دکتر مک‌استافینز

(Doc McStuffins)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی دختری کوچک و تمرین مسئولیت‌پذیری و کار گروهی در نقش یک پزشک

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دخترکوچولوی داستان در نقش دکتر، اسباب‌بازی‌های خراب را تعمیر می‌کند و از این طریق (از دید اسباب‌بازی‌ها) نگرانی‌های کودکان درباره‌ی بیماری، رفتن نزد دکتر، معاینه و بستری شدن برجسته می‌شود. فضای سریال و اسباب‌بازی‌هایی که در حضور دخترکوچولو به حرکت در می‌آیند، بسیار شبیه بازی‌های کودکانه است. والدین دکتر نیز در موقعیت‌های مختلف در کنار او هستند و به او کمک می‌کنند.
  دخترکوچولو در نقش دکتر مسئولیت‌پذیری و کار گروهی را تمرین می‌کند. او گاهی در ابتدا ناموفق است اما ناامید نمی‌شود، به تلاش خود ادامه می‌دهد یا از والدین کمک می‌گیرد. اسباب‌بازی‌های او نیز به عنوان دستیارانش به او کمک می‌کنند. بزرگ‌ترها هم احساسات کودکان را درک و در موقع نیاز آن‌ها راهنمایی می‌کنند.
  در هر قسمت به موضوعی در رابطه با سلامت جسمانی، نظیر خستگی عضلانی، شکستگی یا بیماری‌ها پرداخته می‌شود و اطلاعاتی در این زمینه‌ها داده می‌شود. همچنین، به مهارت‌هایی مثل حل مسئله، مشاهده‌ی دقیق و مراقبت از خود اشاره می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال دکتر مک‌استافینز یک انیمیشن کامپیوتری درباره‌ی تجربه‌های یک دخترکوچولو در نقش یک پزشک است، که با همکاری اسباب‌بازی‌هایش، اسباب‌بازی‌های خراب را تعمیر می‌کند. فضای سریال شبیه بازی با وسایل دکتربازی و اسباب‌بازی‌های مختلف است و دکتر مکی از این طریق مسئولیت‌پذیری، حل مسئله و کار گروهی را تمرین می‌کند. او گاهی در ابتدا ناموفق است اما به تلاش خود ادامه می‌دهد یا از والدینش کمک می‌گیرد. سریال، احساسات کودکان در خصوص بیماری، رفتن نزد پزشک، معاینه و بستری شدن را از زبان اسباب‌بازی‌ها بیان می‌کند و غیرمستقیم، به نگرانی‌های معنادار کودکان در فرآیند درمان پاسخ می‌دهد. در هر قسمت آوازهای مختلفی در مورد اسباب‌بازی‌ها یا معاینه و تعمیر آن‌ها وجود دارد که ترجمه‌ی آن‌ها به فارسی هم‌نوا با موسیقی، سریال را دلنشین‌تر کرده است. همچنین، کودکان درباره‌ی موضوعات مربوط به سلامتی اطلاعاتی کسب می‌کنند.
  در این سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود ندارد؛ تنها در برخی قسمت‌ها اسباب‌بازی‌ها آسیب می‌بینند که دخترکوچولو آن‌ها را برای تعمیر به درمانگاه خود می‌برد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی نگرانی‌ها یا احساسات‌شان با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دکتر مک‌استافینز دختر ۶ ساله‌ای است که اسباب‌بازی‌های خراب بچه‌ها را با وسایل دکتربازی‌اش معاینه می‌کند و با همکاری اسباب‌بازی‌های دیگر آن‌ها را تعمیر می‌کند. او گاهی از والدین خود نیز کمک می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دکتر مکی به سلامت اطرافیانش اهمیت می‌دهد. به نظر شما چرا مهم است نشان دهیم بقیه برایمان اهمیت دارند؟ این احساس را چگونه می‌توانیم به دوستان و خانواده‌مان نشان دهیم؟
  آیا در بازی‌هایتان ماجرایی مشابه این قسمت داشته‌اید؟ دوست دارید چنین داستانی را با اسباب‌بازی‌های خودتان بازی کنید؟
  شما هر روز برای حفظ سلامتی خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ چرا لازم است مسواک زدن، شستن دست‌ها و غذا خوردن را هر روز تکرار کنیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲