما چرا دختربچه‌ها به این شخصیت‌ها علاقه دارند؟
  ظاهر دختران چقدر به نظرتان واقعی می‌آید؟ تا به حال چند نفر را دیده‌اید که اندام‌شان مثل آن‌ها باشد؟ بعد از تماشای این سریال چه احساسی دارید؟
  آیا تماشای این سریال باعث می‌شود وسایلی را که مورد نیازتان نیست، فقط به‌خاطر عکس یکی از دختران روی آن‌ها بخرید؟ آیا لزوماً تاثیر گرفتن از آنچه در تلویزیون می‌بینیم بد است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۴