دکتر خوب

(The Good Doctor)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی درام درباره‌ی یک پزشک مبتلا به اوتیسم و تلاش او برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی و اثبات خودش به دیگران

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شان در برقراری ارتباط با دیگران و نشان دادن احساساتش مسئله دارد و همین باعث می‌شود در خیلی از موقعیت‌های بین فردی دچار ناکامی شود. او به همین دلیل از طرف دیگران طرد می‌شود و توانمندی‌های ذهنی‌اش هم نادیده گرفته می‌شود. شان در کودکی رابطه‌ای عمیق با برادرش داشته و یادآوری خاطرات دوران کودکی، با وجود سختی‌های زیادش، به او قدرت و انگیزه می‌دهد. خیلی از موقعیت‌هایی که شان در آن‌ها قرار می‌گیرد و احساسات و تجربه‌های او می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  شان مصمم و سخت‌کوش است و برای پذیرفته شدن در بیمارستان، رفتار ناخوشایند همکارانش را تحمل می‌کند. رفتار او با بقیه محترمانه است و برای نجات جان بیماران همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند. برادر شان با وجود این‌که از او کوچک‌تر است، همیشه همراه و حامی اوست و از او در مقابل بدرفتاری‌های پدرشان محافظت می‌کند. شان در خیلی از موقعیت‌های جوانی‌اش، به خاطراتی که با برادرش داشته تکیه می‌کند تا بتواند از پس چالش‌ها بربیاید. دکتر گلاسمن چون از توانمندی‌های شان باخبر است، همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا تیم مدیریت بیمارستان را قانع کند که او را استخدام کنند. او به شان ایمان دارد و در طول سریال حامی و پشتیبان اوست.
  شخصیت‌ها بزرگسال‌اند و روابط و مناسبات بزرگسالانه بین آن‌ها در جریان است. چند زوج بزرگسال، هم را می‌بوسند و اشاراتی هم به روابط جنسی می‌شود. در چند صحنه، زوج‌ها در تخت یا با لباس زیر دیده می‌شوند که حاکی از پایان رابطه‌ی جنسی‌است. یک پزشک زن سینه‌هایش را به پسری که قرار است نابینا شود نشان می‌دهد تا پسر به آرزویش برسد. سینه‌های زن نشان داده نمی‌شوند ولی چهره‌ی هیجان‌زده‌ی پسر دیده می‌شود. همه‌ی این موضوعات و صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. بعضی از زن‌ها لباس‌هایی با یقه‌های خیلی باز پوشیده‌اند که خط سینه‌شان پیداست. شخصیت‌های اصلی در موقعیت‌های مختلف مشروب می‌نوشند. یکی از شخصیت‌ها برای ماری‌جوانا ابراز دلتنگی می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: عقب‌مونده، احمق، چرند، گورتون رو گم کنید، کودن، چه خاکی تو سرم بریزم، افتضاح، گند زدین، دیوونگی، چه مرگته، عوضی.
  سریال به بعضی از ویژگی‌ها و چالش‌های افراد مبتلا به اوتیسم می‌پردازد و می‌تواند به مخاطبان کمک کند تا درک درست‌تری از این افراد داشته باشند؛ هرچند داستان‌ها بیشتر جنبه‌ی سرگرمی دارند تا آگاهی‌بخشی.
  سریال در فضای بیمارستان می‌گذرد و مواجهه با بیماری‌های حاد، احتمال مرگ بیماران، جراحت و خون‌ریزی، جراحی و پاره کردن و بریدن اعضای بدن و مرگ افراد، در بیشتر قسمت‌ها اتفاق می‌افتد. در همه‌ی این موقعیت‌ها زخم و جراحی و خون‌ریزی به وضوح نمایش داده می‌شوند و بعضی از بیماران، کودکان هستند. در قسمت اول، پسربچه‌ای به خاطر خورد شدن شیشه‌ی یک تابلوی بزرگ به شدت آسیب می‌بیند؛ سیاهرگ گردن او پاره شده و خون‌ریزی شدیدی دارد. دکتر گلاسمن که حامی اصلی شان است به سرطان مبتلا می‌شود. یکی از شخصیت‌های اصلی در فصل سوم می‌میرد. شان به یاد می‌آورد در کودکی مورد قلدری و آزار بچه‌هایی قرار گرفته که به او لگد می‌زدند. پدر شان با او بدرفتاری می‌کند، سر او داد می‌زند و او را کتک می‌زند. پدر، خرگوش شان را به سمت دیوار پرت می‌کند و خرگوش می‌میرد. برادر شان از عصبانیت به شیشه‌ی خانه‌ای سنگ می‌زند و شیشه را می‌شکند. او موقع بازی، از بلندی سقوط می‌کند و به شدت مجروح می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که بر اساس سریالی کره‌ای با همین نام ساخته شده، درباره‌ی یک رزیدنت جراحی به نام شان مورفی است که مبتلا به اوتیسم است و در عین حال، توانایی تصویرسازی ذهنی شگفت‌انگیزی دارد. او در بیمارستانی مشغول به کار می‌شود، ولی به خاطر ضعفی که در برقراری ارتباط با همکاران و بیمارانش دارد، از طرف پرسنل و بیماران مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد. شان به خاطر حادثه‌ای که در کودکی برای برادرش رخ داده، تصمیم گرفته جراح شود و به همین دلیل، برای رسیدن به هدفش مصمم است و تلاش می‌کند نواقصش را برطرف کند و توجه دیگران را به خود جلب کند. پزشکی که او را از کودکی می‌شناخته، همیشه حامی و پشتیبان اوست و به او کمک می‌کند تا خودش را به دیگران اثبات کند. شان در نهایت موفق می‌شود رؤیایش را محقق کند و به عنوان یک جراح حرفه‌ای به کارش در بیمارستان ادامه دهد. او مهارت‌های ارتباطی‌اش را هم بهبود می‌دهد و علاوه بر پیشرفت در زندگی حرفه‌ای، زندگی عاشقانه‌ را هم آغاز می‌کند.
  داستان‌های این سریال در فضای بیمارستان اتفاق می‌افتند و جراحت و خون‌ریزی، جراحی، پاره کردن و بریدن اعضای بدن و بیماری و مرگ و میر در قسمت‌های مختلف شایع‌اند. در همه‌ی این موقعیت‌ها زخم و جراحی و خون‌ریزی به وضوح نمایش داده می‌شوند و بعضی از بیماران، کودکان هستند. علاوه بر این، شخصیت‌های سریال بزرگسال‌اند و مناسبات و روابط بزرگسالانه بین آن‌ها در جریان است؛ زوج‌ها هم را می‌بوسند و اشاراتی به روابط جنسی می‌شود. البته در نسخه‌ی دوبله، عموم این صحنه‌ها حذف شده‌اند. نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که با وجود این‌که سریال درباره‌ی یک شخصیت مبتلا به اوتیسم ساخته شده، به خاطر فضای سینمایی و سرگرم‌کننده‌اش، تصویری واقعی و دقیق از این بیماری به مخاطب منتقل نمی‌‌کند و حتی ممکن است موجب سوءبرداشت درباره‌ی این افراد شود. تماشای این سریال برای افراد کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شان مورفی یک رزیدنت جراحیِ مبتلا به نوع خاصی از اوتیسم است که حافظه‌‌ای قوی همراه با تصاویر ذهنی خیلی روشن دارد. او با معرفی رئیس یک بیمارستان در کالیفرنیا که او را از چهارده سالگی می‌شناخته، به صورت مشروط در این بیمارستان مشغول به کار می‌شود. شان کودکی سختی را گذرانده است؛ او و برادر کوچک‌ترش به خاطر بدرفتاری‌های پدرشان با شان، از خانه فرار می‌کنند. برادر او در حادثه‌ای در حین بازی در یک جای خطرناک، از ارتفاع سقوط می‌‌کند و شان در جلسه‌ی توجیهی‌اش با مدیران بیمارستان، انگیزه‌اش از جراح شدن را اتفاقی می‌داند که در کودکی برای برادرش افتاده است. شان در مقام یک رزیدنت جراحی باید با بیماران و همکارانش ارتباط برقرار کند و به خاطر ضعف در این زمینه، ابتدا از طرف پرسنل بیمارستان نادیده گرفته می‌شود، ولی به‌تدریج توانمندی‌هایش را نشان می‌دهد و جای خود را در بیمارستان باز می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان این سریال چقدر می‌تواند به شما کمک کند تا با افراد مبتلا به اوتیسم آشنا شوید و درک بهتری از خصوصیات آن‌ها داشته باشید؟ چه فیلم‌ها یا سریال‌های دیگری با این موضوع دیده‌اید؟ کدام را مفیدتر می‌دانید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد شان به تدریج مورد تایید پرشکان بیمارستان قرار گیرد؟ چیزی در او تغییر کرد؟
  تماشای صحنه‌های مربوط به جراحی و خون‌ریزی و پاره کردن اعضای بدن بیماران در شما چه احساسی ایجاد می‌کند؟ فکر می‌کنید چرا این صحنه‌ها زیاد نشان داده می‌شوند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۶
  تعداد قسمت ها تا کنون ۹۵
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۴۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو ۳AD، ABC Signature، EnterMedia Content، Pico Productions، Shore Z Productions، Sony Pictures Television
  بازیگران ریچارد شیف، فردی هایمور، هیل هارپر
  سال انتشار ۲۰۱۷