دوست من گوش‌دراز

(My Friend Rabbit)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از زندگی روزمره‌ی یک موش و دوستش خرگوش، کنجکاوی‌های همیشگی آن‌ها و راه‌حل‌های خلاقانه‌شان برای حل مسائل

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های موشی و دوستانش، ارتباط بین موشی و گوش‌دراز و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی و بازی، کنجکاوی، اشتباه کردن، و حل مسائل روزمره، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  موشی و گوش‌دراز کنجکاو و بازیگوش‌اند و دوست دارند از همه چیز سر در بیاورند. آن‌ها برای حل مسائل، راه‌حل‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کنند و در حل مسائل به هم و به دیگران کمک می‌کنند. آن‌ها اشتباه می‌کنند، ولی از اشتباهات‌شان به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کنند. در همه حال شاد و پرانرژی‌اند و دوست دارند یکدیگر را خوشحال کنند. ارتباط‌شان با هم و با سایر حیوانات، محترمانه و همراه با مهربانی است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل طبیعت، حیوانات، بعضی پدیده‌های فیزیکی مثل بازگشت صدا آشنا می‌شوند. همچنین، به مشاهده‌ی دقیق، مواجه شدن با مسائل و تفکر خلاق برای حل آن‌ها ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، دوست من خرگوش نام دارد و با اقتباس از داستانی تصویری با همین نام، اثر اریک رومن ساخته شده است. داستان‌های این سریال درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی یک موش و دوستش خرگوش است. آن‌ها دوستان خوبی برای هم هستند و چیزهای زیادی از هم یاد می‌گیرند. موشی و خرگوش دوست دارند به دوستان‌شان کمک کنند و آن‌ها را هم خوشحال کنند. آن‌ها در ماجراجویی‌هایشان، با مسئله‌های کوچکی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنند. این سریال کودکان خردسال را ترغیب می‌کند تا در مورد دنیای اطراف‌شان کنجکاو باشند و با هم ارتباط خوبی برقرار کنند. دوستی، مهربانی و کمک و توجه به خواسته‌ها و احساسات دیگران، از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند. به مهارت‌هایی مثل تقسیم کردن با دیگران، تمرین کردن برای یادگیری بهتر، شناخت و بیان احساسات مختلف، تفکر خلاق برای حل مسائل و سایر مهارت‌های اجتماعی بنیادی نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشاره می‌شود.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات موردنیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است؛ هرچند بخشی از آموزش‌ها به صورت کلامی و مستقیم صورت می‌گیرند که ممکن است درک آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  موشی با دوستش خرگوش، در دشتی زیبا زندگی می‌کند. آن‌ها به همراه بقیه‌ی حیوانات، هر روز با ماجراهای مختلفی مواجه می‌شوند و چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند. موشی در ابتدای هر قسمت، خاطراتی از این ماجراها را برای مخاطبان تعریف می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز موشی و گوش‌دراز با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید که با هم دوست هستید؟
  وقتی برای دوست‌تان مسئله‌ای پیش بیاید شما به او کمک می‌کنید؟ وقتی برای خودتان مسئله‌ای پیش بیاید آن را چگونه حل می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۰۷