دومو

(DOMO)
thumbnail
۷ سال به بالا
۷ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات زندگی یک موجود هیولامانند، تجربه‌های ناکام‌کننده‌ی او در ارتباط با دیگران و موقعیت‌هایی پر از زد و خورد و لودگی

سال: 2008
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ظاهر ناخوشایند دومو و رفتارهای بد دیگران با او می‌تواند برای بسیاری از کودکان قابل ارتباط باشد.
  رفتارها و روابط دومو و دیگران پر از زدوخورد، تعقیب و گریز، اذیت کردن و خندیدن به هم است. موقعیت‌هایی مثل افتادن و پرت شدن هم در قسمت‌های مختلف زیاد اتفاق می‌افتد. در یک قسمت خرسی می‌خواهد دومو را در دیگی جوشان بپزد و بخورد. دومو برای نجات خودش او را می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی بدون کلام که با تکنیک استاپ‌ موشن ساخته شده، ماجراهای زندگی یک موجود هیولاماننده قهوه‌ای با دهانی همیشه باز به نام دومو است که با چند حیوان دیگر در جنگلی زندگی می‌کند. آن‌ها شبیه یک گروه دوستی‌اند که به‌جای روابط دوستانه و مثبت، مدام در حال زدن و دست ‌انداختن و اذیت و آزار یکدیگرند؛ به‌خصوص، رفتارهایشان با دومو همیشه همراه با خشونت و آزار است. دومو که به نظر می‌رسد کودکی با ظاهری ناخوشایند است، همچنان به ارتباطش با دیگران ادامه می‌دهد و البته گاهی هم از توصیه‌های خرگوشی دانا که با او زندگی می‌کند، بهره‌مند می‌شود. فضای کلی سریال سرد و منفی است و عموم ارتباطات و موقعیت‌های پیش‌آمده، به نتیجه‌ای مطلوب و خوشایند ختم نمی‌شوند.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن متعددی در سریال وجود دارد. حیوانات مدام در حال زدوخورد، تعقیب و گریز، افتادن و پرت شدن، دست‌انداختن و خندیدن و آسیب زدن به هم‌اند. در یک قسمت خرسی می‌خواهد دومو را بخورد؛ در تصویر، دیگی جوشان می‌بینیم که دومو در آن است. دومو برای دفاع از خودش به خرس آسیب می‌زند. به نظر نمی‌رسد این سریال برای کودکان دستاورد مثبتی حتی در حد سرگرمی داشته باشد؛ چون فضای ترسناک و خشنی که دارد می‌تواند برای کودکان خردسال آزاردهنده و اضطراب‌آور باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود.

  چکیده داستان

  دومو یک موجود قهوه‌ای هیولامانند با دهان همیشه باز است که از تخم بیرون آمده است. او به همراه یک خرگوش دانا در غاری زندگی می‌کند و هر روز با دوستانش ماجراهای مختلفی را در جنگل تجربه می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزی در آن را دوست دارید؟ چه چیزی را دوست ندارید؟
  به نظر شما روابط دومو و دیگران دوستانه است؟ شما با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کنید؟ برای نشان دادن دوستی چه ‌کارهایی می‌شود کرد؟
  فکر می‌کنید دومو از رفتار دیگران چه احساسی پیدا می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۲
  سال انتشار ۲۰۰۸